BLAGODATI ČITANJA
Deset blagoslova što proizlaze iz čitanja duhovnoga štiva
Kako bismo napredovali u svom duhovnom životu, trebamo koristiti sva sredstva, metode i prakse koje su nam na raspolaganju. Isus nas sve poziva da ozbiljno nastojimo oko vlastitoga posvećenja, kao i posvećenja cijeloga svijeta. Njegove su riječi jasne i konkretne: „Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!” (Mt 5,48)
Vojnik mora biti dobro naoružan i opremljen; sportaš mora biti u dobroj kondiciji i pripremljen; učenik mora poznavati predmet; bračni parovi moraju poznavati i koristiti alate i sredstva za formiranje plemenite i svete obitelji. Da povučemo paralelu – ako doista želimo biti Kristovi sljedbenici, tada moramo imati alate i oružje na raspolaganju i koristiti ih kako bismo pobijedili. Pobjeda je od najveće važnosti – a pobjeda nije ništa manje nego postizanje spasenja naše besmrtne duše za svu vječnost. Pod suncem nema većeg pothvata!
Vrijednost i važnost čitanja duhovnog štiva
Imajući to u vidu, jedno od izvrsnih oruđa za rast u našem duhovnom životu jest praksa čestog i dobro učinjenog čitanja duhovne literature. Knjige napisane o duhovnoj teologiji, duhovnom rastu i napretku često će imati poglavlje o iznimnoj važnosti usvajanja formalne navike čitanja duhovnog štiva! Crkveni redovi, i muški i ženski, naglašavaju jako veliku važnost uključivanja prakse čitanja duhovnog štiva u svakodnevnu praksu.
Duhovno vodstvo i čitanje duhovnog štiva: Hranjenje duše
Treba spomenuti da svi koji ozbiljno shvaćaju duhovni život trebaju nastojati pronaći neki oblik redovitoga duhovnog vodstva i i povezati se s njime.
Bit duhovnog vodstva jest pomoći upućivanoj osobi da raste u svome molitvenom životu i u svom odnosu s Bogom. Jedan od alata tog procesa rasta jest praksa čitanja duhovnog štiva. Kroz molitvu i razlučivanje duhovnik treba pomoći osobi koja se usmjerava prema praksi čitanja dobroga duhovnog štiva. Svaka je duša drugačija i ima različite, specifične potrebe, ali kompetentno duhovno vodstvo treba uključivati razlučivanje i odabir učinkovitoga duhovnog štiva.
Doista se mnogo može reći o temi čitanja duhovnog štiva, međutim, bit ovog kratkog eseja jest potaknuti čitatelje da prihvate praksu čitanja duhovnog štiva, i da s vremenom u svome životu uspostave najplemenitiju naviku čitanja duhovnog štiva. Kada to učinite, nikada nećete požaliti, i zahvaljujući ovom najplemenitijem pothvatu požnjet ćete preobilne plodove i u vremenu i vječnosti!
Neka vam duhovno štivo bude duhovna hrana!
Izobilni blagoslovi duhovnog čitanja
1. Obraćenje
Jedna od mnogih dobrobiti koje proizlaze iz duhovnog čitanja jest obraćenje duše Bogu. Jedan od najpoznatijih primjera obraćenja nekoga čitanjem solidnog i konkretnog duhovnoga štiva jest obraćenje svetog Ignacija Lojolskog. Dok je ležao u krevetu nakon ozbiljne rane koju je zadobio u bitci kod Pamplone, Ignaciju su dali knjigu „Životi svetaca”.
Isprva se budući svetac opirao, ali se onda prihvatio čitanja. Njegovo je srce gotovo odmah bilo zapaljeno čitanjem o slavnim životima, izrekama i hvalevrijednim djelima Božjih heroja – svetaca! Ignacije je uzviknuo: „Ako je Dominik mogao, mogu i ja; ako je Franjo to mogao, mogu i ja!”
Početni se poticaj u obraćenju svetog Ignacija dogodio uz čitanje životopisa svetaca. S obzirom na književnu vrstu i izbor štiva, čitanja o životu svetaca treba imati prvo mjesto!
2. Učenje
Svaki ozbiljan profesionalac mora težiti stalnoj i marljivoj trajnoj formaciji – to jest, nastojati oko rasta uz seminare, sastanke, čitanje, i još mnogo toga. Ovaj vrlo važan koncept trajne formacije u profesionalnom životu može se lako i ispravno primijeniti na naš duhovni život.
Kao što moderna uzrečica kaže, Svi smo mi radovi u tijeku! Mi smo planinari koji još nisu dosegli vrh!
Želio bih skovati novu frazu – pozvani smo biti profesionalnim katolicima! Drugim riječima, uvijek ima prostora za rast; uvijek postoji nešto novo za nas što možemo i trebamo naučiti; još uvijek postoje mnoge slijepe točke u našem duhovnom životu, koje se moraju iznijeti pod svjetlo istine.
3. Transformacija uma
Sveti Pavao nam nudi dvije ideje vrijedne razmišljanja, molitve, meditacije i primjene u našemu životu. Prvi je sljedeći: „Neka u vama bude isto mišljenje kao i u Kristu Isusu”. Zatim: „A mi imamo misao Kristovu.”
Za mnoge koji su bili uronjeni i zadubljeni u svijet i njegove vrijednosti, ovo je neizostavna preobrazba uma. Svijet predstavlja sljedeće vrijednosti: kupnju, potrošnju, uživanje, zadovoljstvo, moć, važnost, prestiž, senzualnost. Budući da je preplavljen i uronjen u tu bujicu svjetovnih vrijednosti, um mora proći kroz postupnu, ali sigurnu preobrazbu. U tom je nastojanju nastojanje oko čitanja duhovnoga štiva obavezno!
4. Radost u otkrivanju istine
Kada u svom ljudskom iskustvu otkrijemo nešto od velike vrijednosti, radujemo se. Otkriveno blago rezultira golemom radošću! Tako je i u slučaju čitanja duhovnog štiva.
Autentično duhovno čitanje uvijek je povezano s Istinom. Isus je Put, Istina i Život… a Istina će nas osloboditi.
5. Jasnoća svrhe
Još jedan pozitivan plod koji proizlazi iz čitanja dobrog i solidnog duhovnog štiva jest jasnoća svrhe našega života: tko je Bog, tko smo mi, odakle dolazimo i kamo idemo, i koje alate moramo koristiti da stignemo do svojega konačnog cilja. Sveti Ignacije Lojolski naziva to „Načelom i Temeljem”.
Biti izložen svjetovnim časopisima, knjigama i člancima i njima se hraniti završava u svjetovnim željama i težnjama. Čitanje dobrog, solidnog, učinkovitog duhovnog štiva podiže naš um u viša područja, u nebesko, i pojačava našu želju da dosegnemo svoj nebeski dom!
6. Rast u molitvi
Kada sam jednom razgovarao s kolegom i prijateljem svećenikom, on je izjavio: „Kad god sam zaokupljen i zadubljen kvalitetnim duhovnim štivom, zapravo bolje molim!” Pogodak!
Mora se reći da čitanje duhovnog štiva uzdiže i usavršava intelekt. Sastavni dio ozbiljnog molitvenog života je korištenje uma, a to vodi do srca. Želite li rasti u svome molitvenom životu? Zašto onda ne iskoristiti čitanje duhovnog štiva kao „pašu”!
7. Milosrđe prema drugima
Izreka „Ne možete dati ono što nemate” veoma je istinita. U poderanu vreću ne može se ništa staviti; ne može se vaditi gotovina iz praznoga novčanika; prazan rezervoar neće vam izvući automobil s parkinga! Jednako tako, s duhovno praznom glavom i srcem ne možete izgrađivati i posvećivati druge.
Međutim, čitajući i pamteći dobre i plemenite duhovne ideje, kada ste u razgovoru s drugima možete podijeliti ove dragulje, ova blaga, plemenite duhovne uvide. Doista, to je prava milostinja. Što je prema svetom Tomi Akvinskom milosrdna ljubav? „Milosrdna ljubav znači željeti dobro drugoga.”
Oblikovani čitanjem dobroga duhovnoga štiva, u svojim razgovorima dijelite blaga Istine, blaga Riječi Božje.
8. Mir i radost
Po mom osobnom iskustvu, nakon što sam priveo kraju dobro razdoblje čitanja duhovnog štiva, moje srce doživljava veći mir i radost, koji se prelijevaju u moj život i u odnose s drugima. Sveti Pavao nas potiče ovim riječima, koje se odnose na našu temu: „Radujte se u Gospodinu uvijek! Ponavljam: radujte se!” (Fil 4,4)
9. Pobjeda nad mentalnom lijenošću
Kako sam zahvalan što su mene i mog brata kao tinejdžere naši roditelji poticali da tijekom ljetnih mjeseci čitamo dobre knjige. U početku je bilo pomalo otpora, ali ipak sam počeo čitati, a onda sam otkrio da je to čitanje divno.
Koliko je važno za odrasle, za roditelje, posvetiti se čitanju dobrog duhovnog štiva. Ali također, s obzirom na to da su roditelji prvi učitelji svoje djece, kakvo je to sjajno oruđe u duhovnoj i moralnoj formaciji njihove djece i tinejdžera – da kod njih oblikuju naviku sustavnog, redovitog čitanja duhovnog štiva! Mentalna lijenost može lako dovesti do grijeha i poroka. Čitanje solidnog duhovno štiva, naprotiv, može dovesti do svetosti i krjeposti!
10. Obrana istine naše vjere
Sada više nego ikada katolička vjera je nemilosrdno napadana, stalno i neumorno. Časni sluga Božji nadbiskup Fulton J. Sheen jednom je ustvrdio: „Vrlo malo ljudi napušta katoličku vjeru zbog onoga što Crkva naučava – napuštaju je zbog onoga što misle da Crkva naučava.” Drugim riječima, ono što većina vjeruje o katoličkoj vjeri je pogrješno, neistinito, falsificirano, izopačeno!
Primjenom čitanja solidnoga duhovnog štiva – posebno onog iz apologetike – možete se formirati u čvrst mjedeni zid za obranu najplemenitijih načela i učenja Istine u katoličkoj vjeri. Kako su divljenja vrijedni Patrick Madrid, Tim Staples, Scott Hahn i mnogi drugi laički vođe koji istinski poznaju vjeru, proučavaju vjeru, poučavaju i propovijedaju vjeru. Ova tri velika i plemenita Božja čovjeka očito su provela duge sate u praksi čitanja i proučavanja duhovnog štiva kako bi bili blistavo svjetlo za bezbrojne duše i njihovo vječno spasenje!
U zaključku, nadamo se i molimo se da ćete se kao rezultat ovog skromnog, kratkog eseja svi osjećati motiviranima – uz pomoć dobrog duhovnog voditelja – poduzeti najplemenitiji pothvat čitanja duhovnog štiva. Doista, ova će praksa poslužiti za vaše veliko dobro – da posvetite sebe osobno, svoju obitelj, Crkvu, i cijeli svijet!
Posljednje Isusove riječi prije uzašašća na nebo bile su: „Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!
I evo, ja sam s vama u sve dane – do svršetka svijeta.” (Mt 28,19-20)
Izvor: Catholic Exchange | Prijevod: Ana Naletilić