Četvrtoga dana pokorničkoga hodočašća u Kanadu, 27. srpnja, papa Franjo napustio je Albertu i nakon četverosatnoga leta stigao u međunarodnu zračnu luku Jean Lesage u Quebecu, prenosi Vatican News.

Automobilom se zatim uputio duž Velike aleje (Grande Allee) pored Battlefields parka i Abrahamovih ravnica u Stari grad – Citadelle de Québec, rezidenciju generalne guvernerke, pred kojom su ga dočekali  guvernerka Mary Simon (75) i premijer Justin Trudeau (50) te je održana svečanost dočeka.

Papa se zatim zadržao u privatnom razgovoru s prvom guvernerkom domorodačkih korijena, majke Inuk i oca Engleza, koja ima troje djece, a govori engleski i inuktitut jezike. Službu 30. generalne guvernerke Kanade preuzela je 6. srpnja 2021. Poznata je po zalaganju za prava starosjedilaca, sedamdesetih godina prošloga stoljeća radila je na sporazumu kojim su prvi puta na području James Baya i sjevernoga Quebeca priznata prava naroda Cree i Inuita. Bila je prva veleposlanica Arktika i u Danskoj. Godine 2008. prihvatila je službenu javnu ispriku tadašnjega premijera Stephena Harpera preživjelima rezidencijalnih škola i svim autohtonim narodima Kanade.

Papa se nakon toga privatno susreo i s premijerom Justinom Trudeauom, sinom popularnoga nekadašnjega premijera Pierra Trudeaua; godine 2008. taj je učitelj izabran za zastupnika u Kanadskom parlamentu, a kao vođa Liberalne stranke prvi je puta izabran za predsjednika vlade godine 2015., te sada služi treći mandat (od 2021). Premijer je razgovarao i s Papinim državnim tajnikom Pietrom Parolinom.

Uslijedio je susret s građanskim vlastima, diplomatskim zborom i predstavnicima autohtonih naroda na kojem je Papa održao govor u kojem je izrazio sram i žaljenje zbog nepravdi koje su kršćani nanijeli domorocima, ali i upozorio na opasnosti suvremene ‘kulture otkazivanja’.

“U prošlosti je kolonijalistički mentalitet zanemarivao konkretan život ljudi i nametao unaprijed određene kulturne modele”, rekao je Papa te dodao: “pa ipak, i danas postoje razni oblici ideološke kolonizacije koji se sukobljavaju sa životnom stvarnošću, guše prirodnu vezanost naroda za svoje vrijednosti i pokušavaju iskorijeniti njegove tradicije, povijest i vjerske veze.”

Povezao je ovu vrstu kolonizacije s onim što je nazvao “kulturom otkaza”.

“Taj mentalitet, preuzetno misleći da su mračne stranice povijesti ostavljene iza nas, postaje otvoren ‘kulturi otkazivanja’ koja želi prosuđivati prošlost isključivo na temelju određenih suvremenih kategorija”, rekao je. “Rezultat je kulturna moda koja sve nivelira, sve čini jednakim, pokazuje se netolerantnom prema razlikama i koncentrira se na sadašnji trenutak, na potrebe i prava pojedinaca, dok često zanemaruje svoje dužnosti prema najslabijoj i najranjivijoj braći i sestrama.”

Papa je nakon susreta otišao na počinak u nedaleko sjedište Nadbiskupije Quebec gdje mu je domaćin bio kardinal Gerald Cyprien Lacroix.

U četvrtak 28. srpnja Papa će slaviti misu u Nacionalnom svetištu sv. Ane u Beaupréu i Večernju s biskupima, prezbiterima, đakonima, osobama posvećenog života, sjemeništarcima i pastoralnim djelatnicima u katedrali Naše Gospe u Québecu.