Neka zena iz mnostva

Dok je on to govorio, povika neka žena iz mnoštva: “Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!” On odgovori: “Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!”

Lk 11,27-28

Žena koja je iz mnoštva povikala spominje se samo u Lukinom evanđelju. Nama je to dragocjeni zapis koji pokazuje jedinstvo materijalnoga i duhovnoga te nas upućuje na to što je važnije.

Dok je on to govorio

Žena je povikala blagoslov Isusovoj majci, a zapravo blagoslov i zahvalu njemu, dok je Isus još govorio. Time nam je pokazala primjer kako valja slušati riječ Božju.

Ponajprije je potrebno Evanđelje slušati otvorena srca i otvorene pameti. Potrebno je dopustiti Bogu da nas u potpunosti prožme kako bismo poruku mogli shvatiti i u život provoditi.

Ali je jednako tako potrebno biti i spontan. Dopustiti si pravo da odgovorimo na poticaje Duha. Da mu dopustimo da nas ponese. Da slavimo Boga povicima. Kliktanjem. Pjesmom i plesom. Da slavimo Boga svojim tijelom, svojim pokretom, svojim sposobnostima.

Ne smijemo se sustezati pokazati radost što smo kršćani niti se bojati naglas slaviti Boga.

Radost nas prožima slušajući Božju riječ i promišljajući o njoj. Dopustimo Bogu da nas njegova Riječ prožme i da odjekne u nama. I dopustimo sebi da se taj odjek jasno i glasno čuje.

Iz mnoštva

Mnoštvo koje nas okružuje i u kojemu se razvodnjava naša osobnost može dvostruko djelovati na naše pokazivanje radosti zbog slušanja Radosne vijesti.

Mnoštvo nas može potaknuti da gromoglasnije živimo svoje kršćansko opredjeljenje, oduševljavajući tako i druge za nasljedovanje Krista.

No jednako tako mnoštvo nas može i zagušiti u svakom našem nastojanju da se uzdignemo iznad tog mnoštva.

Blažena utroba i prsi

Žena koja je povikala iz mnoštva izrekla je hvalospjev Blaženoj Djevici Mariji. Izrekla joj je zahvalnost što je postala hram u kojemu se utjelovio Spasitelj svijeta.

To je ujedno blagoslov i svim majkama koje nesebično, zajedno sa svojim supruzima, stvaraju novi život, brinu se za svoju djecu i odgajaju ih. Roditeljstvom postajemo sustvaratelji Božji.

Još blaženiji

Blagoslov materijalnoga ima svoje osmišljenje u sjedinjenju s duhovnim dobrima. Važnije od materijalnoga i prolaznoga je duhovno i vječno. I premda je materijalno nužno i temeljno, ipak je potrebnije i bitnije ono duhovno. Blaženo je i jedno i drugo, ali ovo je još blaženije.

Slušati riječ Božju i čuvati je

A duhovna dimenzija čovjeka sastoji se u slušanju Božje riječi i njenom čuvanju.

Potrebno je Božju volju čuti i razumjeti. Nemoguće je biti kršćanin ako ne mislimo svojom glavom i ne opredjeljujemo se svjesno i svojevoljno za Boga.

Ali je jednako tako potrebno svojim životom provoditi u djelo ono što smo shvatili i za što smo se opredjelili. Jer kršćanstvo nije teoretska razbribriga ili zgodna tema za debate, nego stil života u ljubavi i za ljubav.

Nikola Kuzmičić

Ostale tekstove iz kolumne ovog autora potražite ovdje.