Américo Aguiar, pomoćni biskup Lisabona i voditelj organizacije Svjetskog dana mladih koji će se od 1. do 6. kolovoza održati u tom gradu, ovih je dana glavna tema u katoličkoj javnoj sferi, a povod je bila “kontroverzna” izjava, dana prije nekoliko dana u razgovoru za RTP Noticias (Portugalska radiotelevizija).

U polusatnom intervjuu posvećenom Svjetskom danu mladih, biskup Aguiar je, govoreći o mladima drugih vjera, izjavio i sljedeće: “Ne želimo obratiti mlade ljude Kristu ili Katoličkoj Crkvi, i sl. Ono što želimo jest da bude normalno da mladi katolik/mlada katolkinja kaže i svjedoči što jest; da mlada osoba muslimanske ili židovske vjere također nema problema reći da je to što jest, i da to svjedoči; da se mlada osoba koja ne prakticira vjeru osjeća opušteno, a ne nelagodno zbog toga što jest; i da svi razumijemo da nas različitost obogaćuje.”

Njegove riječi proširile su se društvenim mrežama, izazvavši brojne rasprave među prominentnim i manje prominentnim katolicima na Twitteru i Facebooku, nakon što ih je objavio Catholic News Agency, jedan od najčitanijih katoličkih portala na engleskom jeziku, te sestrinske inačice na drugim jezicima.

Činjenica da je koji dan nakon intervjua papa Franjo izabrao biskupa Aguiara za novog kardinala (i to kao pomoćnog biskupa sa samo 49 godina), dala je temi dodatnu vidljivost te se u nekim krugovima čak pretvorila u novu raspravu o pontifikatu argentinskog pape.

Što je pomoćni biskup Lisabona doista rekao?

U satima nakon objave članka na Catholic News Agency (koji je kasnije nadopunjen novom izjavom biskupa América Aguiara kojom je pojasnio svoje ranije navode) pojavile su se brojne teorije što je portugalski prelat zaista rekao.

Tako su ga neki na Twitteru pokušali opravdati tvrdeći kako se njegova izjava konkretno odnosila na međureligijski susret, tj. jedan od oko 500 događaja koji će se održati u sklopu Svjetskog dana mladih, što je, dodaju, vidljivo iz cijelog intervjua. Drugi su, pak, pozivajući se na isti razgovor, negirali te tvrdnje.

Kako bi našim čitateljima približili kontekst same izjave, Bitno.net pronašao je engleski transkript spornog dijela intervjua za RTP koji je napravio portal The City and The World, a koji ovdje prenosimo u cijelosti.

Radi se o dijelu koji počinje oko 17. minute i 35. sekunde razgovora.

Novinarka: Don Américo, postoje teme iznimno drage papi Franji, a koje će donijeti sa sobom na Svjetski dan mladih. Tu je Fratelli tutti. Ovaj posjet utemeljen je u Fratelli tutti (zadnja papina enciklika “Svi smo braća, op. nov.). Pronaći drugoga, pronaći Krista u drugome. Je li to ono što (Papa) donosi ovdje?

Aguiar: Svjetski dan mladih u Lisabonu (SDM) također je poziv na univerzalno bratstvo. Prije nekog vremena mogli smo čuti svjetske lidere kako brane razlike kao nešto što nas odvaja i dijeli. Rješenje za ono različito bila je gradnja zida, rasti odvojeno. SDM mora biti škola, mora imati pedagoški karakter, kako bih mogao naučiti i voljeti ono što je različito. Razlike moraju biti obogaćujuće; moraju se razumjeti kao nešto što nas obogaćuje…

Novinarka: I poziv drugim religijama mora se gledati iz te perspektive.

Aguiar: Upravo tako, drugim religijama. Poziv na SDM nikada nije za katolike. Molim vas zabilježite, nikada pape nisu poziv uputili katoličkoj mladeži, uvijek se poziv odnosio na mlade iz cijelog svijeta.

I vrlo je važno da mladi koji dolaze u Lisabon – ili čak Portugal – upoznaju druge mlade: iz Afrike, Azije, Amerike, bogate, siromašne, sa Zapada, katolike i nekatolike, pripadnike religije i one koji ne pripadaju religiji, vjernike i nevjernike. Moraju razumjeti da je različitost obogaćujuća. Što god da je, ona je obogaćujuća.

Onda se moraju susresti i dopustiti samima sebi da ih se susretne. Od tuda se moraju početi brinuti jedni o drugima, ljubiti jedni druge, i voljeti međusobnu prisutnost. Na kraju, držimo se za ruke i govorimo: “Razmišljam drugačije, osjećam drugačije, vlastiti život organiziram drugačije, ali smo braća i zajedno ćemo izgraditi budućnost.”

To je glavna poruka ovog susreta s živim Kristom koji Papa želi donijeti mladim ljudima: ne želimo obratiti mlade ljude Kristu ili Katoličkoj Crkvi, i sl. Ono što želimo jest da bude normalno da mladi katolik/mlada katolkinja kaže i svjedoči što jest; da mlada osoba muslimanske ili židovske vjere također nema problema reći da je to što jest, i da to svjedoči; da se mlada osoba koja ne prakticira vjeru osjeća opušteno, a ne nelagodno zbog toga što jest; i da svi razumijemo da nas različitost obogaćuje.

Ovaj svijet bit će objektivno bolji ako budemo sposobni utisnuti u srca svih mladih ovu sigurnost iz Fratelli Tutti, da smo svi braća. Papa je učini veliki napor kako bi to odjekivalo u srcima. Našim srcima i svim srcima.

Biskup Aguiar: SDM je poziv mladima da iskuse Boga

Nakon što su, nekoliko dana kasnije, njegove riječi postale predmetom rasprava i kontroverzi, biskup Américo Aguiar je za sestrinsko izdanje CNA na portugalskom jeziku pojasnio svoje izjave, istaknuvši da su one izvučene iz konteksta.

“Svjetski dan mladih je poziv svim mladima svijeta da iskuse Boga”, rekao je budući kardinal za ACI Digital, dodavši: “To su moja uvjerenja koja podržavaju rečenicu koju ste citirali, a koja je izvučena iz konteksta velikog intervjua.”

Portugalski prelat poručio je kako je cilj SDM-a da “svi ti mladi, iz cijelog svijeta, vrativši se u područja gdje žive, požele promijeniti svoje živote, promijeniti svijet”.

“Želimo da se pitaju o svom pozivu… o razlozima naše radosti.”

Dodao je i kako SDM nikada nije bio, niti treba biti, događaj posvećen prozelitizmu, dapače “on je, i uvijek treba biti, prilika da se upoznamo i poštujemo jedan drugoga kao braća”.

“Crkva ne nameće, već predlaže. Dobro je da smo svi u mogućnosti posvjedočiti živog Krista i vjerovati u promjenu koju samo živi Krist može donijeti u naše živote”, rekao je pomoćni biskup Lisabona, podsjetivši tako na sličnu izjavu Benedikta XVI.

Njemački papa, koji je preminuo zadnjeg dana 2022., u govoru biskupima Središnje Azije, 2. listopada 2008., poručio je: “Crkva ne nameće, nego slobodno predlaže katoličku vjeru, znajući dobro da je obraćenje otajstveni plod djelovanja Duha Svetoga. Vjera je dar i djelo Božje. Upravo je zbog toga zabranjen svaki oblik prozelitizma koji nepriličnim obmanama nekoga sili, ili navodi i privlači prihvatiti vjeru.”

U istom tonu nastavio je i biskup Aguiar, poručivši: “Ono što se nikada ne mijenja jest ono što Isus traži od nas: da primimo druge kao braću. Otkriće prisutnosti živog Krista događa se svakodnevno u susretima svih onih koji se pitaju o Bogu.”

Dodao je i kako se “obraćenje događa svjedočenjem, a ne nametanjem”.

“Obraćenje se događa u srcu, ne u glavi, jer je utemeljeno u velikom misteriju utjelovljenja i uskrsnuća. Govorimo o Bogu, naviještamo Sina, kušamo Duha. I svi možemo biti, jesmo i pokušavamo biti učenici Isusa koji nas i dalje potiče da naviještamo njegovu Riječ, da budemo svjedoci njegove ljubavi za sve.”

“Govoriti o Kristu znači naviještati evanđelje, a naviještati evanđelje znači govoriti o Kristu. Svaki SDM je veliko polje na koje se sije sjeme. Sjeme Riječi, svjedočanstva, radosti, mira, susreta, pomirenja… Vjerujemo da je zemlja dobra i da će sjeme donijeti plod”, zaključio je.

Što je Svjetski dan mladih?

Svjetski dan mladih najveće je okupljanje mladih katolika na svijetu, a ustanovio ga je pokojni papa i svetac Ivan Pavao II., 20. prosinca 1985. Prvi susret održao se godinu poslije u Rimu, a Lisabon će biti 15. grad domaćin.

Papa Franjo predsjedao je do sada Svjetskom danu mladih u Rio de Janeiru (2013.) i Panami (2019.).

SDM je do sada redovito okupljao stotine tisuća mladih, a slična brojka (oko 400 tisuća) očekuje se i Lisabonu. Prema podacima koje je s našim portalom podijelio Ured za mlade HBK, među njima će biti i oko 1600 mladih, uglavnom srednjoškolaca i studenata, iz Hrvatske.