Ne znate kako svojemu sinu ili kćeri objasniti sedam sakramenata Katoličke Crkve? Nedostaje li vam materijala za vjeronauk u vašoj župi? Je li vam nekada ovo malo komplicirano?

Ne brinite se. Uz ovaj ćemo vam članak pomoći pronaći prave riječi da djeci pomognete razumjeti te darove vjere.

Sakramenti su Božja djelovanja, kojima On pokazuje ljubav koju ima za nas – svoje sinove i kćeri. On je stvorio (ustanovio) sve sakramente, i zato ih upravo On čini po različitim sredstvima.

Zašto nam je dao sakramente? Kako bi nam dao milost. To jest, kako bi nam dao – pored svoje ljubavi – potrebnu snagu da izdržimo u životnim poteškoćama i da se borimo protiv njih. Naravno, ako smo ispravno raspoloženi i ako želimo ugoditi Bogu.

Kojih je sedam sakramenata Katoličke Crkve?

1. Krštenje

Kada se rodimo, svi mi imamo nešto što se zove istočni grijeh. To je grijeh koji su prvi počinili Adam i Eva. Kada se krstimo, oprani smo od toga grijeha, i od svih grijeha počinjenih prije nego što smo se krstili. Postajemo sinovima i kćerima Božjim, i službeno postajemo dijelom Crkve.

Bog bude veoma sretan kada svećenik, dok blagoslovljenom vodom polijeva krštenika, kaže: „Ja te krstim u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.”

Pet učinaka krštenja:

  • Opravdani smo – dobivamo posvećujuću milost.

Kada se krstimo, oprašta nam se istočni grijeh, a ako smo odrasli, i osobni grijesi.

  • Primamo tri bogoslovne krjeposti.

Primamo vjeru, ufanje i ljubav; darove Duha Svetoga, i druge krjeposti.

  • Primamo sakramentalnu milost.

Ona nam daje potrebnu pomoć da živimo kršćanskim životom. Čini nas sposobnima vjerovati u Boga, čekati Ga i ljubiti Ga.

  • U nas bude utisnut sakramentalni znak.

To je neizbrisivi duhovni znak, koji biva utisnut za vrijeme krštenja. On nas čini dijelom Crkve, Tijela Kristova.

  • Čini nas dijelom zajedničkoga svećenstva vjernih.
  • Sudjelovanje je u dvama oblicima: aktivno – kroz evangelizaciju i posvećivanje svih vremenitih stvarnosti, i pasivno – primanjem drugih sakramenata.

2. Potvrda

Jednostavno rečeno: potvrdom Duh Sveti, koji je Bog, povećava našu vjeru, kako bismo bili sigurni da će On biti s nama dok ne stignemo u raj, za što nam On također daje nadu. Tijekom podjeljivanja ovoga sakramenta Duh Sveti jača našu sposobnost da Njega i druge ljude dublje ljubimo. Duh Sveti daje nam sedam darova kako bi nam u tome pomogao.

U ovome slučaju, biskup mora biti taj koji polaže svoje ruke na potvrđenika, i pomazuje njega ili nju uljem (svetom krizmom), govoreći: „Obilježavam te znakom križa, i potvrđujem te krizmom spasenja, u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.”

Pet učinaka svete potvrde:

  • Dovodi nas bliže Bogu, našemu Ocu.

Dublje nas ukorjenjuje kao djecu Božju.

  • Dovodi nas bliže Kristu.

Čvršće nas sjedinjuje s Isusom Kristom.

  • Primamo darove Duha.

Ona u nama povećava darove Duha Svetoga: mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost, i strah Božji.

  • Postajemo potpuno katolicima.

Ona čini čvršćom našu povezanost s Crkvom (Tijelom Kristovim).

  • Nadahnjuje nas da branimo vjeru.
  • Daje nam posebnu snagu da širimo i branimo vjeru kao pravi svjedoci Kristovi.

 3. Euharistija

Svakoga dana Isus za vrijeme svete Mise pretvara kruh i vino u svoje Tijelo i Krv. To se događa u trenutku koji se zove posvećenje. Tako Ga mi možemo jesti i primiti Ga u svoju dušu.

Isus je ustanovio ovaj sakrament za vrijeme Posljednje večere s dvanaest apostola. Ovaj sakrament ima jedan „bonus”: u njemu nam se opraštaju laki grijesi, i jača nas protiv činjenja smrtnih grijeha ubuduće. To je sâm Isus, koji je u nama.

Kada primimo Euharistiju, postajemo živimo svetohraništima. Bog uđe u naše srce!

4. Pomirenje (sveta ispovijed)

Ovaj sakrament veliki je Božji dar! Kada odemo na ispovijed i zamolimo Boga za milost i oproštenje, On nam oprašta svako djelo i grijeh kojima smo Ga uvrijedili.

Mora nam biti uistinu žao za zlo što smo učinili i za dobro koje nismo učinili. Sakrament ispovijedi daje nam izvanredan mir, i povećava našu snagu da budemo dobrim kršćanima, dobrim sinovima i kćerima Božjim.

Pet učinaka svete ispovijedi:

  • Pomiruje nas s Bogom i Crkvom.

Ponovno stječemo milost koju smo izgubili zbog grijeha, i obnavljamo povezanost sa svojom Majkom, Crkvom.

  • Oprošteno nam je.

Primamo oproštenje svih svojih grijeha (smrtnih i lakih).

  • Smanjuje nam se vrijeme u čistilištu.

Ispovijed smanjuje – barem djelomično – vrijeme koje bismo zbog svojih lakih grijeha trebali provesti u čistilištu.

  • Daje nam mir.

Ispovijed nam daje mir savjesti i duhovnu utjehu za kojom čeznemo.

  • Jača nas.

Pruža nam snagu koja nam je potrebna za našu duhovnu borbu.

5. Bolesničko pomazanje

Bog voli bolesnike. Kada je netko veoma bolestan ili veoma star, i mogao bi brzo umrijeti, u tome im trenutku treba Božja pomoć. Svećenik tu osobu pomaže svetim uljem, i to pomaže donijeti snagu, mir i ohrabrenje. Dio sakramenta jest opraštanje svih grijeha bolesnikovih, i pripremanje njega ili nje za trenutak njihove smrti.

Bolesnici svojom boli i patnjom pomažu Isusu nositi križ, a On im istovremeno pomaže u posljednjim trenucima njihova života.

Tri učinka bolesničkoga pomazanja:

  • Poseban dar Duha Svetoga

Snaga, mir i hrabrost da se podnesu teškoće koje dolaze sa stanjem ozbiljne bolesti ili nemoći staračke dobi.

  • Zajedništvo s Mukom Kristovom

Na određeni način bolesnik biva posvećen kako bi donio plodove suobličavajući se sa Spasiteljevom Mukom.

  • Crkvena milost

Slaveći ovaj sakrament Crkva zagovara za dobrobit bolesne osobe, a ona po milosti ovoga sakramenta doprinosi posvećenju Crkve.

  • Priprava za konačno putovanje

Ovo posljednje pomazanje učvršćuje kraj našega zemaljskoga života poput čvrste utvrde za konačne borbe prije ulaska u Očevu kuću.

 

6. Sveti red

Sveti red primaju jedino oni koji su pozvani biti svećenicima. Ovaj im sakrament omogućava da postanu onim ljudima koji mogu dijeliti sve ove sakramente drugima. Biskup je taj koji stavlja svoje ruke nad novoga đakona ili svećenika i moli nad njim, posvećujući ga našemu Gospodinu.

Svetim redom daje se poseban izljev Duha Svetoga, i ima posebnu karakteristiku: onaj koji prima ovaj sakrament bit će svećenik zauvijek, i njegova duša trajno je obilježena i posebno pozvana od Boga.

Trajni đakoni i biskupi također „primaju sveti red”, različit po obredima i dužnostima od svetoga reda što ga prima svećenik, iako je posvećeni biskup već zaređeni svećenik, a većina svećenika provede godinu dana kao prijelazni đakon prije svojega svećeničkoga ređenja.

Tri učinka svetoga reda:

  • Neizbrisiv znak

Kao što je slučaj s krštenjem i potvrdom, ovaj udjel u Kristovoj službi udjeljuje se jednom zauvijek. Sakramentom svetoga reda, kao i ta dva spomenuta sakramenta, udjeljuje se neizbrisiv duhovni znak, i ovaj se sakrament ne može ponoviti ili udijeliti djelomično.

  • Milost Duha Svetoga

Milost Duha Svetoga koja pripada ovome sakramentu jest suobličavanje Kristu kao Svećeniku, Učitelju i Pastiru, čijim svećenikom ređenik postaje.

  1. Ženidba

Ovaj sakrament zajedništvo je muškarca i žene zauvijek. Kada se vjenčaju unutar Crkve, Bog je taj koji ujedinjuje njihova tijela i duše. Oni koji se vjenčaju ne mogu raskinuti svoj bračni vez: „Što dakle Bog združi, čovjek neka ne rastavlja!” (Mk 10,9)

Uzor koji muškarci i žene moraju slijediti jest onaj Svete obitelji: Isusa, Blažene Djevice Marije, i svetoga Josipa, a također moraju biti i ogledalo Kristove bračne povezanosti s Njegovom zaručnicom – Crkvom.

Dva učinka braka:

  • Bračni vez

Ovaj vez ustanovio je sâm Bog, i to tako da se brak između dvije krštene osobe nikada ne može raskinuti.

  • Milost sakramenta svete ženidbe

Ova milost treba usavršavati ljubav bračnoga para i jačati njihovo neraskidivo jedinstvo.

Izvor: Catholic Link | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.