Možete li zamisliti školu koja uz obrazovanje doista nudi i odgoj? Školu u kojoj su učenici spremni obrijati glavu kako bi podržali bolesnog prijatelja, u kojoj se njeguje obrazovna izvrsnost, osvajaju državna natjecanja, ali i organizira dječja alka? Školu u kojoj, ukratko, dječaci doista vole boraviti premda je na prvom mjestu roditelj?

Dobrodošli u OŠ „Lotrščak“, prvu školu za dječake u Hrvatskoj koju su pokrenuli roditelji i koja se ne libi biti drugačija.

Ova zagrebačka obrazovna ustanova s radom je započela 2016., istovremeno kada i OŠ „Ružičnjak“, namijenjena djevojčicama. Taj pothvat možemo zahvaliti ustanovi RINO (Roditeljski institut za odgoj i obrazovanje) čiji su članovi odlučili hrabro zakoračiti u nepoznati teritorij.

“Članovi Instituta htjeli su roditeljima omogućiti da, u skladu sa svojim pravom na odlučivanje o odgoju i obrazovanju djece, imaju u Hrvatskoj mogućnost odabrati školsku opciju u kojoj se to pravo doista poštuje. Potaknuti brojnim istraživanjima i iskustvima drugih zemalja, odlučili su se za diferencirane škole koje poštuju posebnosti i tempo razvoja dječaka i djevojčica te nude cjelodnevno obrazovanje sa snažnim mentorskim programom”, ističe ravnatelj Lotrščaka Marin Divić.

“Prvi roditelji upisivali su djecu jer su vjerovali u duh škole. Njihova odluka – izvaditi dijete iz državne škole i krenuti putem nečega što je imalo samo obris obrazovne ustanove – tada se činila kao ludost. No vjera roditelja naših prvih 22 učenika ostat će zauvijek kamen temeljac te danas daje prve plodove. To su obiteljski duh koji vlada odnosima i hodnicima, aktivna uključenost roditelja, program mentorstva koji odgaja zrele i dobre ljude te uspjesi na državnim natjecanjima zbog čega smo prepoznati među drugim školama te u Ministarstvu obrazovanja”, dodaje Divić koji se na čelu Lotrščaka nalazi od njegova osnutka.

Drugačija škola

Osnovna škola „Lotrščak“, zajedno sa ženskom školom, nalazi se na zagrebačkoj Ferenščici te nudi cjelodnevni program koji uz osnovno obrazovanje uključuje produženi boravak te brojne izvannastavne aktivnosti. U sklopu kompleksa je i školska kuhinja koja djeci omogućuje tri obroka dnevno.

Osnovna škola Lotrščak, oš lotrščak

Foto: Saša Ćetković

Osim standardnih aktivnosti kao što su likovno-kreativne radionice, sportske grupe, glumačka družina i zbor, učenicima su u ponudi i drugi zanimljivi projekti poput LEGO gradionice, malih znanstvenika te programa BeLeader koji promiče integriranu formaciju pojedinca s kršćanskim elementima.

“Cilj programa BeLeader je kroz 15 specifičnih kompetencija odgojiti učenike u odgovorne osobe koje će moći odgovoriti na pitanja tržišta rada te prepoznati svoju svrhu u društvu. U sklopu toga organiziramo konferencije s uspješnim govornicima koji svoje talente iskorištavaju u životnom usmjerenju te obiteljskoj stvarnosti kako bi učenici vidjeli da kompetencije koje razvijaju nisu samo forma već da koriste u stvarnom životu”, govori Anamarija Tomašević, učiteljica razredne nastave, koja će kao prednosti škole posebno istaknuti individualizirani program te “duh škole”.

“Naš cilj je odgovoriti na potrebe svakog učenika, u skladu s njegovim interesima te poštujući obrazovne ciljeve koje moraju ispuniti. U tome nam pomaže obiteljski duh škole koji proizlazi iz odnosa naših nadređenih te se potom širi na djecu i roditelje. Razina poštovanja koju doživljavam kao učiteljica u Lotrščaku doista je velika”, zaključuje Anamarija.

Individualizirani pristup najbolje se vidi u programu mentorstva, koji u Lotrščaku nazivaju “osnovnim alatom suradnje s roditeljima u intelektualnom, društvenom i duševnom razvoju djece”.

Pristup obuhvaća pojedinačne susrete učenika s učiteljem/mentorom te rad na razvoju vrlina. Susreti se odvijaju dvaput mjesečno, tj. obrađuju se po dvije vrline. Slikovito objašnjeno, ako se primijeti da neko dijete zna biti neuredno, mentor će ga potaknuti na razvijanje vrline urednosti. Program također uključuje minimalno jedan susret s roditeljima tijekom polugodišta kako bi se zajedničkim radom pomoglo djetetu u otključavanju njegova punog potencijala.

Važnost programa mentorstva približio nam je Domagoj Matić, nastavnik informatike.

“Osobno mentoriram 10 učenika od prvog do osmog razreda. S njima razgovaram o napretku u školi, omiljenim aktivnostima, odnosima s članovima obitelji i prijateljima, tj. svemu što se ubraja u obrazovanje i odgoj. Na primjer, kad vidim da je učenik potišten, pokušavam saznati koji je razlog tome te kako mu mogu pomoći.”

“Koncept mentorstva posebno mi je drag jer podsjeća na meni blizak sustav odgoja sv. Ivana Bosca: pokaži djetetu pažnju, osvoji njegovo srce, uhvati se za jednu dobru nit i pridobit ćeš ga za velike stvari”, ističe Domagoj.

Posebnost škole očituje se i u vjerskom katoličkom odgoju koji je povjeren Opusu Dei, osobnoj prelaturi Katoličke Crkve. U sklopu škole tako se nalazi kapela s Presvetim oltarskim sakramentom, a za duhovne potrebne djece, djelatnika i roditelja prisutan je školski kapelan, vlč. Josep Peguera-Poch. Duhovni program uključuje mogućnost svete ispovijedi, održavanje klanjanja i svetih misa te mjesečne duhovne obnove za roditelje i djelatnike. Pritom valja istaknuti kako su duhovni sadržaji neobvezni, a školu pohađaju i djeca drugih vjera.

Osnovna škola Lotrščak, oš lotrščak

Foto: Saša Ćetković

Unatoč tome, učenici s kojima smo razgovarali rekli su kako vole vrijeme provoditi u kapeli.

“Trudim se otići svaki dan poslije ručka u kapelu. Tamo mogu biti sam i pomoliti se ako imam nekih problema”, govori Ivan Kovačević, učenik 7. razreda.

Slično tvrdi i Frane Duje Bartulica, polaznik 6. razreda: “Volim pročitati Bibliju, pomoliti se, a znam pozvati i prijatelje da se pomole sa mnom. Ponekad, kad se naljutim ili posvađam s kolegama iz razreda, odem u kapelu, smirim se i to mi se sviđa. Vrata su uvijek otvorena te mogu doći i razgovarati s Bogom.”

Oba učenika pohvalit će i rad osoblja te program mentorstva.

“Sviđa mi se pristup učitelja, baš smo kliknuli. Škola se trudi napredovati, dobili smo i novo igralište, a razredi su prošireni. Jako sam zadovoljan školom”, reći će Frane Duje, dok će njegov kolega Ivan dodati: “Mentorstvo je super, pričamo o školi, o odnosimo u obitelji i našim problemima. Mentoru mogu reći sve i on mi je puno pomogao u učenju, ali i u odnosima sa sestrama i bratom.”

Holistički pristup koji uključuje roditelja

Škola je sastavni dio života svakog djeteta i mjesto s važnom ulogom u njegovoj socijalizaciji zbog čega je dobro imati nekoga tko vas sluša, poštuje vaš glas te vam pruža savjete i pomoć u odgoju. To je ono što redovito potiče roditelje da djecu upisuju u RINO obrazovne ustanove čak i nakon nekoliko razreda provedenih u državnoj školi.

Majka Iva Maskalan za Lotrščak je čula 2018. preko društvenih mreža.

“S radoznalošću sam pratila njihove objave te se raspitivala kod majki koje su već imale sinove u školi, sa željom da tamo upišem starijeg sina.”

Premda je koncept diferencirane škole, uz školarinu i prijevoz, isprva odbijao njezina supruga, stav se promijenio nakon posjeta Otvorenom danu škole.

“Kad smo otkrili koncept i viziju razvoja, upoznali djelatnike i shvatili prednosti jednospolnih škola odlučili smo upisati svoje dijete, iako je to iziskivalo žrtvu s naše strane, u vidu svakodnevne vožnje iz Velike Gorice”, poručuje mama Maskalan, dodajući: “Osoblje škole ima jasnu viziju i osjeća duboku pripadnost školi. Posvećeni su svome radu i učenike ne gledaju kao broj već kao jedinstvene osobe sa svojim potrebama.”

Osnovna škola Lotrščak, oš lotrščak

Foto: Saša Ćetković

“Organizacija škole s nastavom koja se uvijek održava ujutro, obrocima tijekom cijelog dana te popodnevnim aktivnostima u boravku odgovara funkcioniranju većine zaposlenih roditelja što uvelike olakšava život našoj obitelji.”

Slično misli i Hrvoje Župarić, čiji sin ide u prvi razred Lotrščaka.

“Za školu smo čuli od prijatelja čija su djeca već pohađala nastavu, a koji su bili iznimno zadovoljni pristupom prema roditeljima i učenicima. Upravo smo taj holistički pristup formaciji djeteta prepoznali kao kvalitetu koja nam je jako bitna.”

Tata Župarić pohvalit će i dodatne aktivnosti za roditelje: “Škola se na određeni način brine i o nama, pomažući nam da bolje razumijemo svoju djecu, naše pojedinačne uloge oca i majke te međusobno jedan drugoga, kao supružnike.”

Jedna od takvih aktivnosti je Vikend očeva i sinova. Cilj spomenutog projekta je da učenici škole i njihovi očevi, kroz druženje u prirodi u pratnji učitelja, ojačaju vlastiti odnos. Program uključuje razne sportske, vjerske i druge aktivnosti. Tu su i druženja za roditelje koja zajedno organiziraju osnovne škole Lotrščak i Ružičnjak: Vrline i pivo za očeve te Kavica za mame. Druženja su zamišljena kao niz predavanja gostujućih predavača o različitim temama i u opuštenoj atmosferi s ciljem poticanja međusobnog povezivanja roditelja te ostalih zainteresiranih koji žele obogatiti kvalitetu braka, posla i života.

‘Odgoj za ljubav’

Upravni odbor i osoblje OŠ „Lotrščak“ trudi se, uz podršku roditelja, redovito unaprjeđivati obrazovno-odgojne uvjete u školi. Trenutno traje uređenje dodatnog kata u zgradi koji će im otvoriti veće mogućnosti za brojne sadržaje. Također, u planu je pokretanje srednje škole te osnivanje kampusa koji bi na jednom mjestu obuhvatio mješoviti vrtić te muške i ženske osnovne te srednje škole.

Škola se trudi biti pionir i na polju društvenog obrazovanja. U skladu s time te potaknuti sveprisutnom seksualizacijom kulture, u Lotrščaku su pokrenuli poseban program spolnog odgoja pod nazivom “Odgoj za ljubav”.

“Kada se govori o spolnom odgoju najčešće se misli isključivo na spolnu dimenziju, no taj je pristup pogrešan”, ističe Martin Kajtazi, pomoćnik ravnatelja škole te koordinator za cjeloviti odgoj i obrazovanje.

“Jedan od naših postulata je cjelokupni fizički, psihički i vjerski odgoj učenika, a spolnost obuhvaća sve navedene dimenzije. Učenicima stoga želimo pružiti sveobuhvatan i zdrav pogled na spolnost, na čvrstim antropološkim i kršćanskim temeljima.”

Osnovna škola Lotrščak, oš lotrščak

Foto: Saša Ćetković

Sam pojam “odgoj za ljubav” preuzet je iz dokumenta Familiaris consortio sv. Ivana Pavla II. – pape poznatog, između ostalog, i po teologiji tijela – a koji govori da je obitelj prvi nositelj informacija o spolnosti, a tek nakon njih to trebaju biti obrazovne institucije, poštujući roditeljsko pravo na slobodu odgoja.

“Nažalost, naše iskustvo pokazuje da roditelji o tome često ne razgovaraju dovoljno (ili uopće) s djecom. Djeca stoga najčešće prvi doticaj sa seksualnošću imaju putem reklama, mobitela ili prijatelja što može dovesti do neželjenih posljedica. Projekt kreće od 3. razreda kada se na predmetu Priroda i društvo obrađuju biološke razlike između muškarca i žene, a o svakoj lekciji unaprijed obavijestimo roditelje. Tako učenicima dajemo zdrav temelj, u skladu s njihovom dobi, a roditeljima pomažemo da s djecom razgovaraju o temama koje su ponegdje još uvijek tabu.”

“Prvi dojmovi su odlični i možemo reći da su roditelji s oduševljenjem prihvatili naš projekt”, naglašava Kajtazi koji ističe i druge posebnosti Lotrščaka.

“Zabranjeno je korištenje mobitela tijekom nastave, ali i u školskim hodnicima. Ako dijete treba kontaktirati roditelja ili skrbnika, može se obratiti nastavniku ili nekome od osoblja. To je još jedna stvar na kojoj su nam zahvalni roditelj, osobito u svjetlu vršnjačkog nasilja i cyberbullyinga koje je sve prisutnije među djecom te dobi.”

Tu su i školske uniforme, još nešto što razlikuje Lotrščak od drugih obrazovnih ustanova. Prvi razlog uvođenja uniformi, ističu, praktičan je: štedi vrijeme i ekonomski je isplativije.

To potvrđuje i mama Maskalan: “Uniforme doista olakšavaju život. Svakodnevnog rublja za pranje je puno manje te ne gubimo vrijeme na pitanje što ćemo obući i smišljanje kombinacija.”

Druga dimenzija odnosi se na društveni karakter: “Djeca se međusobno ne uspoređuju te se ne stvara ovisnost o trendovima kojoj su djeca te dobi sklona. Umjesto toga razvijamo osjećaj pripadnosti zajednici, zbog čega se dječaci uspijevaju lakše osloboditi u svojim talentima”, poručuje Martin Kajtazi.

Kako upisati dijete

“U našem radu važno nam je prenijeti realno iskustvo, osnovnu viziju te odgojno-obrazovni projekt koji Lotrščak nudi. U tom procesu događa se da mnoge obitelji prvi glas o školi dobiju upravo od roditelja čija su djeca upisana kod nas. Stoga su nam preporuke i vjerodostojnost njihova iskustva iznimno važni”, govori Ana Škeva, koordinatorica obitelji i promocije za osnovne škole Lotrščak i Ružičnjak.

Osnovna škola Lotrščak, oš lotrščak

Foto: Saša Ćetković

Ističe kako se pri upisu djece vode željama, potrebama i interesima roditelja.

“Na prvom sastanku važno nam je vidjeti osobnu motivaciju obitelji. Naše ustanove slijede osnovni kurikulum, no njegovanje vrijednosti, duhovna dimenzija škole i personalizirani pristup ono su što nas razlikuju. Zbog toga nam je važno utvrditi da je obitelj pozitivno motivirana za projekt koji možemo ponuditi.”

Ponekad su roditelji podijeljeni oko želje da svoje dijete upišu u školu, a pitanje koje se najčešće postavlja na osobnim razgovorima je diferenciranost.

“Roditelji su pozvani postaviti nam pitanja na koja se uvijek trudimo odgovoriti te riješiti nedoumice koje im možda predstavljaju prepreku pri odluci o upisu u školu. S obzirom na to da su Lotrščak i Ružičnjak prve jednospolne škole u Hrvatskoj, ponekad među roditeljima postoji bojazan na koji će se način njihova djeca socijalizirati s osobama suprotnog spola.”

“U takvim je situacijama”, nastavlja Ana, “roditeljima važno pojasniti da škola nije prvi faktor socijalizacije, već jedan od mnogih. Pritom važniju ulogu ima obitelj i neposredna okolina djeteta. Unatoč tome, naše škole imaju točke susreta u kojima se ostvaruje međusobno druženje dječaka i djevojčica. Tako nije rijetkost da učitelji organiziraju zajednički odlazak u kino, a poseban trenutak imali smo za Svjetski dan plesa kada su dječaci, pod paskom učitelja, učili plesne korake te potom pozvali djevojčice iz Ružičnjaka na zajednički ples.”

Među pitanjima koje roditelji postavljaju zna se naći i ono o školarinama.

Martin Kajtazi ističe kako su one nužne za dobro funkcioniranje škole, ali da su uvijek spremni izaći ususret roditeljima.

“Škola je trenutno u najmu te su naši troškovi, uz dnevni boravak, kuhinju i režije, iznimno veliki. No trudimo se da cijena nikada ne bude zapreka za upisivanje djeteta i u tom pogledu uvijek smo spremni na razgovor s roditeljima. Da našom školom vlada obiteljska atmosfera potvrđuju i slučajevi u kojima su neke obitelji bile spremne plaćati školarinu za djecu koja nemaju tu mogućnost. Na taj se način dodatno razvijaju solidarnost i zajedništvo koji su u temeljima Lotrščaka.”

*Više o OŠ “Lotrščak” možete saznati na njihovom mrežnim stranicama te profilima na Facebooku i Instagramu.