Schuman je rođen u Luksemburgu, no veći dio svoje političke karijere ostvario je u Francuskoj. Tako je 1947. postao francuskim premijerom, a bio je također i ministar inostranih poslova te pravosuđa u francuskoj vladi, piše povijest.hr.

Potaknut proživljenim iskustvom dvaju ratova, posvetio se pomirbi između Francuske i Njemačke te izgradnji mirne, ujedinjene i prosperitetne Europe.

Važnu je ulogu imao pri osnivanju NATO-a, a godine 1950. izdana je tzv. Schumanova deklaracija, u kojoj je predloženo stavljanje ugljena i čelika pod zajedničku kontrolu europskih država. To je dovelo do osnivanja Europske zajednice za ugljen i čelik, koja je postala jezgrom iz koje je kasnije nastala Europska unija. Kasnije je postao i prvi predsjednik Europskog parlamenta.

Schuman je preminuo u dobi od 77 godina u mjestu Scy-Chazelles u francuskoj pokrajini Lotaringiji. To se mjesto nalazi nedaleko od grada Metza i samo oko 40 kilometara od rodnog mu Luksemburga. Njegov grob se nalazi u crkvi Sv. Kvintina u Scy-Chazellesu.

Katolička Crkva je 1991. godine pokrenula je postupak beatifikacije Roberta Schumana. Papa Franjo proglasio ga je 2021. časnim slugom Božjim.

„Schuman je posvetio svoj život služenju općem dobru, tražeći mir i pomirbu s Njemačkom kako bi se stvorila zajednica europskih zemalja“, kazao je tom prilikom za AFP vlč. Bernard Ardura, koji je bio zadužen za procese kanonizacije koji se provode u Francuskoj.

Schumanovi napori bili su „djelo kršćanina koje služi kao primjer“, dodao je Ardura, čak iako je francuski državnik „ostao vrlo diskretan o svojem osobnom životu i vjeri.“