„Onaj tko daje milostinju nasljedujući Boga ne razlikuje između opakoga i kreposnoga čovjeka, pravednoga i nepravednoga, kada pruža što je potrebno za tjelesne potrebe čovjekove.” (sveti Maksim Priznavalac)

Korizma je vrijeme za intenziviranje naše prakse triju stupova kršćanskoga života: molitve, posta i milostinje. U židovstvu, kao i u kršćanstvu, iako se sve te tri stvari smatra ključnima za ljudski razvoj, milostinja je svakako najveća među njima.

Ja volim etimologiju. Engleska riječ alms (milodar; almsgiving – milostinja, op. prev.) povezana je sa starom saksonskom riječi alamosna, koja potječe od latinske riječi eleemosyna, potekle od grčke riječi eleēmōn („suosjećajan”), a ta pak riječ potječe od grčke riječi eleos („milost koja liječi”). Mi u svetoj misi zazivamo Boga da nam udijeli eleos svakoga puta kada zazovemo Kyrie eleison. Dakle, milostinja su darovi suosjećanja, milosrđa i dobrote, učinjenih siromašnima, patnicima i potrebitima. To su djela milosrđa.

U Starome zavjetu davanje milostinje ima iznimnu duhovnu snagu. Kako stoji u Tob 12,8: „Dobra je molitva s postom, s milostinjom i s pravednošću. Bolje je malo s pravednošću nego mnogo s nepravdom. Bolje je dijeliti milostinju nego sabirati u hrpe zlato.”

A Isus tome dodaje i jednu „kvaku”: „Nego, dajte za milostinju ono iznutra i gle – sve vam je čisto.” (Lk 11,41) Milostinja koja liječi bolesno iskrivljenje od grijeha u svijetu dolazi iznutra, iz očišćenoga srca od mesa, u kojemu je urezan zakon ljubavi, što označava iskren dar sebe drugome – što je za kršćanina istovremeno dar triju nesebičnih božanskih osoba, koje prebivaju u svakome nesebičnome srcu.

Molitva otvara ljudsko srce Božjemu srcu, kako bi se ono združilo s djelovanjem Boga, koji je vječno suosjećajan i milosrdan. Tako nas molitva jača da malo-pomalo rastemo u sličnosti Bogu, i da širimo njegovu milostinju svijetom.

Post lomi naše prirodne narcizme, našu sklonost da prvo nahranimo sebe, i da se nahranimo najboljim. Post razotkriva jednu dublju glad, i otkriva našu apsolutnu zavisnost o Bogu i drugim ljudima. Postom se također pripravljaju hrana i sredstva za obilatije davanje milostinje.

No Isus u Mt 6, dijelu Evanđelju koje se čita na Čistu srijedu, zapovijeda potajnu molitvu, post i milostinju kao kraljevski put do „Oca vašega, koji vidi u tajnosti”. 

To je jedinstven put ljubavi, budući da nas on poučava da Boga ljubimo prvoga, posljednjega, i iznad svega. Unutarnji stav koji se tako kultivira dopušta Bogu da nas preobrazi u sliku svoje nesebične ljubavi. Drugim riječima, baš kao što je providonosna Božja dobrota prema svim stvarima uglavnom anonimna, većinom neprimjetna, tako i naša providonosna briga za druge i za stvoreni svijet mora biti bez trubljenja, skrivena. To pomaže da se ovo sve ne vrti oko mene, nego oko Boga i oko drugoga čovjeka.

Jedan prijedlog: svoju korizmu ispunite mnoštvom sitnih, skrivenih djela, koja se neće moći lako pripisati vama. Na primjer:

  • Preskočite ručak, i potajno dajte novac nekome potrebitome.
  • Veselite se kada drugima pripišu zasluge za nešto što ste vi uradili.
  • Pokupite neko smeće koje niste vi bacili.
  • Suzdržite se od nekoga opravdanoga prigovora, kao žrtveni prinos.
  • Nekome pošaljite poticajnu poruku, ali se nemojte potpisati.
  • Molite, postite i činite žrtvice za ljude ili na posebne nakane, a ne govorite nikome osim Boga da ste to učinili.
  • Preskočite u korizmi kavu s dodacima koju volite, i pijte običnu, a novac koji tako uštedite iskoristite da platite za hranu osobe koja čeka iza vas u redu za brzi restoran.
  • Odvojite vrijeme da ispunite neku anketu o zadovoljstvu mušterija, i napišite podulju recenziju – kako vam je sve bilo odlično.
  • Vratite na mjesto sva korištena kolica u supermarketu.
  • Stavite koju kovanicu u parkirni automat u kojemu je isteklo vrijeme za parking.
  • Pustite drugome vozaču da se uključi u vašu traku.
  • Učinite nešto ljubazno za osobu koja vam se ne sviđa.

Mogućnosti za neupadljivu molitvu, post i milostinju beskonačne su. Budite kreativni koliko je to više moguće, činite male stvari s velikom ljubavlju. Budite velikodušni, i pokušajte iznenaditi Boga svojom dosjetljivošću i željom da nasljedujete njegovu ljubav prema dobrima i zlima, zahvalnima i nezahvalnima. 

A zatim to u tišini sve prinesite s kruhom, vinom i milostinjom koje dajete pri prikazanju na nedjeljnoj svetoj misi, dajući Isusu da to združi sa svojom pashalnom milostinjom pri konačnome posvećivanju kruha i vina – „Ovo je moje Tijelo, koje se za vas predaje. Ovo je moja Krv, koja se za vas prolijeva” – i za to se vrijeme prisjećajte da je novo stvorenje posvema sagrađeno od takve milostinje, u nasljedovanju milostinje Onoga koji zna sve tajne.

A zatim zaboravite na to, i hajde, činite to ponovno.

Izvor: Word on Fire | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.