Isusove zapovijedi svecenicima

U izričitim Isusovim riječima nalaze se daljnji temelji za sakrament svetoga reda. Isus će to tijekom svoga zemaljskoga života u mnogo navrata pokazati i riječima potvrditi.

Ovo činite meni na spomen

Sudbonosan je u tom pogledu Veliki četvrtak. To je dan ustanove euharistije, dan je to prije Isusove muke i smrti. Za vrijeme te večere dogodile su se velike stvari, izrečene su presudne riječi koje su se urezale u sjećanje Isusovih učenika. I oni su to ponijeli gotovo kao oporuku svoga Učitelja i shvatili kao poslanje. Bila su dvanaestorica oko Isusa i Isus naglašava: »Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas i postavih vas!« (Iv 15, 16). To je trenutak posebnog odabira koje je doduše već učinjen ranije u tijeku njegova zemaljskog života, i trenutak postavljanja, ustanove njihove službe. Jednako tako njima će Isus povjeriti euharistiju jer će im poslije svega na Posljednjoj večeri reći: »Ovo činite meni na spomen!« Oni su pozvani nastaviti to djelo. Bit će nositelji punomoći tajne koja će biti u temeljima Crkve, tajne euharistije, Kristove prisutnosti pod prilikama kruha i vina. Kao što su za Isusova zemaljskog života u pustinji dijelili kruh gladnima, tako će sada službenici euharistije lomiti i dijeliti kruh ljubavi sa stola svake mise (jer je svaka misa na sliku Posljednje večere). Te riječi Crkva prepoznaje kao riječi ustanove svetog reda i zato Crkva i danas uz dan Velikog četvrtka slavi i dan svećeničkog zajedništva i ljubavi.

U službi kraljevstva Božjega

Krug Isusovih učenika koji su zahvaćeni Isusom širi je i veći od broja apostola; oni također zrače Isusa i radosno će svjedočiti o onome što su čuli i vidjeli. Međutim, dvanaestorica su osobno, poimence pozvani, posebno istaknuti i oni će Isusa vjerno slijediti. Njih će Isus osobno poslati da nose njegovu poruku i u tom pogledu dat će im i ovlasti da liječe bolesne i izgone zle duhove. Zajedno s Isusom dvanaestorica će biti u službi protiv svakog zla i djela ozdravljenja i oslobođenja pratit će njihov navještaj radosne vijesti. Poslije uskrsnuća on će im dati u tom pogledu posebno poslanje da u njegovo ime izgone zle duhove i da opraštaju grijehe. Temelj svakog zla je grijeh, a uskrsnućem Isusov učenik participira na novosti života gdje grijeh više ne boravi. Zato će punomoć opraštanja spadati isto u znakove svetog reda.

Tko vas sluša, mene sluša

Učenicima je Isus svečano obznanio: »Zaista, kažem vam, vi koji pođoste za mnom, o preporodu, kad Sin Čovječji sjedne na prijestolje svoje slave, i vi ćete sjediti na dvanaest prijestolja i suditi dvanaest plemena Izraelovih« (Mt 19, 28). To jesu doduše »apokaliptičke« riječi posljednjih časova vremena i svijeta, ali jasno obznanjuju udio Isusovih učenika u odgovornosti za kraljevstvo njihova Učitelja. Bit će nositelji riječi kojom će tumačiti i širiti novi zakon što će ga životom potvrđivati. Oni će jednako kao i njihov Učitelj biti kamen spoticanja, razlog suda svima onima koji će se kroz povijest otvoriti ili zatvoriti njihovoj riječi prema riječima Isusovim: »Tko vas sluša, mene sluša; tko vas prezire, mene prezire. A tko mene prezire, prezire onoga koji mene posla« (Lk 10, 16). Poput svoga Učitelja i dvanaestorica će biti privilegirani svjedoci za Krista: i to ne samo Krista koji je uskrsnuo od mrtvih i uzašao u svoju slavu, nego Krista koji je uzeo učešća u našoj povijesti. Tako će svi dati za njega svjedočanstvo u krvi, računajući tu i svetog Ivana koji će doduše nadživjeti trenutak kad je bio mučen.

Dvanaestorica

U takozvanoj velikosvećeničkoj molitvi što ju je Isus izrekao u tijeku Posljednje večere, zapisanoj u 17. poglavlju Ivanova evanđelja, Isus jasno pokazuje tu čudesnu vezu i prijelaz od Oca na Sina i od Sina na dvanaestoricu. Otac je božanstvom posvetio Isusa čovjeka u času njegova začeća; potom ga je ispunio Duhom Svetim kod njegova krštenja; taj Sin posvetit će sebe samoga u dragovoljnoj muci i smrti a onda će ga Otac proslaviti u njegovu uskrsnuću. Potom će onaj koga je Otac posvetio i poslao u svijet, tj. Isus, posvetiti dvanaestoricu i poslati ih u svijet.

[facebook]Želiš li i dalje biti na izvoru istinitih informacija – klikni like[/facebook]

Poslanje je točno određeno: trebaju biti sluge njegova stada i dati život svoj za ovce. Jako realistično je to Isus rekao Ivanu i Jakovu, u času kad su se oni grabili za fotelje oko Isusa: »Možete li piti čašu koju ću ja piti?« (Mk 10, 38). Isus je sasvim jasno rekao što to znači biti Dobri pastir. To uključuje da se riskira i vlastiti život kako bi se stado obranilo od vukova i drugih opasnosti, i hrabrost voditi stado na dobre pašnjake.

Dvanaestorica i nasljednici

Od tajne Crkve Isus je ustanovio samo dvanaestoricu i među njima Petra s osobitom ovlašću, primatom. A ipak oni primaju zapovijed da se šire i množe kako bi bili njegovi svjedoci sve do granica svijeta, sve do kraja vremena. Tim više što će oni brzo otići s pozornice povijesti maknuti nasilnom, mučeničkom smrću. Međutim, od dvanaestorice će niknuti drugi apostoli i od njih će se pojaviti biskupi, svećenici i đakoni.

fra Zvjezdan Linić | Glas Koncila