Veliki sam poklonik svete Faustine Kowalske, pa sam prije nekoliko godina odlučio pročitati čitav „Dnevnik sv. Marije Faustine Kowalske – Milosrđe Božje u mojoj duši”. Prije sam čitao dijelove te knjige, ali ovoga puta htio sam stvarno posvetiti vrijeme tome što je pisala sveta Faustina. Toplo preporučujem ovu knjigu, i kao poticaj na to ispričat ću vam o jednoj spoznaji koju nisam očekivao pronaći u njezinu „Dnevniku”.

Ne znam tko mi je to rekao, ali ostalo mi je u glavi da je netko duhovnost svete Faustine nazvao „kristocentričnom”. Mislim da to ima smisla, ali i Blažena Djevica Marija više se puta ukazala svetoj Faustini i govorila joj, pa ne bih rekao da tu manjka marijanskoga aspekta.

No ono što me se dojmilo još i više od kristocentričnoga karaktera njezine duhovnosti bilo je nešto što bih nazvao duhovnošću svećenika kao drugoga Krista (alter Christus). Sveta Faustina rekla je mnogo važnih, a nekada i uistinu iznenađujućih stvari o svećenicima! Na primjer, ona često hvali važnost svećenika za posvećivanje čovjekove duše:

„O svećenici, vi goruće svijeće što rasvjetljujete ljudske duše, neka se vaša svjetlost nikada ne ugasi.” (75)

„Duša koja je vjerna Bogu ne može sama potvrditi svoja nadahnuća – mora ih podvrgnuti nadzoru veoma mudroga i učenoga svećenika, i dok ne bude posve sigurnom, treba ostati sumnjičava prema tim nadahnućima.” (139)

„Velika je božanska milost koja prati te svećenikove riječi. Duša osjeti snagu i hrabrost za borbu.” (321)

No ona ponekad upozorava na opasnosti i razočaranja od svećenika koji ne žive svu uzvišenost svojega poziva:

„Kada za vrijeme ispovijedi osjetim kod svećenika nesigurnost, ne otvorim svoju dušu do njezinih dubina, nego samo optužim sebe za svoje grijehe. Svećenik koji nije u miru sam sa sobom neće moći nadahnuti mir u drugoj duši.” (75)

„Veoma žalim duše koje naiđu na neiskusne svećenike.” (596)

„O Isuse, daj nam revnih i svetih svećenika! O, kako je veliko dostojanstvo svećenika, no, koliko je – istovremeno – velika njegova odgovornost! Mnogo ti je dano, o svećeniče, ali od tebe će se također mnogo tražiti.” (941)

Ona ponekad objašnjava svojim riječima što ju je Isus poučio o svećenicima:

„Gospodin Isus iznimno štiti svoje predstavnike na zemlji. Veoma je blisko sjedinjen s njima, i zapovijeda mi da njihovo mišljenje stavljam iznad Njegova. Upoznala sam veliku bliskost koja postoji između Isusa i Njegovih svećenika. Isus brani sve što svećenik kaže, i često se slaže s njegovim željama, i ponekad stvara svoju vlastitu vezu s dušom ovisno o svećenikovu savjetu.” (1240)

I bilježi riječi koje joj je Isus rekao:

„Došao sam vršiti volju svojega Oca. Pokoravao sam se svojim roditeljima, pokorio sam se svojim mučiteljima, a sada se pokoravam svećenicima.” (535)

Sveta Faustina čak je imala viđenje majke Božje u kojemu se Marija pokazala kao „Majka Božja, Majka svećenika”:

Usred velikoga sjaja vidjela sam Majku Božju odjevenu u bijelu haljinu, opasanu zlatnim pojasom. Po cijeloj su haljini bile sitne zvijezde, također zlatne, a rukavi, gore uži, a na dnu široki i trokutastih rubova, imali su zlatnu podstavu. Njezin je plašt bio nebeskoplave boje, lagano prebačen preko njezinih ramena. Preko njezine glave bio je fino prebačen proziran veo, a prekrasan kontrast njezinoj raspuštenoj kosi bila je zlatna kruna, koja je na gornjemu rubu imala križiće. Na svojoj je lijevoj ruci držala Dijete Isusa. Nikada prije nisam vidjela takvu Blaženu Djevicu. Zatim me Ona ljubazno pogledala i rekla: „Ja sam Majka Božja, Majka svećenika.” (1585)

A u dijelu „Dnevnika” koji smatram najneobičnijim, sveta Faustina čak odbija poslušati Isusa zbog svećenikove zapovijedi! Dogodilo se ovako: redoviti ispovjednik svete Faustine bio je odsutan, ali ona je osjećala da mora u ispovijedi reći svoje planove da osnuje novu kongregaciju, posvećenu Božjemu milosrđu, pa je pošla na ispovijed i rekla drugome svećeniku. Kada je po prvi put čuo tu zamisao, rekao joj je da su sva njezina nadahnuća i susreti s Isusom samo iluzije. Zabranio joj je da poduzima bilo što od svega što joj je Isus rekao. Dan kasnije Isus je došao i zatražio da tome svećeniku dadne poruku. No ona je bila poslušna svećeniku i rekla je:

„Isuse, ja više ne mogu činiti ništa što mi Ti zapovijedaš, jer mi je moj ispovjednik rekao da je sve ovo iluzija, i da mi nije dopušteno pokoriti se ijednoj od Tvojih zapovijedi. Neću činiti ništa što mi Ti sada kažeš. Žao mi je, moj Gospodine, ali nije mi dopušteno činiti bilo što, a ja moram slušati svojega ispovjednika. Isuse, najiskrenije molim tvoje oproštenje.” (645)

Je li itko od Abrahamova vremena govorio Bogu s takvom čvrstinom? Naravno da je to bilo upravo ono što je Isus htio čuti. Sljedećega puta kada je vidjela ispovjednika, on je u svome srcu doživio promjenu, i prihvatio je njezina viđenja i nadahnuća.

Pa čemu onda tolika važnost svećenika kao drugoga Krista? Mislim da je to zato što poruka svete Faustine o Božjemu milosrđu nije nikakvo apstraktno načelo ili zamisao kojoj je cilj da se osjećamo dobro. Radi se o konkretnome prijedlogu svijetu, koji traži i konkretnu primjenu. A tko je bolji da primijeni to milosrđe nego svećenici, koji po odrješenju u sakramentu pokore donose oproštenje grijeha i obnovu božanskoga života u duši? Božje milosrđe izlazi iz Isusova srca, ali ono teče preko riječi i ruku svećenika.

O, gotovo sam zaboravio! Sveta Faustina također navodi i mnogo molitava za svećenike, i čini mi se prikladnim završiti članak jednom od meni najdražih među tim molitvama:

„O moj Isuse, preklinjem Te u ime cijele Crkve: Podari joj ljubav i svjetlost Svojega Duha, i podaj snagu riječima svećenika, kako bi otvrdnula srca mogla biti potaknuta na pokajanje, i kako bi se vratila Tebi, o Gospodine. O Gospodine, daj nam svetih svećenika; Ti sâm ih očuvaj u svetosti. O Božanski i Veliki Svećeniče, neka ih snaga tvojega milosrđa prati posvuda, i štiti ih od đavlovih zamki i zasjeda, koje se neprestano postavlja za duše svećenika. Neka snaga Tvojega milosrđa, o Gospodine, razbije i uništi sve što bi moglo okaljati svetost svećenika, jer Ti možeš sve.” (1052)

Izvor: Word on Fire | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.