Ekskluzivno samo na portalu Bitno.net donosimo izvatke iz knjige “Hygge na kršćanski način” autorice Jamie Erickson koja pruža inspirativni vodič kako otkriti blagodati jednostavnosti i topline vlastitoga doma na kršćanski način. U ovom članku autorica ističe kako hygge, danski koncept udobnosti i ugode, može obogatiti kršćanski život, nudeći autentično ispunjenje u svakodnevici. Kroz spoznaju da briga o sebi nije sebičnost, već nužnost za zdrav i ispunjen život, autorica predstavlja ključne korake kako naučiti postavljati granice, odabrati kvalitetne utjecaje i planirati vrijeme za sebe, te tako postići ravnotežu i blagostanje u svim aspektima života.


Ideja hyggea privlačna je u našoj današnjoj kulturi pretjeranosti i osamljenosti jer obećava zajednicu, zadovoljstvo i odmor. Hygge može njegovati sve od ovoga, ali samo kad je postavljen podno križa. Svijet je zreo za utjehu stvarnoga življenja u utočištu. Prakse hyggea, u uskoj suradnji s našim pouzdanjem u Isusa, mogu dovesti do holističkoga pristupa stvaranju onoga doma i bogatoga života za kojima čovječanstvo čezne još od savršenstva Vrta.

U suprotnosti s popularnom porukom „Jer vi to zaslužujete!“, briga o sebi nije zadovoljstvo pridržano samo za mali broj odabranih ili bogatih. Briga o sebi je disciplina. U Americi se briga o sebi često povezuje s raskošnim pjenušavim kupkama, tretmanima u salonima ili posteljinom od fina egipatskoga pamuka, no ona je zapravo u praktičnijim stvarima. Briga o sebi razumijevanje je tjelesnih, duhovnih, emocionalnih i mentalnih sposobnosti koje vaš život zahtijeva te stvaranje dovoljno prostora u životu da možete držati korak.

Ona je stvaranje dovoljno ravnoteže u sva četiri ova područja kako jedno ne bi prevagnulo ili ostala gurnulo u stranu. Otići na spavanje u pristojno vrijeme umjesto gledanja čitave sezone serije na Netflixu oblik je brige o sebi. Posezanje za Biblijom kad vam je lakše uzeti mobitel i pregledavati Instagram, reći ne nečem važnom jer već imate dovoljno važnoga svakoga dana – i to je briga o sebi. Riječima moje prijateljice Beth: „Briga o sebi nije pretjerivanje u uživanju ili nezasitnost. To je jednostavno kad ti je dovoljno stalo da se prema sebi ponašaš kao prema prijatelju, a ne neprijatelju.“

Kritičari brige o sebi vole skretati pozornost na činjenicu da nas je Krist pozvao da se odreknemo svojih života radi služenja, nosimo svoj križ i slijedimo njegov primjer žrtve. Iako je sve to
istina i važno je da budemo milosrdni prema drugima, i nama je potrebno milosrđe. Možda problem nije u ideji brige o sebi, već u samu izrazu. Čim govorimo o sebi, čini se kao da smo sebični. Kao ženama, često nam je teško brinuti se o sebi jer teško prepoznajemo vlastitu vrijednost. Vrlo smo obzirne prema potrebama drugih, što jest ispravno. No naše su potrebe jednako značajne. I mi smo važne. U Kristu, pripadanje nam je postalo nasljednim pravom. Čini mi se da Isusa nije mučio sindrom pretvaranja. Nije se trudio zadobiti odobravanje svijeta ili patio od bolesti udovoljavanja drugima. Znao je tko je. Znao je svoju vrijednost. Nije imao razloga sumnjati u vlastiti identitet ili osjećati neodobravanje drugih jer je vjerovao onom „Bravo!“ koje je bilo najvažnije.

Kad je Bog na rijeci Jordanu Isusa nazvao svojim ljubljenim Sinom, učinio je to na temelju bezuvjetne ljubavi. Isus još nije bio ništa učinio kako bi zaslužio tu ljubav. Njegov je identitet bio identitet Sina, ništa više. Nije morao zaslužiti to odobravanje. Pripadalo mu je po sinovstvu. Kao kršćanki, i tebi pripada ta Očeva ljubav. Tvoja zasluga nije umotana u tvoje sposobnosti ili rad. Ljubljena si jer si nasljednica u Kristu – bez dodatnih uvjeta, bez dodatnih napora. Bog te nije odabrao zato što nije bilo nikoga boljeg. Izabrao te je s namjerom (Ef 1,4). Samo zbog toga zaslužuješ brigu. Ovo je nekoliko načina na koje možeš doprinijeti vlastitom blagostanju.

Čitaj riječ Božju. Prije nego što posegneš za knjigom samopomoći s liste najprodavanijih naslova New York Timesa, znaj ovo: samopomoć nije isto što i briga o sebi. Industrija samopomoći je blagodat teška milijardu dolara koja je posvećena brzim i jednostavnim formulama za liječenje boljki i popravljanje života. Samopomoć obećava da će njegovati bolju verziju trenutne tebe dok Isus nudi potpunu preobrazbu – posve novu tebe izvana i iznutra.

Kako bi bilo da umjesto da posegnemo za knjigom samopomoći, i ti i ja posegnemo za Biblijom? Kako bi bilo da prestanemo propovijedati sami sebi i stvarno počnemo slušati istine
koje nam je Bog već dao u svojoj riječi? Vjerovanje će uvijek određivati ponašanje. Naučimo li dakle više o njemu ulazeći dublje u njegovu riječ, naučit ćemo više o tome tko bismo mi
trebali biti. Njegov život tada postaje predložak za naš život i možemo živjeti u slobodi koja nam pripada po sinovstvu. Ako su antropolozi u pravu i mi uistinu postajemo slični ljudima s kojima provodimo najviše vremena, bilo bi dobro da provodimo više vremena s Isusom. Kako bismo se uistinu brinuli o sebi, moramo čitati Božju riječ, pamteći i promišljajući osvježavajuću istinu evanđelja koja nam omogućuje da budemo više nalik Kristu, a ne tek bolja verzija sebe.

Ograniči glasove. Koje ti emocije ne prestaju biti teret? Žaljenje, strah, tjeskoba, ogorčenost? Počni obraćati pažnju na to što dovodi do zakrčenosti duše. Kada primjećuješ da ovi osjećaji izlaze na površinu? Ako si imalo poput mene, najčešće ih primjećuješ kad provodiš previše vremena u horizontalnom fokusu, popuštajući pred društvenim pritiscima ili nezdravim očekivanjima drugih, umjesto da podigneš pogled prema Isusu i njegovim pozivima i zahtjevima u tvom životu.

Svijet nudi više nego dovoljno mišljenja, ali nije svaka poruka vrijedna tvoga vremena. Kad osjećaš da ti je previše, da nisi vrijedna ili da si posramljena, počni ograničavati glasove koji
utječu na tvoj život. Ovo se može činiti kao da se kosi s uputama koje nam je Bog dao na mjestima poput Mudrih izreka 11,14, koja potvrđuju praksu savjetovanja s mnogima. No stvar je u
tome da ti odlučuješ koje ćeš glasove slušati. Ne budeš li pazila na to da mudro biraš, dogodit će ti se to da ćeš zbog previše savjetnika primati zbunjujuće poruke. Budi izbirljiva. Nije dovoljno samo imati velik broj savjetnika; moraš biti sigurna da su njihovi savjeti kvalitetni. Neka njihovi savjeti potvrđuju ono što znaš da je istina iz riječi Božje te neka te potiču i opominju kad je to potrebno i prikladno. Bila ti toga svjesna ili ne, svaka poruka koju primaš ima moć utjecaja na tvoje misli i odluke. Knjige koje čitaš, filmovi koje gledaš, ljudi koje slijediš na društvenim mrežama imaju megafon u tvom životu. Bilo to dobro ili loše, dala si im glas kojim ispunjavaju i oblikuju tvoja uvjerenja o tebi, tvom domu, tvojoj zajednici, pa čak i Bogu koji sve to drži na okupu. Prije listanja na internetu ili maratonskoga gledanja serije moraš biti posve sigurna da nisi ostavila odškrinuta vrata kroz koja neprijatelj može ući. Njegov će cilj uvijek biti uništenje. Uvijek će započeti sa sramom i krivnjom. Briga mu je zadnja stvar na pameti.

Odaberi svoje granice. U trenucima kad osjećaš da drugi imaju konačnu riječ u tvom životu, kad neprestano osjećaš da ti se naređuje što trebaš raditi, kad se trzaš na mišljenja stručnjaka, imaš dvije opcije. Imaš pravo ne reći ništa dopuštajući Bogu da se pobrine za ono za što se on odluči pobrinuti i puštajući sve drugo ili, riječima spisateljice i voditeljice podcasta Emily P. Freeman, imaš pravo odabrati odsutnost, planirati svoja ne. Imaš pravo napraviti popis skupina, ciljeva, profila na društvenim mrežama ili bučnih susjeda za koje ne želiš da ti se javljaju, barem na neko vrijeme, kako bi imala emocionalnoga, fizičkog i duhovnog prostora da slušaš one koji ti više odgovaraju. Imaš pravo ne primati obavijesti i ne pratiti. Ovo ne znači da trebaš preuzeti kontrolu umjesto Boga ili da uvijek trebaš slušati samo one koji se slažu s tobom ili ti govore ono što želiš čuti. Radi se o tome da je možda, u ovom trenutku, za tebe bolje da utišaš društvenu buku koja se bori za tvoju pažnju kako bi u obzir uzela miran i tih Božji glas. On to zaslužuje. Možda u ovom razdoblju trebaš jasnije granice. Moraš sebi priuštiti malo hyggea. Znaj samo da to kako će drugi reagirati na tvoje postavljanje granice nije teret koji ti moraš nositi.

Najteži dio ograničavanja glasova u životu je odlučiti kad nećeš reći ništa, a kad ćeš reći ne. Iako nikad nisam otkrila posve siguran način određivanja toga kako je najbolje postupiti, ako se neko mišljenje ne podudara s Božjom riječi, konkretnim planovima koje on ima za moj život i moj dom, dajem si potpuno pravo da kažem ne bez objašnjenja ili strepnje. Hrabra sam u pitanju svojih ‘ne’ jer sam na teži način naučila kako je slabašno ‘ne’ tek poziv da se pitanje ponovno postavi na malo drugačiji način. Reći ‘ne’ je jamstvo da nikada neću dopustiti nekom glasu da bude glasniji od glasa Onoga koji je najvažniji.

Planiraj za sebe. Godinama sam bila uvjerena da ako želim biti dobra prema sebi, ne mogu biti dobra prema drugima, kao da moram birati jedno ili drugo, kao da ne mogu oboje. Stoga, kad sam bila prisiljena birati, rijetko sam birala sebe. Kao djevojka koju je uvijek netko trebao i kojoj „zahtjevnost“ nije dobro pristajala, morala sam naučiti kako pronaći prostora za sebe u svom vlastitom životu oslanjajući se uvelike na navike hyggea.

Jedan od najboljih hyggelig savjeta dala mi je moja svekrva, koja je dobro poznavala opasnosti suočavanja s turobnom zimom u Minnesoti bez predviđene aktivnosti samo za sebe.
Ističući instinkt za preživljavanje svojih danskih rođaka koji njeguju mnoge osobne aktivnosti pridržane za zimu, potaknula me je da pronađem hobi za taj dio godine koji će mi pomoći
da se brinem o svom umu i srcu tijekom mjeseci u kojima će sve biti zavijeno u snijeg i monotoniju. Rekla je kako mi hyggelig hobi neće samo pomoći da preživim zimu, već će mi promijeniti osjećaje prema tom godišnjem dobu i prije nego što ono nastupi. Moći ću se radovati tom razdoblju umjesto da ga dočekujem sa strepnjom. Mudro mi je rekla da bavljenje tim hobijem ograničim na zimu te da za ostale dijelove godine odaberem druge hobije.

Isto kao što božićne tradicije poput pjevanja božićnih pjesama, pečenja kolača i kićenja bora za nas imaju veću vrijednost zbog svoje prolazne prirode, budući da znamo kako u njima možemo uživati samo tijekom određenoga vremena, hygge hobiji ciljano rezervirani za određene mjesece ili godišnja doba mogu nam pomoći da se radujemo tim danima. Kako kaže Propovjednik 3,1: „Sve ima svoje doba i svaki posao pod nebom svoje vrijeme.“ U ovom slučaju doba nije samo razdoblje u godini obilježeno promjenom vremena. Na hebrejskom je to zeman, odnosno dodijeljeno vrijeme. Ono upućuje na zadanu svrhu; na nešto ili, preciznije, Nekoga izvan tebe tko određuje vrijeme i razlog u vječnosti za ovaj trenutak. Ti i ja možemo gubiti vrijeme gledajući na sat i nadajući se da će određeno doba brzo proći ili možemo prigrliti svaki trenutak, znajući da Bog ima svrhu u vječnosti za sve njih.

Hyggelig hobiji mogu tvojim danima dati osjećaj ukorijenjenosti i ritma. Oni te mogu povezati sa svakim dobom tako da životu možeš pristupiti s iščekivanjem. Te aktivnosti ne moraju
biti kompleksne. Jedne sam godine odlučila da ću zimu provesti čitajući opus meni novoga pisca. Knjige sam nabavila na dvorišnim rasprodajama i čuvala ih sve do kraja studenoga, odlučivši kako je to pravo vrijeme da ih izvadim. Jedne druge godine moja kći tinejdžerica i ja napravile smo popis crno-bijelih filmskih klasika koje želimo zajedno pogledati tijekom turobnih zimskih mjeseci.

Od nedavno idem na satove violine. S četrdeset i jednom godinom vjerojatno sam najstarija osoba na svijetu koja je izvodila Blistaj, blistaj, zvijezdo mala uz cviljenje violine. Nema veze. Cilj mi nije postati članicom filharmonije, već napraviti mjesta u svom životu za sebe. Očuvati svoje blagostanje i učiniti da se ponovno osjećam kao osoba. Unaprijediti svoje mentalno, fizičko, emocionalno, pa čak i duhovno zdravlje kako bih postala verzija sebe sličnija Kristu. Zasad moji pokušaji sviranja violine zvuče kao da mučim male mačiće, ali svaki put kad sviram, zapravo se držim obećanja koje sam dala sama sebi. Dovoljno mi je stalo do mene da uživam u malim zadovoljstvima koje sam isplanirala za ovo mračno doba kako bih imala osjećaj obilja, a ne oskudice.

Gornji tekst je izvadak iz knjige Jamie Erickson “Hygge na kršćanski način”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na poveznici ovdje.