Ubrzo nakon što je objavljena ‘Fiducia Supplicans‘, deklaracija koja otvara mogućnost blagoslova parova u istospolnim i neregularnim vezama, uslijedile su brojne negativne reakcije biskupa i teologa diljem svijeta.

U tome su prednjačile afričke biskupske konferencije te se u medijima ubrzo pojavila informacija kako je u planu zajednička izjava cjelovitog afričkog episkopata o dokumentu.

Izjava je danas ugledala svjetlo dana, u obliku pisma kojeg potpisuje kardinal Fridolin Ambongo Besungu, nadbiskup Kinshase i predsjednik SECAM-a (Simpozij biskupskih konferencija Afrike i Madagaskara).

Dijelove pisma objavio je službeni vatikanski medij Vatican News, a u samom tekstu izjave ističe se kako je ona dobila “suglasnost Njegove Svetosti pape Franje te Njegove eminencije kardinala Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dikasterija za nauk vjere”.

Zbunjenost i skandal

“Biskupske konferencije diljem Afrike, koje su snažno potvrdile svoje zajedništvo s papom Franjom, smatraju kako se izvan-liturgijski blagoslovi preporučeni u deklaraciji ‘Fiducia Supplicnas’ ne mogu izvoditi u Africi bez da izazovu skandal.”

Dapače, objava dokumenta izazvala je “val šoka” te “posijala zablude i nemir u umove mnogih vjernika laika, posvećenih osoba, pa čak i pastira, pobudivši snažne reakcije”.

Kardinal Ambongo pojasnio je da su mnoge biskupske konferencije u svojim porukama istaknule svoju “nepokolebljivu privrženost nasljedniku sv. Petra, zajedništvu s njim te vjernost Evanđelju” no konferencije “uglavnom preferiraju – uz slobodu koju svaki biskup uživa u svojoj biskupiji – da ne udjeljuju blagoslove istospolnim parovima” jer bi praksa mogla izazvati zbunjenost i skandal.

Obraćajući se kleru, redovničkim zajednicama te svim vjernicima, nadbiskup Kinshase ističe da ‘Fiducia supplicans’ jasno ističe da “nauk Crkve o kršćanskom braku i seksualnosti ostaje nepromijenjen”.

“Iz tog razloga, mi, afrički biskupi, ne smatramo prikladnim za Afriku da se blagoslivljaju istospolne zajednice ili istospolni parovi jer bi, u našem kontekstu, to izazvalo zbunjenost i bilo u direktnoj kontradikciji s kulturnim etosom afričkih zajednica.”

“Jezik ‘Fiducie Supplicans’ ostaje previše suptilan da bi ga razumjeli obični ljudi. Nadalje, iznimno je teško biti uvjerljiv da ljudi istog spola koji žive u stabilnoj vezi ne zahtijevaju legitimaciju svog statusa.”

No, nastavlja kardinal Ambongo, Crkva u Africi utvrđuje svoju “predanost nastavku pastoralne pomoći svim svojim članovima” te se ohrabruje kler da “otvoreno i uz podršku pruža pastoralnu skrb, osobito parovima u neregularnim situacijama”.

“Afričke biskupske konferencije naglašavaju da se osobe s homoseksualnim sklonostima moraju tretirati s poštovanjem i dostojanstvom, podsjećajući ih uz to da su istospolne zajednice suprotne Božjoj volji te zbog toga ne mogu primiti blagoslov Crkve.”

Vrijeme za razmatranje

U pismu se dodaje da je Crkva oduvijek učila da su homoseksualni čini “neuredni po sebi” te “suprotni naravnom zakonu”.

“Neke zemlje žele uzeti više vremena kako bi produbile razumijevanje Deklaracije koja, zapravo, daje mogućnost tih blagoslova, ali ih ne nameće. U svakom slučaju, nastavit ćemo razmatrati o vrijednosti temeljne ideje ovog dokumenta, tj. o bogatstvu spontanog blagoslova u svakodnevnoj pastoralnoj skrbi.”

U zaključku je kardinal Fridolin Ambongo Besungu potaknuo kršćanske zajednice da “ne dopuste da ih ovo uzdrma”.

Papa Franjo, piše u pismu, “se snažno suprotstavlja svakom obliku kulturalne kolonizacije u Africi, blagoslivlja afrički narod svim svojim srcem te ih ohrabruje da ostanu vjerni, kao i uvijek, obrani kršćanskih vrijednosti”.