Kako je objavio Tiskovni ured Svete Stolice, papa Franjo je tijekom audijencije s prefektom Dikasterija za kauze svetaca kardinalom Marcellom Semerarom potpisao tri dekreta kojima je potvrdio po jedno čudo, mučeništvo i žrtvu života, te 13 kojima je priznao junačke kreposti od kojih se osam odnosi na Talijane.

Dekret o mučeništvu odnosi se na supružnike Józefa i Wiktoriju Ulma i njihovo sedmoro djece. Time je otvoren put za njihovo proglašenje blaženima.

Obitelj Ulma prokazana je 24. ožujka 1944. nakon čega su njemački policajci najprije pobili osmoro Židova koje su zatekli kod njih, a onda i njih. Židovi su do tada proveli godinu i pol skriveni na tavanu njihove kuće.

Židovski memorijalni centar Yad Vashem proglasio je 1995. obitelj Ulma „Pravednicima među narodima“, a 2003. u poljskoj biskupiji Pelplin pokrenut je postupak za njihovo proglašenje blaženima.

Papa Franjo također je odobrio i dekret kojim se priznaju herojske kreposti isusovcu o. Matteu Ricciu (1552. – 1610.), “apostolu Kine”, čime je proglašen časnim slugom Božjim.

Matteo Ricci rođen je 6. listopada 1552. u Macerati. Godine 1571. stupio je u Družbu Isusovu. Tijekom studija filozofije i prirodnih znanosti zamolio je poglavare da ga pošalju u misije. U Goi je studirao teologiju te je 1580. godine zaređen za svećenika. Zatim je poslan u Maccao odakle je 1583. godine ušao u Kinu. Kao dobar poznavatelj kineskog jezika pisao je knjige i držao predavanja o prirodnim znanostima, matematici i zemljopisu, kao i o kršćanstvu.

Na carev poziv došao je 1601. u Peking. Cijenio je kinesku kulturu, filozofiju i religiju. Uočio je povezanost konfucijanizma i kršćanstva te uveo obrede na kineskom. Postao je most između dviju međusobno nepoznatih kultura. Kini je donio zapadne znanosti i kršćanstvo, a Zapadu nove znanstvene spoznaje o Kini te omogućio dijalog i međusobno obogaćivanje. Kinezi ga zovu Li Madou, smatraju ga najuglednijim strancem koji je ikad boravio u Kini, dolaze na njegov grob, a uvršten je i u kinesku nacionalnu enciklopediju.