Danas se ostvaruje želja koju sam prije ljeta očitovao na Trgu svetoga Petra da hodočastim u svetište Naše Gospe od Bonarije na Sardiniji – rekao je Sveti Otac u propovijedi na svetoj misi. Došao sam s vama podijeliti vaše radosti i nade; patnje i napore; ideale i čežnje vašeg otoka te da vas utvrditi u vjeri. Osvrćući se na mnogovrsne probleme Sardinije, Papa je rekao da je došao među njih da se s njima zajedno okupi do Gospinih nogu koja nam daruje svoga Sina.

Dobro znam da je u vašem srcu Marija, naša Majka, o čemu svjedoči i ovo svetište, kamo su mnogi naraštaji dolazili i dolaze moleći zaštitu Gospe od Bonarije, Vrhovne zaštitnice Otoka. Vi ovamo donosite radosti i patnje svojega kraja, njegovih obitelji kao i djece koja žive u tuđini, koja su se u svijet otisnula tražeći za sebe i svoje obitelji, posao i bolju budućnost. Svi smo se danas okupili oko Marije da joj zahvalimo na njezinoj skrbi, a želimo također obnoviti i svoje pouzdanje i svoju ljubav prema njoj – istaknuo je papa Franjo.

Komentirajući misna čitanja, Papa je rekao da Prvo čitanje govori o zajedničkoj molitvi Marije i apostola, u dvorani Posljednje večere, dok su čekali silazak Duha Svetoga. Marija moli s apostolima, a nas poučava da se posvema uzdamo u Boga, u njegovo milosrđe. Moćna je molitva! Ne posustajmo kucati na Božja vrata. Po Mariji Bogu povjerimo cijeli naš život – potaknuo je Sveti Otac.

U Evanđelju pak osjećamo Isusov posljednji pogled prema Mariji. Isus s Križa gleda svoju Majku i povjerava joj apostola Ivana, govoreći: „Evo ti sina.“ U Ivanu smo mi svi, a Isusov nas pogled, pun ljubavi, povjerava Marijinoj zaštiti. Marija se zacijelo prisjetila i drugog pogleda, kada je bila djevojka: pogleda Boga Oca, koji je pogledao njezinu poniznost i malenost. Marija nas uči da nas Bog nikada ne ostavlja, On i s našom malenošću može učiniti velika djela. Ufajmo se u Njega! – kazao je papa Franjo.

Danas sam došao među vas, dapače svi smo zajedno došli da bismo susreli Marijin pogled – nastavio je Papa – jer se u njemu odražava pogled Boga Oca, koji je Mariju odabrao za majku svoga Sina; kao i Isusov pogled s Križa, po kojemu je Marija postala naša majka. Takvim nas pogledom Marija gleda danas. Potreban nam je njezin nježni, majčinski pogled, koji nas poznaje bolje nego itko, njezin samilosni i brižni pogled. Danas ti želimo reći: Majko, svrni svoj pogled na nas! Tvoj nas pogled vodi Bogu, a dar je Dobrog Oca i prati nas u životu; dar je Raspetoga na Križu, koji na se uzima naše patnje, muke i naše grijehe. Marijo, danas te molimo: Pogledaj nas da možemo susresti milosrdnog Oca – kazao je Sveti Otac.

Na ovom, često napornom putu, nismo sami. Mnogo nas je – cijeli narod – nastavio je Papa, a Marijin nam pogled pomaže da se bratski promatramo. Od Marije se naučimo pogledu prihvaćanja, praćenja, i zaštite. Jedni druge učimo gledati Marijinim majčinskim pogledom! – potaknuo je Papa, dodajući:
Na putu života susrećemo osobe koje nekako spontano smatramo manje vrijednima, a kojima je – naprotiv – potrebna naša pomoć i naš pogled. To su napušteni, bolesni, oni koji nemaju osnovno za život, oni koji ne poznaju Isusa te brojni mladi sa svojim teškoćama – kazao je Papa potičući sve da se ne boje gledati svoju braću i sestre, Marijinim pogledom. Marija nas poziva da budemo prava braća.

Stoga ne dopustimo da nas od Marijina pogleda nešto odvoji. Majko, gledaj nas i ne dopusti da nam skrivaju tvoj pogled. Učini da zaklonimo pogled od onih koji nam varljivo obećavaju; od svih koji žude za lakim životom; od obećanja koja se ne mogu ispuniti. Neka nam nitko ne ukrade Marijin pogled, pun nježnosti, jer to nam daje snagu i bratsko-sestrinsku ljubav. Marijo, uvijek nas gledaj i prati u našem životu – zaključio je Sveti Otac.

U Cagliariju Papa susreo radnike, poduzetnike i poljodjelce

Prije mise Papa se na jezeru Carlo Felice u Cagliariju susreo s predstavnicima svijeta rada, gdje se okupilo stotinjak tisuća ljudi. Osvrnuvši se u govoru na problem nezaposlenosti, koji je vrlo izražen i na Sardiniji, te na patnje nezaposlenih, Papa je primijetio kako se oni osjećaju kao da im je “oduzeto dostojanstvo”, a te su Papine riječi tisuće okupljenih pozdravile dugim pljeskom.

– Ovim posjetom i u ovim teškim vremenima, prije svega vam želim očitovati svoju blizinu: mladima bez posla, osobama koje su izgubile posao, poduzetnicima i trgovcima koji jedva spajaju kraj s krajem. Ta mi je stvarnost dobro poznata iz iskustva u Argentini – ustvrdio je papa Franjo.

Moj je otac kao mladić otišao u Argentinu, misleći da će mu tamo biti lako. Tridesetih je godina prošloga stoljeća užasna kriza pogodila i moju obitelj. Ostali su bez svega, a posla nije bilo. Ja to nisam osobno proživio, jer nisam još bio rođen, ali sam kao dijete slušao u obitelji govoriti o tim nevoljama. No, želim vam reći: „Hrabro!“ Svjestan sam također da riječ „hrabro“ ne smije biti „prigodni izraz“. Želio bih da bude očitovanje moje nutrine i da me potakne da kao pastir i kao čovjek učinim sve što je u mojoj moći – primijetio je Sveti Otac.

Zajedničkom solidarnošću i umnošću, trebamo se suočiti s ovim velikim izazovom, stoga vam velim: „hrabro“. Papa je rekao da je ovo drugi grad koji posjećuje u Italiji. Na otoku Lampedusi vidio sam patnju mnogih koji, riskirajući vlastiti život, traže dostojanstvo, kruh i zdravlje, a to su izbjeglice. Vidio sam odgovor grada koji nam može biti uzor. I ovdje, u ovom gradu, na ovom otoku, također vidim patnju, koja – kako je netko od vas rekao – „iscrpljuje i krade nadu“. Ta patnja, odnosno pomanjkanje rada, osobe lišava njihova dostojanstva. Gdje je nestašica posla tu nedostaje i dostojanstvo. A to nije samo problem ovdje, u Italiji i Europi, nego je posljedica svjetskog opredjeljenja, gospodarskog ustroja koji vodi u propast – ustvrdio je papa Franjo.

Bog je želio da čovjek bude središte svijeta, a u svjetskome je gospodarskom ustroju bez etike, središte: idol novca; svijet se klanja novcu kao bogu. Novac vlada i svime onime što je u njegovoj službi. A što se događa? Da bi smo zaštitili tog idola, svi se okupljaju oko središta, a žrtve su oni posljednji, slabiji i starci jer za njih u ovom svijetu ‘nema mjesta’.

A ako u svijetu ni mladi nemaju mjesta, onda taj svijet nema budućnosti. Bez posla nema ni dostojanstva, a ovdje mladi nemaju posla; nemaju dakle dostojanstva i to je ovdje vaša patnja. Vaša je molitva: posao, posao, posao! Potrebna je jer posao znači dostojanstvo, znači moći hraniti obitelj, znači odjelotvoriti ljubav. Da bi se zaštitio ovaj nepravedni gospodarski sustav, osmišljena je kultura odbacivanja: odbacuju se stari, odbacuju se mladi – upozorio je Papa.

Toj se kulturi trebamo suprotstaviti i tražiti pravedan sustav, koji će nam omogući dostojanstveni život. Trebamo odbaciti globalistički sustav, koji nam je donio veliko zlo. U središtu trebaju biti muškarac i žena; kako je Bog odredio, a ne novac. Bio sam za vas napisao govor, ali je srce, gledajući vas, spontano govorilo. Napisani ću govor predati biskupu, kao da sam ga izgovorio – zaključio je papa Franjo… (rv/bitno.net)