Osnivač popularnog američkog lanca pizzerija Domino’s, Thomas Monaghan, nije imao idealno djetinjstvo. Kada je imao četiri godine preminuo mu je otac, a njegova majka, ne mogavši se nositi sa suprugovom smrću, ostavila je dvojicu sinova u sirotištu svetog Josipa.

U razgovoru za televiziju EWTN, Monaghan je ispričao svoj put od siromašnog dječaka do jednog od najbogatijih ljudi na svijetu koji danas svoj novac ulaže kako bi mladima pružio dobro katoličko obrazovanje.

“Sirotište je bilo poput zatvora. Bilo je 50 dječaka i poljske redovnice koje su bile vrlo stroge i vrlo svete”, ispričao je o svojim ranim godinama Monaghan.

Jedna od njegovih zadaća tijekom godina u sirotištu bila je čišćenje kapele što mu je pomoglo razviti odnos s Gospodinom: “Osjećao sam da sam na posebnom mjestu i, naravno, znao sam da je Isus tamo gore u tabernakulu”, rekao je.

Nakon izlaska iz sirotišta pridružio se marincima, a zatim mu je brat dao ideju da posudi nekoliko stotina dolara kako bi kupio pizzeriju po imenu ‘Domi-Nick’s’. Ono što je tada bila samo obični kvartovski fast food dućan, Monaghan je u narednih 20 godina pretvorio u najveći lanac pizzerija na svijetu.

Jedna od prvih stvari koje je učinio jest da je ime iz ‘Domi-Nick’s’ promijenio u ‘Domino’s’, a zatim se odlučio usmjeriti na dostavu umjesto na jedenje u restoranu. Glavna marketinška strategija lanca bila je obećanje da će kupcima dostaviti vruću pizzu unutar 30 minuta ili dobivaju novac nazad.

“Bili smo najbrže rastući lanac restorana u povijesti. Samo smo godine 1985. otvorili 954 trgovine. Više nego itko ikad u jednoj godini. Godine 1980. imali smo oko 300 trgovina, 1986. ili 1987. imali smo oko 5000”, ispričao je Monaghan.

Ipak, tijekom godina ubrzanog rasta, osjetio je da je izgubio osjećaj za ono što je u životu uistinu važno.

“Svaki sam dan išao na misu, živio sam vjeru, čitao mnoštvo duhovnih knjiga, i mislio sam ‘Mogu ja to, mogu ja to’, ali preuzele su me materijalne stvari. Opravdavao sam jahte, avione”, rekao je.

Život mu je promijenila jedna knjiga C. S. Lewisa u kojoj je autor objasnio kako je razlog zbog kojeg čeznemo za mnogim stvarima nije u njima samima “nego zato što želimo imati više od drugih, prodati više toga od drugih, imati više novca od drugih”.

Shvativši da ne želi nastaviti živjeti takvim životom, Monaghan je prodao Domino’s za milijardu dolara i tim novcem izgradio crkvu i sveučilište Ave Maria. Osim toga, izgradio je i čitav gradić Ave Maria u kojem danas živi oko 33.000 ljudi. Mjesto ima svoje četvrti, restorane, barove, parkove i crkvu koja se nalazi u središtu grada. Sveučilište ima više od 1200 studenata koji studiraju niz predmeta od ekonomije i poslovanja do biokemije i fizike.

“Kad dođem do nebeskih vrata – Bog je bio jako dobar prema meni – želim biti u mogućnosti reći: ‘Dobro sam iskoristio ono što si mi dao'”, zaključio je Monaghan.