Čežnja za istinskom povezanošću i zajedništvom nikada nije bila intenzivnija. Izgradnja i održavanje zajedništva ključan je pothvat pri reagiranju na Kristov poziv da budemo učenici.

Kvaliteta neke zajednice odražava se u kvaliteti komunikacije između njezinih članova. Ako želimo bolju zajednicu, moramo poboljšati svoju komunikaciju. Moramo nadići puko raspravljanje i težiti dijalogu ispunjenome milošću – svetim razgovorima. To su dijalozi koji preobražavaju srca, ojačavaju veze, i nadahnjuju na djelovanje koje svijet čini boljim mjestom.

Kako bismo stvarali takve dijaloge i formirali čvrste zajednice, možemo integrirati šest elemenata kvalitetne komunikacije: 

1. Prihvaćanje s ljubavlju: Prava zajednica napreduje onda kada se pojedinci osjećaju prihvaćenima i cijenjenima zbog onoga tko jesu. Prakticiranje prihvaćanja s ljubavlju znači stvaranje prostora gdje se dostojanstvo i jedinstvena osoba svakoga člana uvažava i promiče, i gdje svatko osjeća da ga slušaju i poštuju. Kako biste unaprijedili svoje razgovore, potičite na aktivno slušanje i empatiju, stvarajući okolinu u kojoj se razlike uvažavaju i prihvaćaju.

2. Otvorenost uma pri zaključivanju: Rast zajednice ovisi o razmjeni različitih perspektiva i zamisli. Razvijanje otvorenosti uma pri zaključivanju uključuje poticanje na znatiželju, i volju za učenjem od drugih. Stvarajte  prostor za smisleno propitivanje, gdje pojedinci mogu iznositi svoje jedinstvene zaključke i iskustva bez straha od osuđivanja. Potičite sudionike da slušaju tako „kao da” bi zamisli druge osobe stvarno mogle promijeniti njihovu vlastitu perspektivu. Tu svatko može nešto naučiti!

3. Spontanost: Autentična povezanost često nastaje pri spontanim interakcijama i iskrenim trenucima zajedničkoga smijanja ili ranjivosti. Uključujte spontanost u nastojanja oko izgradnje zajednice organizirajući neslužbene sastanke, improvizirane rasprave, ili kreativne radionice. Prihvaćajte nepredvidljivost ljudskih međuodnosa, „plešite u trenutku”, zabavljajte se, i budite otvoreni improvizaciji.

4. Ugodni strah: Neka vam postane ugodno pri nelagodi. Podnosite nepodnošljivo zajedno. U svojim svetim razgovorima pouzdajte se u Duha Svetoga, i dopustite da vas Njegova snaga i prisutnost ispune strahopoštovanjem. Pozivajte Duha Svetoga, dočekujte Ga s dobrodošlicom, oslonite se na Njega kada zapnete. Potičite pojedince unutar zajednice da se suoče sa svojim strahovima i uključujte se u zahtjevne razgovore s hrabrošću i poniznošću. Ranjivost je snaga, i ona pojedincima daje snagu da s otvorenošću i otpornošću istražuju različite teme.

5. Uživljenost: Izgubite se u trenutku. Povezanosti koje nešto znače često se događaju kada su pojedinci posve prisutni i uključeni u razgovor. Pozivajte na razgovor osmišljavajući prostore slobodne od svega što odvlači pažnju, i koji potiču na pažljivo slušanje i promišljanje. Potičite sudionike da budu posve prisutni u razgovorima, i tako ćete omogućiti da dođe do dublje povezanosti i obostranoga razumijevanja.

6. Odmicanje od sebe: Počnite brisati razgraničenja između sebe i drugih. Svoju vlastitu bol, patnju, nade i snove držite za sebe, ali ne grčevito. Svi smo mi sinovi i kćeri Sina Božjega. Potičite na odmicanje od sebe stvarajući osjećaj kolektivne odgovornosti i obostrane potpore unutar zajednice.

Uklapajući ovih šest elemenata kvalitetne komunikacije u naše svete razgovore moći ćemo stvoriti temelje za bolji i mirniji svijet, kojemu je u središtu Krist. Svaka interakcija predstavlja priliku za stvaranje povezanosti i razumijevanja – radilo se o razdobljima strukturiranoga razgovora, neslužbenim okupljanjima, ili spontanim razgovorima. Prakticirajući prihvaćanje s ljubavlju, otvorenost uma pri zaključivanju, spontanost, ugodni strah, uživljenost te odmicanje od sebe, stvarat ćemo prostore u kojima se pojedinci osjećaju cijenjenima, osjećaju da ih se sluša, i nadahnuti su da doprinose zajedničkome putovanju rasta i preobražaja. Održavajmo zajedno zajednice u kojima se stvaraju i napreduju autentične veze, gdje se poštuje dostojanstvo svakoga člana, i gdje je svaki član – usudim se reći – ljubljen onako kako Krist želi da ljubimo.

Izvor: Catholic link | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.