Sveti Ivan Zlatousti prelijepo nam kaže da kada đavao vidi kako se vraćamo sa svete euharistijske gozbe, on bježi od nas kao da je vidio lava koji „riga vatru iz svojih usta”! Zašto? Zato što u dragocjenome sakramentu euharistije mi uzimamo Gospodinovo sveto Tijelo i Krv, kojima je On, u beskrajnoj ljubavi, na križu zadobio naše spasenje.

Euharistija: sav Gospodin

Kada primimo euharistiju, mi primamo čitavoga Gospodina, Njegovo dragocjeno Tijelo i Krv, čak i ako ga ne primamo pod obje prilike. Sveti Ivan Zlatousti uvjerava nas da je euharistija sâmo „Tijelo, okrvavljeno, probodeno, iz kojega su potekli spasonosni izvori vode i Njegove Krvi za sav svijet”. Đavao se naročito užasava Predragocjene Krvi Kristove, jer život se nalazi u krvi (Lev 17,11). U Predragocjenoj Krvi Isusovoj, koju primamo u euharistiji, đavao vidi beskonačni Život, koji je na Križu uništio đavla, koji za nas želi jedino smrt.

Gospodin je na križu pobijedio đavla, ali njega Gospodin i dalje mora pobjeđivati u svakome od nas. „Kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždre” (1 Pt 5,8) – đavao neprestano pokušava privući i zavarati nas, porobiti nas i uništiti. O, ali đavlova snaga nije ništa u prisutnosti Isusa, uskrsnuloga Gospodara života, Pobjednika nad grijehom i smrću! „Ništa ne sumnjajući”, govori nam sveti Efrem, smrt, đavlov poslanik, „progutala je” Gospodinovo tijelo pri Njegovu raspeću, sigurna da Ga je uništila. Ali Gospodin koji je Život (Iv 14,6), uništio je smrt svojim slavnim uskrsnućem! I mi sada sa svetim Pavlom vičemo: „Gdje je, smrti, pobjeda tvoja? Gdje je, smrti, žalac tvoj? Žalac je smrti grijeh, snaga je grijeha Zakon.” (1 Kor 15,55-56) 

Na svakoj svetoj misi

Na svakoj svetoj misi Gospodin s beskonačnom ljubavlju nama čini prisutnom svoju spasonosnu smrt na križu, i hrani nas svojim predragocjenim Tijelom i Krvlju, kojima smo otkupljeni (1 Pt 1,18-19; Ef 1,7). Kada u milosti Božjoj primamo Isusa u euharistiji, On nas ispunjava svojom vlastitom snagom i životom (Iv 8,36; 10,10), ojačava nas protiv napada zloduha, i sve nas više oslobađa od grijeha. A kada nas Sin oslobodi, onda smo uistinu slobodni! (Iv 8,36)

U svojoj prelijepoj molitvi „Klanjam ti se smjerno”, sveti Toma Akvinski moli: „Pelikane nježni Spasitelju moj, blatna me u Krvi peri presvetoj / I kap njena može svijet da spasi cijel, da bez ljage bude posve čist i bijel.” Ako smo ozbiljno sagriješili, imamo na raspolaganju ljekovitu moć Gospodinove predragocjene Krvi da nam oprosti i oslobodi nas u sakramentu ispovijedi. Štoviše, svakoga puta kada smo na misi, mi smo ondje, na Raspeću, kod Gospodinove spasonosne smrti za nas, dok On otajstveno i neograničeno izlijeva na nas svoju predragocjenu Krv.

Mudrost svetaca

Sveti Toma Akvinski uvjerava nas da svakoga puta kada primimo Gospodina u euharistiji sa željom da ga ljubimo, Isus duboko u nama „zapaljuje” svoju vlastitu božansku ljubav, sâmu ljubav kojom je On na Križu prolio svoju Krv za nas. Dajući nam sebe u euharistiji, Isus povećava posvetnu milost u našoj duši, oprašta nam lake grijehe, i svojom nas ljubavlju u nama jača protiv budućih grijeha. Što više crpimo svoj život iz Gospodina u euharistiji, to više grijeh i smrt uistinu nemaju moći nad nama (1 Iv 1,7; 1 Kor 15,55).

Sveta Katarina Sijenska, koja je svjedočila o obraćenjima okorjelih grješnika po moći Isusove Predragocjene Krvi i zagovarala Boga za njih, zaklinje nas: „Posežite s pouzdanjem za Krvlju, bez obzira kakve ste grijehe počinili”. Sveta Terezija od Djeteta Isusa blago uvjerava ne samo svoju skrupuloznu rođakinju, nego i svakoga od nas u našim borbama: „Pođite bez ikakva straha primiti svojega jedinoga istinskoga Prijatelja. […] Primajte Pričest često, veoma često.” To je lijek koji nam donosi mir, izlječenje i slobodu.

Kada nas đavao pokušava namamiti na nešto što nam samo može nauditi i uništiti nas, oslanjajmo se posvema na moć Isusova Tijela i Krvi, po kojima smo otkupljeni (1 Pt 1,18-19). Nasljedujmo svece, i zapovijedajmo zlim duhovima da odu od nas u ime Isusovo, zaklinjući Isusa da nas pokrije i zaštiti svojom Krvlju, od koje đavao prestravljen bježi. Onda će – to molimo – „tužitelj” sve više biti u nama uništen predragocjenim Tijelom i „Krvlju Jaganjčevom” (Otk 12,10-11), koje mi otajstveno uzimamo u euharistiji, sakramentu Gospodinove beskonačne ljubavi prema nama. 

Nastavite učiti više o euharistiji

Uz sestru Mary Ann, koja otvara riznicu spisa o svetoj euharistiji, sveci će vas s ljubavlju naučiti o neizmjernim milostima koje vam Gospodin daje na misi i po ovome najčudesnijemu sakramentu. Naučit ćete kako za vrijeme mise bivati sve sabranijima, kako ljubiti Gospodinovu blisku prisutnost u svetoj Pričesti, i kako se u euharistijskome klanjanju odmarati u Gospodinu. Kada se vaša ljubav prema Gospodinu u Presvetome sakramentu počne produbljivati, počet ćete iznova iznimno cijeniti radost bliske ljubavi Presvetoga Trojstva, svjetlost i toplinu pomazanja Duha Svetoga, i radosnu nadu vječnoga spasenja.

Izvor: Catholic link | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.