Crkvena spolna etika počinje imati smisla kada je se promatra na opisani način. Učenje Crkve nije licemjeran popis zabrana, već poziv da prigrlimo vlastitu “veličinu”, naše od Boga dano dostojanstvo. Poziv je to na življenje ljubavi za koju smo stvoreni, ljubavi za kojom tako žarko čeznemo.

Ivan Pavao II. ide tako daleko da tijelo i spolno sjedinjenje naziva “proročkima”. Prorok je netko tko govori u ime Božje, tko naviješta njegovo otajstvo. Bračni zagrljaj treba navijestiti upravo to. No, kako Papa dodaje, trebamo pozorno razlikovati istinske od lažnih proroka (v. TOB 106,4). Ako tijelima možemo govoriti istinu, jednako tako možemo govoriti i laži.

Svi znademo kako je moguće lagati tijelom. Pretpostavimo da vam prodavač rabljenih automobila “podvali” loše vozilo, a potom se s vama rukuje. Nije li time svojim tijelom izrekao laž? A što je s Judinim poljupcem? I to je bila laž. Što mislite, tko nas to potiče da lažemo tijelima? Bi li to mogao biti… Sotona!? “Otac laži” želi da svojim tijelima govorimo njegov jezik. Zašto? Kako bi nas odijelio od “velikoga otajstva” Kristova sjedinjenja s Crkvom — odnosno od vječnoga života.

Prisjetimo se iz prvoga poglavlja kako se bitka za čovjekovu dušu vodi preko istine o njegovu tijelu. Ako je tijelo namijenjeno pjevanju najuzvišenije od svih pjesama – Pjesme nad pjesmama – moramo biti svjesni kako postoji neprijatelj koji mrzi sklad između božanskoga i ljudskoga kojom ta pjesma odiše te doslovce paklenski snuje u nju ubaciti svoje vlastite pogubne tonove. Ako je Bog stvorio tijelo kao znak njegove vlastite ljubavi i života, neprijatelj želi taj znak pobiti požudom i smrću. Kako je primijetio Ivan Pavao II.: “Kada se supružnici sjedine kao muž i žena… nalaze se u situaciji u kojoj se sukobljavaju sile dobra i zla.” Njihovi izbori i djela, doista, “poprimaju svu težinu ljudskoga postojanja u njihovom međusobnom sjedinjenju” (TOB 115,2,3).

Kako, dakle, posred takve ozbiljne borbe, muškarci i žene mogu biti sigurni da će pobijediti ljubav i život? Ivan Pavao II. okreće se zaljubljenim zaručnicima iz Pjesme nad pjesmama te braku Tobije i Sare kao dvama svijetlim primjerima pobjede ljubavi i života nad požudom i smrću.

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Teologija tijela za početnike”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.