Želim raspršiti krive nade da će Crkva napustiti svoje svjedočanstvo za istinu i promijeniti svoj nauk pred neprijateljskim težnjama javnoga mnijenja ili razornih ideologija našega vremena – piše biskup, i objašnjava: Papa Franjo je biskupima to opisao kao „iskušenje da se siđe s križa, da bi se ugodilo ljudima, a ne ostati na njemu, kako bi se ispunila Očeva volja; pokloniti se duhu ovoga svijeta, umjesto da ga pročistimo i podložimo Božjemu Duhu“.

Prema biskupu Daviesu, ono što kršćanima danas treba je nadnaravna hrabrost. Prvim je kršćanima trebala hrabrost da nadvladaju i preobraze ogromni poganski svijet, čije su ideje o braku i spolnome moralu bile slične onima koje prevladavaju u našoj kulturu. Danas je nama potrebna ista nadnaravna hrabrost, kako bismo živjeli i svjedočili za sve što Crkva vjeruje i naučava o braku, obitelji i ljudskoj spolnosti – naglašava u pastoralnom pismu biskup Davies te dalje piše: Konačni neuspjeh u pastoralnoj skrbi bio bi zavarati ljude, potičući ih da ostanu u grijehu ili ne pozvati ih na pokajanje i obnovu. Papa Franjo opisuje ovaj pristup kao „varljivo milosrđe“, lažno milosrđe koje povija rane, a da ih ne liječi… Papa Franjo je pred nas stavio primjer svetoga Ivana Pavla II., kojeg je nazvao „papom obitelji“ te Pavla VI., kojeg je na kraju sinode beatificirao, između ostaloga i zbog njegova, ponekad usamljenog, svjedočenja za istinu. Neka nas njihova hrabrost i molitva nadahne da tražimo veću vjernost i dublje razumijevanje onoga što Krist i njegova Crkva doista naučavaju o braku, obitelji i ljudskoj spolnosti.

Na završetku sinode, papa Franjo je rekao: „Molim vas, nemojte zaboraviti moliti za mene!“ – podsjetio je biskup Davies i zaključio: Nikada ne zaboravimo moliti za našeg Svetog Oca, dok nas utvrđuje u vjeri posred prolaznih kriza vremena.

RV | Bitno.net