Svatko ima razloga nadati se da se poteškoće u komunikaciji mogu otkloniti pod uvjetom da su supružnici spremni sve bolje upoznavati same sebe, svoje slabosti i dobre navike, ili vrline kojima se te slabosti mogu nadvladati. Razbor, konkretno, može poboljšati komunikaciju među supružnicima.

„Razboritost je krepost koja upućuje praktični razum da u svim prilikama razlikuje naše istinsko dobro i da izabere prikladna sredstva da ga izvrši.” (KKC, br. 1806) Drugim riječima, to je sposobnost da jasno vidimo što treba učiniti ‘ red u određenoj situaciji. Rast u ovoj kreposti pomoći će nam da uvidimo koliko je dragocjena primjedba pape Franje o komunikaciji u braku. On je rekao da je zajednički život „umijeće” koje uključuje tri ključna izraza: „Smijem li?”, „Hvala’ i „Oprosti”. Znati kada koji od tih izraza treba izgovoriti plod je kreposti razboritosti. (…)

Potrebna nam je razboritost u situacijama u kojima se ne slažemo sa supružnikom. Svoje drukčije mišljenje moramo izraziti bez tjeskobe, nepoštovanja ili ljutnje, posebno pred djecom. Ako smo ljuti zbog nečega što smo čuli, u sebi bismo trebali poraditi na opraštanju i šutjeti dok se ljutnja ne ublaži. Ne bismo trebali vikati nikada, ni na supružnika ni na djecu, osim u situacijama u kojima upozoravamo na neposrednu opasnost.

Bijes je normalna reakcija kada netko učini nešto loše, ali moramo naučiti ustezati se od ružnih riječi koje izazivaju sukobe i vrijeđaju ljude koje volimo. „Blag odgovor ublažava jarost, a riječ osorna uvećava srdžbu.” (lzr 15,1) Molitva i razmatranja mogu nam pomoći da rastemo u razboritosti i samokontroli koje su nam potrebne da izgovorimo prave riječi u pravo vrijeme. Katolici moraju ozbiljno shvatiti svoju odgovornost da rastu u tim vrlinama jer „smatra li se tko bogoljubnim, a ne obuzdava svoga jezika, nego zavarava srce svoje, isprazna je njegova bogoljubnost” (Jak 1,26).

Kada se ne slažemo sa supružnikom, trebali bismo pokušati odgovoriti pažljivo, s poštovanjem, kao nekomu tko je iznimno dobar, nekomu tko je neprocjenjiv dar. Mnogi kršćanski supružnici tvrde da im zajednička molitva prije početka teškoga, škakljivoga razgovora pomaže da više uvažavaju jedno drugo, da pristupe tome razgovoru s više razboritosti i samokontrole. Zajednička molitva za sedam darova Duha Svetoga dobra je za početak teškoga razgovora. Također i Gospina krunica ili Krunica Božjega milosrđa.

Parovima koji se tako pomole lakše je izraziti neslaganje i razgovarati, primjerice, ovako: „Draga, hvala ti što si mi rekla što misliš o tome. Doista poštujem tvoje mišljenje, no ja imam drukčiji pogled na situaciju i, molim te, dopusti mi da ti ga objasnim.”…

Gornji tekst je izvadak iz knjige Richarda P. Fitzgibbonsa “Navike za sretan brak”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.