Otkrivenje je jedina novozavjetna knjiga koja spada u književni žanr apokalipse. Ta književna vrsta ima specifične načine izlaganja, slične proročkoj literaturi, ali s puno naglašenijom simbolikom. Zato Knjiga Otkrivenja zahtijeva vrlo pomno i obazrivo proučavanje kako bismo shvatili njezinu poruku.

Vrlo veliku važnost igra simbolika brojeva: 3 je Božji broj; 4 je broj svijeta i prolaznosti; 7 (3 + 4) broj je potpunosti; 8 (7 + 1) broj dovršenosti, vječnoga blaženstva; 3½ (polovica od 7) znači ograničenost. Ako to imamo na umu, bolje možemo razumjeti Otk 12,14 koje spominje „jedno vrijeme i dva vremena i polovicu vremena“ (3 i pol vremena) ili Otk 11,2 koje spominje 42 mjeseca (3 i pol godine). Pomoću ovih posebnih izraza pisac želi simbolički izraziti da će zlo i protubožanska vlast trajati 3 i pol odrednice vremena, tj. ograničeno vrijeme. Nadalje, broj 1000 označava neizmjernost. Broj 12 je broj Izraela, izabranoga naroda, i zato broj Crkve. Vrhunac savršenstva postignut je u broju 144 000 (12 x 12 x 1000), kojim se simbolički predstavljaju spašenici.

Broj 7 vrlo se često spominje u Knjizi Otkrivenja. U vrijeme u kojem je djelo pisano bilo je više od sedam Crkava na području Male Azije. Ali s obzirom na to da broj 7 označava puninu, velik broj bibličara smatra da su pisma upućena univerzalnoj Crkvi.

Sedam pisama vrlo je važno za razumijevanje cijele knjige. Pisma uvijek slijede istu strukturu: 1) naslov i opis onoga koji govori, 2) opis stanja Crkve, 3) prijekori i poticaji, 4) poruka onom koji posluša opomenu i obrati se. Iz teksta pisama možemo zaključiti da autor vrlo dobro poznaje situaciju u gradovima kojima piše. Iako imaju dosta specifičnosti, tri su vrste problema s kojima se suočavaju: pogrešan nauk (Efez, Pergam, Tijatira), progon (Smirna, Filadelfija), samodopadnost (Sard, Laodiceja).

Analizirajući situacije u svakom od gradova, možemo puno toga primijeniti i na naše današnje vrijeme. Glavna tema koja se proteže kroz sedam pisama i odgovara temi u ostatku Otkrivenja jest potreba ustrajavanja u vjeri i izbjegavanja svega onog što pisac označava kao zlo. Optimistična obećanja koja pisac daje pobjedniku (dakle, onom tko posluša) ohrabruju na tom putu i daju uvid u buduću slavu koja će nastupiti nakon prolaznih nevolja.

Ukoliko vas Knjiga Otkrivenja jako zanima, podrobnija objašnjenja možete pronaći u specijaliziranim komentarima kao što su: Celestin Tomić: Otkrivenje: komentar; Nikola Hohnjec: Središnje teme knjige Otkrivenja: novost u komunikaciji Boga i Krista; Bonaventura Duda: Iz Apokalipse; Robert H. Mounce, Ivanovo Otkrivenje: uvod i komentar.

Btb

don Damir

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Don Damir odgovara”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.