Slanutak je delikatesa s Istoka i sije se u Izraelu i na Bliskome istoku, gdje se od njega spremaju poznati falafel i humus. On je prava blagodat i za zdrave i za bolesne. Može se spržiti u tavi na peći ili iznad otvorene vatre od drvenoga ugljena. Slanutak pripada porodici grahorica i sadrži vrijedne bjelančevine (do 20 g na 100 g suhoga slanutka). U Indiji ga posebno cijene športaši, osobito borci, jer daje snagu. Sadrži vitamin B15, odnosno pangamsku kiselinu za koju se tvrdi da povećava snagu i vitalnost.

Topiva vlakna iz slanutka smanjuju masnoću u krvi. Sveta Hildegarda hvali njegovu dobru probavljivost i to da smanjuje povišenu tjelesnu temperaturu: „Slanutak je topao, ugodan i lak za hranu te ne povećava loše sokove. Tko ima vrućicu, neka ispeče slanutak nad svježim ugljenom i jede ga, i ozdravit će.“

Kao i kesten, slanutak možemo spržiti u tavi, pećnici ili nad otvorenom vatrom. Ako ga želimo kuhati, moramo ga namočiti preko noći te baciti vodu u kojoj se namakao da bi se uklonile eventualne nepoželjne tvari koje dovode do nadutosti.

Slanutak pripada grahoricama. Potiče dobro raspoloženje. Zbog sadržaja minerala on je najalkalnije povrće i neutralizira žučnu kiselinu.

Varivo od slanutka

250 g slanutka

maslac ili suncokretovo ulje

začinsko bilje: peršin, kopar, metvica

začini: zubovac, galgant, metvica muškatni oraščić, kumin, majčina dušica, sol

750 g povrća (mrkva, celer, majčina dušica, sol bundeva, mahune)

eventualno kuhana piletina

češnjak

list lovora

luk

Večer prije pripreme jela slanutak namočiti u 2 l vode. Baciti vodu u kojoj se slanutak namakao. Očistiti zelenje za juhu, oprati i usitniti. Kuhati slanutak i zelenje za juhu 45 minuta u ekspres loncu (inače 1 ½ sat) da posve omekšaju. Povrće dodati u lonac posljednjih pola sata kuhanja.

Luk i češnjak popržiti na maslacu ili suncokretovu ulju. Dodati malo temeljca, prokuhati i dodati mješavinu slanutka i povrća i još jednom kratko prokuhati. Dodati začine po ukusu. Eventualno u juhu dodati sitno narezanu piletinu.

Slanutak na vojvotkinjin način

500 g slanutka 

povrtni temeljac 

češnjak

1 jaje

začini: kumin, korijandar, sol, vrhnje papar, galgant, zubovac, muškatni oraščić, usitnjeni peršin

Slanutak namakati preko noći u vodi, vodu baciti i kuhati slanutak u povrtnom temeljcu najmanje 90 minuta, dok potpuno ne omekša. Slanutak ocijediti i sačuvati tekućinu u kojoj se kuhao. Slanutak usitniti blenderom ili štapnim mikserom. Uliti 250 ml tekućine od kuhanja u slanutak i od toga napraviti kašu. Eventualno uliti još tekućine dok ne postignemo željenu gustoću. Začiniti češnjakom, kuminom, korijandrom i drugim začinima; na kraju umiješati nasjeckani peršin. Smjesu staviti u vrećicu za kreme i pomoću širega zvjezdastog nastavka oblikovati perece, krugove ili pletenice, po želji, na limu za pečenje na koji smo prethodno stavili masni papir. Premazati mješavinom jaja i vrhnja te zapeći u pećnici na 180°C nekoliko minuta, dok ne postanu zlatnožute.

Popečci od slanutka (falafel)

1 kg slanutka

80 g brašna za pohanje

4 jaja

4 luka

2 žlice maslaca 

1 žlica origana 

8 režnjeva češnjaka

začini: sol, papar, muškatni oraščić, zubovac, majčina dušica, kumin, korijandar, sitno isjeckan peršin

povrtni temeljac

2–3 žlice pirova brašna, tip 405

ulje

Slanutak namakati preko noći u 3 l vode. Vodu baciti i kuhati slanutak u povrtnom temeljcu najmanje 90 minuta, dok potpuno ne omekša.

Luk nasjeckati i propirjati na maslacu, dodati origano i kratko propirjati. Procijediti slanutak, sačuvati malo tekućine. Slanutak i propirjani luk usitniti u blenderu ili štapnim mikserom (može i u stroju za mljevenje mesa, najsitnija sjeckalica). Smjesu staviti u zdjelu, usitniti češnjak i posoliti. Sve sastojke dobro izmiješati. Začiniti po ukusu. Dodati brašno i peršin i dobro promiješati. U teflonskoj tavi ugrijati ulje (umjerena jačina vatre), od smjese oblikovati popečke i peći ih s obje strane dok ne porumene.

Poslužiti sa salatom i umakom od jogurta i bosiljka.

Namaz od slanutka (humus)

500 g slanutka

1 l povrtnoga temeljca ili vode

3–4 luka

češnjak

začini: sol, galgant, zubovac, muškatni oraščić, kumin nasjeckani peršin

Slanutak namakati preko noći u vodi. Vodu baciti i slanutak kuhati u povrtnom temeljcu najmanje 90 minuta dok potpuno ne omekša. Proci­jediti­ ga i zadržati tekućinu. Nasjeckati luk i češnjak i popržiti na ulju.

Slanutak, luk i češnjak samljeti. U dobivenu smjesu umutiti onoliko tekućine (u kojoj se kuhao slanutak) koliko je dovoljno da se dobije fini namaz. Dodati začine po ukusu. Umiješati i peršin.

Gornji tekst izvadak je iz knjige Wigharda Strehlowa “Sv. Hildegarda i hrana kao lijek”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net.