„Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje.” (Iv 15,13)

To je biblijski redak koji mi zasigurno pada na pamet svakoga puta kada pomislim na svetoga Maksimilijana Kolbea, čiji spomendan danas slavimo. Zato nije iznenađenje pročitati ovaj redak kao početne riječi papinskoga dekreta o njegovu proglašenju blaženim. Sveti Maksimilijan Kolbe bio je uhićen u Poljskoj, u veljači 1941. godine, a u svibnju je bio poslan u logor smrti Auschwitz. Kao zatvorenik #16670 u konačnici je dao svoj život za drugoga zatvorenika, 14. kolovoza 1941. godine, u još mladoj dobi od četrdeset i sedam godina.

Kada je jedan zatvorenik krajem srpnja te godine pobjegao, desetorica muškaraca iz njegove barake izabrana su da kao kaznu i odvraćanje drugih zatvorenika od bijega pretrpe smrt izgladnjivanjem. Otac Maksimilijan ponudio je da će preuzeti mjesto jednoga od muškaraca – Franciszeka Gajowniczeka. Taj je bolno uzviknuo za svojom obitelji, a ovaj je sveti svećenik dobrovoljno preuzeo njegovo mjesto.

Uslijedili su tjedni nezamislivoga užasa, kada su ti ljudi podnosili bolove od dehidracije i izgladnjelosti. No ovaj sveti čovjek nije samo ponudio da će biti jedan od onih što trpe, nego im je i služio kao svećenik. Nakon tri tjedna na životu su još bila samo četiri zatvorenika. Upravo na 14. kolovoza 1941. godine, dan prije nego što Katolička Crkva slavi Uznesenje Djevice Marije –  Bezgrešne, koju je sveti Maksimilijan toliko ljubio, otac Kolbe i ostala trojica zatvorenika umorena su injekcijama karbolne kiseline.

Kauza za proglašenje oca Kolbea blaženim započela je krajem četrdesetih godina prošloga stoljeća. Blaženim ga je 1971. godine proglasio sveti papa Pavao VI., a svetim ga je 1982. godine proglasio njegov zemljak, sveti Ivan Pavao II.

Za one koji ne znaju mnogo više o ovome svecu od njegovih strašnih i slavnih posljednjih dana života, htjela bih s vama podijeliti devet stvari koje biste trebali znati o njemu:

1. Marija mu se ukazala kada je bio dječak

Kršten kao Raymund Kolbe, naš svetac bio je normalno dijete, i priče iz njegova djetinjstva nemaju onu lažnu patinu za koju je spisateljica Flannery O’Connor rekla da je prisutna u pričama o pobožnoj djeci. No postoji jedna iznimka. Jedne noći u Kolbeovu djetinjstvu ukazala mu se Gospa, držeći bijeli krunu i crvenu krunu. On je kasnije pripovijedao: „Pitala me je jesam li spreman prihvatiti ijednu od tih kruna. Bijela je značila da moram ustrajati u čistoći, a crvena da ću postati mučenikom. Rekao sam da prihvaćam obje.” Dakle, sveti Maksimilijan imao je normalno djetinjstvo, ali s jednom iznimnom razlikom, koja je odredila tijek njegova života.

2. Uvijek je htio biti vojnik

Kao učenik, mladi Raymund bio je izvrstan u onim područjima znanosti koje danas nazivamo STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika; akronim za engleske riječi science, technology, engineering, mathematics; op. prev). Također ga je strastveno zanimalo sve što ima veze s vojskom. Djetinjski san o svećeništvu toga revnoga domoljuba sa srcem vojnika gotovo se izgubio, jer se Raymund nadao vojnoj karijeri u obrani svoje voljene Poljske. Neke su komplikacije bile uzrokom što se okanio tih planova, i krajem 1910. godine stupio je u franjevački novicijat, a za svećenika je zaređen 1918. godine.

I dalje je imao srce vojnika, ali sada se borio u duhovnome ratu. S nekoliko je prijatelja osnovao novu vrstu vojske – Vojsku Bezgrešne, koja će obraćati grešnike, i sve ljude dovesti do ljubavi prema Mariji Bezgrešnoj.

3. Osnovao je vjersku skupinu koncentriranu na evangelizaciju

U svojim ranim tridesetima otac Kolbe osnovao je redovničku kuću blizu Varšave: Niepokalanów – Grad Bezgrešne, odakle će se širiti njegovi evangelizacijski napori. Sve je započelo s nekolicinom fratara, a za desetljeće ih je u kući bilo gotovo tisuću! On i skupina njegove braće redovnika otputovali su u Japan, gdje su otvorili još jednu kuću – u Nagasakiju.

4. Odlično se služio novim medijima

Otac Kolbe bio je čovjek svojega vremena, posve moderan u svojoj evangelizaciji. Fratri su za svoje materijale – svoj arsenal u duhovnome ratu Vojske Bezgrešne – koristili najmoderniju tiskarsku tehnologiju i distribucijske strategije. Osnovali su radijsku postaju, a otac Kolbe čak je imao planove i za filmski studio.

5. Njegov je kip postavljen u Westminsterskoj opatiji

Sveti Maksimilijan Kolbe nalazi se među dvadesetero suvremenih mučenika iz cijeloga svijeta kojima je počast odana kipom na pročelju Westminsterske opatije. Kip ovoga svećenika, za kojega nije bilo veće ljubavi nego da dadne svoj život za drugoga, može se vidjeti iznad zapadnih vrata opatije, uz kipove Dietricha Bonhoeffera, Martina Luthera Kinga mlađega, i sedamnaestero drugih mučenika.

6. Možete nabaviti relikviju svetoga Maksimilijana

Iako je tijelo svetoga Maksimilijana spaljeno u Auschwitzu, za čašćenje su dostupne relikvije prvoga razreda. Godinama prije njegove smrti, „dalekovidni” brijač u njegovoj zajednici počeo je čuvati ošišanu kosu i bradu oca Kolbea. Župe mogu preko Niepokalanówa nabaviti relikviju prvoga razreda za javno čašćenje. Zajednica može ispuniti i zahtjeve za relikvijama drugoga razreda i omogućiti nabavljanje svetih sličica s relikvijama.

7. Zatvorenik kojega je sveti Maksimilijan spasio prisustvovao je njegovu proglašenju svetim

Proglašenju svetoga Maksimilijana svetim prisustvovao je i jedan izvanredan čovjek – Franciszek Gajowniczek. Iako je bio pošteđen mučenja u bunkeru gladi, Gajowniczek je svejedno mnogo propatio. U Auschwitzu je bio više od pet godina, a njegovi sinovi nisu doživjeli dan njegova oslobađanja. Zatvorenici koji su zavoljeli oca Kolbea bili su naročito okrutni prema Gajowniczeku, jer su ga krivili za gubitak prijatelja i svećenika kojega su toliko voljeli. No doživio je utjehu 1982. godine, kada je na Trgu svetoga Petra čovjek koji je dao svoj život umjesto Franciszekova proglašen svetim.

8. Postoje mjesta gdje se može hodočastiti svetome Maksimilijanu – čak i u Americi

Niepokalanów je i danas živahna zajednica. Postoji i muzej, koji hodočasnici posjećuju u velikome broju. Ako živite u Sjedinjenim Američkim Državama, i vaša vas putovanja ne vode u inozemstvo, ipak možete planirati hodočašće u Nacionalno svetište svetoga Maksimilijana Kolbea u Marytownu u Libertyvilleu (savezna država Illinois), nešto manje od 50 kilometara sjeverno od Chicaga.

9. Papa ga je proglasio svecem zaštitnikom dvadesetoga stoljeća

Sveti Maksimilijan svetac je zaštitnik obitelji, zatvorenika, novinara, političkih zatvorenika, ovisnika o drogi, i pokreta za zaštitu nerođenih. Sveti Ivan Pavao II. nazvao ga je „svecem zaštitnikom našega teškoga stoljeća”. Zla koja su učinila dvadeseto stoljeće tako teškim nisu nestala u stoljeću u kojemu sada živimo.

Nastavimo zazivati zagovor ovoga sveca, i nastavimo dolaziti Isusu po njegovoj majci Mariji – Bezgrešnoj.

Izvor:  Word on Fire | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.