Nikaragvanske vlasti odlučile su pustiti na slobodu dva katolička biskupa, 15 svećenika i dva bogoslova nakon pregovora sa Svetom Stolicom.

Katolički službenici – među kojima je i biskup Roland José Álvarez Lagos, koji je više od 500 dana proveo kao politički zatvorenik – izgnani su iz zemlje te su jučer stigli u Vatikan, gdje ih je primio Državni tajnik kardinal Pietro Parolin.

Biskup Álvarez osuđen je 10. veljače prošle godine na 26 godina i četiri mjeseca zatvora, pod optužbom da je “izdajica domovine”. Dan prije osude odbio je deportaciju u SAD zajedno sa skupinom od 222 politička zatvorenika.

Drugi oslobođeni biskup, mons. Isidoro del Carmen, uhićen je u prosincu nakon što je u propovijedi pružio podršku mons. Álvarezu.

Vijest o puštanju svećenika i bogoslova objavio je sam nikaragvanski režim koji se pod vodstvom predsjednika Daniela Ortege već godinama obračunava s političkim protivnicima. Intenzitet se povećao nakon masovnih antivladinih prosvjeda 2018. Prema organizaciji Freedom House, Ortegin režim služio se ubojstvima, mučenjem, zatvaranjem bez pravnog procesa i drugim postupcima kako bi se obračunao s kritičarima.

“Predsjednik Republike, Vlada pomirenja i nacionalnoj ujedinjenja i Narod Nikaragve, duboko zahvaljuju Svetom Ocu Franji; Državnom tajništvu Svete Stolice i prefektu, Njegovo Prečasnoj Eminenciji Pietru kardinalu Parolinu i njegovom timu, za diskretnu koordinaciju izvedenu s poštovanjem kako bi se omogućio put u Vatikan dvojici biskupa, 15 svećenika te dvojici bogoslova”, stoji u priopćenju.

Tekst sličnog stila objavljen je i u listopadu 2023 kada je 12 svećenika poslano iz Nikaragve u Rim.

Kako piše The Pillar, ukupno je od 2018. iz Nikaragve prognano oko 110 svećenika. Neki su, pak, pobjegli iz zemlje nakon što su primili prijetnje dok je drugima uskraćen povratak nakon putovanja u inozemstvo. Broj izgnanih svećenika iznosi oko 15 posto ukupnog broja klerika u Nikaragvi.

Lokalni izvori za The Pillar su poručili kako je stanje posebno teško u Biskupiji Matagalpa, kojom je upravljao prognani Roland Álvarez. Godine 2019. biskupija je imala 51 svećenika, a sada ih ima dvadesetak.