Iako je nedavno najavljeno kako bi se ovog Božića mogla slaviti sveta misa u zagrebačkoj katedrali, to ipak neće biti moguće, poručeno je u emisiji “Susret u dijalogu” na Hrvatskom radiju.

Gosti emisije bili su mons. Zlatko Koren, kanonik prvostolnog kaptola zagrebačkog i potpredsjednik Odbora za obnovu zagrebačke katedrale, te prof. dr. Damir Lazarević, autor koncepta konstrukcijske obnove s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

“Obnova katedrale je jedan veliki izazov i ona se događa kroz sve godine njezina nastanka. Premda mnogi vjernici priželjkuju Božić proslaviti u katedrali, u ovome trenutku to neće biti moguće”, rekao je mons. Zlatko Koren.

“Katedrala je veliko gradilište, radovi još nisu gotovi, ona je sva obučena u skele, na njoj je potrebno ožbukati učvršćene svodove te se u nju može ući samo u ograničenim i kontroliranim uvjetima. Ono što se sada radi na zagrebačkoj katedrali nije se radilo ni na kölnskoj, ni na bečkoj, ni na regensburškoj katedrali i u tom smislu smo mi jedinstveni jer našu katedralu koja se nalazi na potresnom području potrebno je osigurati za buduća vremena. Zato je cilj konstruktivne obnove ojačati katedralu i pripremiti je da ona bude otpornija na potrese. Da bi se radovi mogli odvijati, katedrala ne može biti otvorena jer je na prvome mjestu sigurnost svih koji rade u katedrali kao i svih vjernika, građana ili turista”, dodao je monsinjor.

Smatra da su najsnažniji obnovitelji katedrale oni koji na tu nakanu mole. Inače, obnova zagrebačke katedrale financira se iz sredstava Fonda solidarnost EU, od 30. lipnja iz nacionalnih sredstava, a ona iznosi ukupno za cjelovitu obnovu oko 28 milijuna eura.

Prof. dr. Damir Lazarević, autor koncepta konstrukcijske obnove s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pojasnio je da je do sada izvršena stabilizacija svodova lađe, postavljene su nove zatege, ojačane su kontrafore, razgrađeni su zvonici najprije samo deset metara, a potom se odlučilo razgraditi još deset metara.

Da bi boravak u katedrali bio siguran potrebno je skinuti kamen za još desetak metara s oba zvonika, do kote +75 metara, jer zvonike su oštetili i potresi 1905. i 1906. godine.

“Zvonici će se nakon obnove vratiti na istu razinu, zajedno s križevima na visinu od 108 metara. Njihova vanjska vizura bit će potpuno ista kakvu nam je ostavio Herman Bollé 1902. godine”, rekao je, dodavši da će konstrukcija biti ojačana, a vizualni identitet sačuvan.

Premda je prof. Lazarević u listopadu na Hrvatskom katoličkom radiju poručio kako bi obnova katedrale mogla potrajati do 10 godina, sada je dao optimističniju prognozu.

“Cjelovita obnova mi mogla trajati od 5 do 7 godina kontinuiranog rada, nikako 20 ili 30 kako se to često govori”, istaknuo je u emisiji Susret u dijalogu, potkrijepivši to argumentacijom vezanom za količinu materijala koja je, kako kaže, zanemariva u odnosu na količine materijala koje su ugrađene u kapitalne objekte u RH i njihovu izvedbu; poput Pelješkog mosta, Masleničkog mosta… Istaknuo je da konzorcij ima jasan smjer i da se u relativno kratkom roku radovi na katedrali mogu završiti.

Kao i prijašnjih godina pred katedralom će i ovoga Božića biti postavljena božićna jelka, a i žive jaslice u organizaciji zajednice Cenacolo također će biti na istom prostoru. U Bogoslužnom prostoru bl. A. Stepinca na Kaptolu 28 mons. Koren najavio je mise i duhovnu obnovu za mlade koju predvodi dr. Jakov Rađa. Mise zornice u tom prostoru svakoga dana slave se u 6 sati. Mise su radnim danom i u 7, 9 i 18 sati, a nedjeljom u 7, 9, 10, 11.30 i 18 sati. Od 15. do 23. prosinca mogućnost ispovijedi je od 7 do 19 sati, prenosi Hrvatski radio.