Svetkovinu Uskrsnuća Gospodinova 2025. godine, katolici i pravoslavci – prema dva različita kalendara, gregorijanskom i julijanskom – slavit će na isti dan. Osim toga, bit će obilježena 1700. godišnjica prvog Ekumenskog sabora u Niceji, koji se, osim što je proglasio Simbol vjere, bavio također temom datuma Uskrsa, zbog različitih tradicija koje su postojale već u ono vrijeme.

Grupa Uskrs zajedno 2025. okuplja stvarnosti i zajednice različitih kršćanskih vjeroispovijesti u svrhu poticaja Crkvi da Uskrs slave na zajednički dan, zatim u svrhu pripreme za sljedeće Drugo tisućljeće Otkupljenja, 2033. godine, te promicanja drugih sličnih inicijativa. Njezinim je članovima Papa napomenuo kako mu je više puta upućen apel da potraži rješenje u vezi s datumom Uskrsa kako zajednička proslava dana Uskrsnuća ne bi više bila iznimka, nego da postane normalnost. Stoga je one koji se zauzimaju na tom putu potaknuo da ustraju i ulože sve napore u traženju mogućega zajedništva, izbjegavajući sve što bi moglo dovesti do daljnjih podjela među braćom.

Istaknuvši da se „Uskrs ne događa na našu inicijativu, ili po jednom ili drugom kalendaru“, papa Franjo je objasnio značenje Kristova uskrsnuća.

„Uskrsni se događaj zbio zato što je Bog tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. Nemojmo zaboraviti primat Boga, njegov prvi korak. Nemojmo se zatvarati u svoje sheme, u svoje projekte, u svoje kalendare, u naš Uskrs. Uskrs pripada Kristu“, naglasio je papa.

„Trebamo moliti za milost da budemo sve više Kristovi učenici dopuštajući da nam On pokaže put kojim trebamo ići i ponizno prihvaćajući poziv, već upućen jednoga dana Petru, da idemo njegovim stopama i ne mislimo po ljudskom, nego po Božjem. Pokušajmo stoga zajedno razmišljati, dijeliti i planirati, držeći Njega pred sobom, zahvalni za poziv koji nam je uputio i željni da, u jedinstvu, postanemo njegovi svjedoci, kako bi svijet povjerovao“, istaknuo je.

„Trebamo hoditi zajedno, a za to bi bilo prikladno ponovno, poput apostola, krenuti od Jeruzalema, mjesta odakle se sam navještaj uskrsnuća proširio svijetom. Tamo nas papa Franjo potiče da se vratimo kako bismo Kneza mira molili da nam danas podari svoj mir“, zaključio je Sveti Otac.