PITAJTE SVEĆENIKA
Protivi li se vegetarijanstvo katoličkoj vjeri?
“Zavjetovao sam se za zdravlje jedne osobe da neću jesti nikakvo meso. Međutim čuo sam da se vegetarijanstvo protivi našoj katoličkoj vjeri, pa me zanima je li to istina?”
Foto: www.pexels.com
Uzdržavanje od mesa, kao dio Vašega zavjeta i žrtve, s jasnim ciljem i čistom namjerom, ne protivi se katoličkoj vjeri. Jednako se tako može ustvrditi da se bilo koja vrsta pozitivnog suzdržavanja, suzdržavanja s dobrim ciljem, ne protivi vjerskome naučavanju. Dapače, Crkva preporučuje uzdržavanje na raznim razinama ljudskoga života. No, uzdržavanje se ne smije pretvoriti u »ideologiju«, u vegetarijanstvo koje bi »prorokovalo« da je jesti hranu životinjskoga podrijetla zlo i na to Crkva upozorava i o tome iznosi svoj nauk. Još u otačko doba, sam koncept »uzdržavanja« bio je napadan s raznih strana, a branio ga je posebno – i iz higijenskih i medicinskih razloga – sv. Jeronim. Vegetarijanski način života poznat je u svim vremenskim razdobljima zbog vjerskih ili higijenskih razloga: neki su jeli samo voće pa su ih nazivali »fruktarijanci«, a »redoviti vegetarijanci« svojoj su prehrani dodavali neke namirnice životinjskoga podrijetla – jaja, mlijeko, sir. U današnje doba, kao i ranije, postavljala su se i pitanja je li »zdravo« biti vegetarijanac. To se pitanje postavljalo i postavlja i u Crkvi, jer, kao što znate, postoje stroge redovničke zajednice poput kartuzijanaca, karmelićana, klarisa… koji se potpuno suzdržavaju od mesa u svojoj prehrani. Medicinski rezultati pokazuju da vegatarijanstvo nije »opasno« i da organizam ne trpi nedostatak potrebnih tvari ako se ne jede meso, koje se može nadomjestiti mlijekom, sirom, jajima, ribom…
Katolička Crkva uzdržavanje smatra »zaslužnim« i korisnim, a postoje i propisi o postu i nemrsu koji su potvrđeni jasnim crkvenim odredbama. No, kada Crkva određuje post od mesa, to ne čini zato što meso smatra »nečistim« ili »zlim u sebi«, kao što su to pogrešno smatrale neke sljedbe poput manihejaca i montanista. Isto tako, dok preporučuje suzdržavanje od određene vrste hrane, Crkva ne polazi s filozofskih, pedagoških i medicinskih gledišta, premda ih uvažava. Ona ovu odredbu, između ostaloga, temelji na Isusovom riječima da svatko tko ga želi slijediti treba uzeti svoj križ i ići za njim (usp. Mt 16, 24). Tumačeći te riječi Crkva inzistira na mrtvljenju i pokori, te kršćanima određuje da se suzdrže od mesa u određenim danima i razdobljima. Već bi i to, navodi Katolička enciklopedija, bio dovoljan razlog za povremeno suzdržavanje od mesa. No, tu su i drugi razlozi, kao što je na primjer onaj što ga navodi sv. Toma ističući da mrtvljenje jača molitvu, što je vidljivo i iz života brojnih svetaca. U tome kontekstu, i uzdržavanje od mesa čitatelja iz Osijeka ne bi postiglo svoj dublji smisao kada bi bilo cilj samo sebi, kada ne bi bilo povezano sa zavjetom i molitvom na dobru nakanu, u ovome slučaju ozdravljenje. Katolička enciklopedija iznosi kako je sv. Jeronim svima koji su željeli obdržavati čistoću preporučivao »da ne piju vino i ne jedu meso«.
U Knjizi Postanka, u izvještaju o potopu, Bog daje naputke Noi o tome što sve smije jesti: sve životinje na tlu, u vodi i u zraku i sve zeleno bilje osim mesa u kojem je još duša, odnosno krv. Prema tome svi ortodoksni židovi strogo se toga pridržavaju, odnosno poštuju tu Božju zapovijed. A što je s nama kršćanima, katolicima? Mi jedemo sve do čega dođemo i na poštujemo tu zapovijed. Dakako, možemo reći da je to vrijedilo za Stari zavjet, a da je Kristovim dolaskom to promijenjeno. Ali zašto – pa Bog je jedan te isti! (čitateljica iz Varaždina)
Valja reći da u Knjizi Postanka piše kako je Bog ljudima za hranu dao »sve što se kreće i živi…: sve vam dajem, kao što vam dadoh zeleno bilje. Samo ne smijete jesti mesa u kojem je još duša, to jest njegova krv« (Post 9, 3-4). Taj starozavjetni propis valja čitati cjelovito, dakako i u kontekstu Starog i Novog zavjeta. Suzdržavanje od određene vrste hrane – bilo životinjskog, bilo biljnog podrijetla – poznato je u svim starim religijama. Uobičajeno je povezano sa »svetim obilježjem životinje ili biljke od koje se suzdržava pojedinac ili skupina«, piše Katolička enciklopedija. Kasnije pojedinac nastoji ne doći »u dodir s nečistom hranom«, te na taj način želi doći »čist pred božanstvo«, ali Crkva nijednu hranu, bilo biljnog bilo životinjskog podrijetla, ne smatra nečistom.
Temelj za takav stav Crkva ima i u Djelima apostolskim u 10. glavi u kojoj je opisano viđenje apostola Petra u Jopi kako s neba silazi neka posuda – slična veliku platnu zavezanu na četiri rogulja – a u njoj »bijahu sve vrste četveronožnih životinja, gmazova zemaljskih i ptica nebeskih. I neki mu glas reče: ‘Ustani, Petre, kolji i jedi!’ ‘Nikako, Gospodine – odvrati Petar – jer još nikada nisam jeo ništa pogano i nečisto’. ‘Što je Bog proglasio čistim, ti ne nazivaj poganim!’ reče mu onaj glas po drugi put. To se ponovi triput, i posuda odmah bi uznesena na nebo.« Poruka toga viđenja ne odnosi se samo na jelo, odnosno na novi stav prema onome što se u židovstvu smatralo nečistim te se nije jelo, nego i na novi odnos prema ljudima koji nisu judejskih korijena ni judejske tradicije, odnosno kako ih se tada zvalo – poganima tj. da je ‘Bog i poganima dao obraćenje koje vodi u život’ kako se kaže u Djelima apostolskim.
Glas Koncila | Bitno.net