Talijanski list Corriere della Sera objavio je opširan intervju s kardinalom Camillom Ruinijem, bivšim predsjednikom Talijanske biskupske konferencije te svojedobno jednom od najprisutnijih crkvenih osoba u talijanskim medijima.

Povod razgovoru bila je 70. obljetnica Ruinijevog svećeništva, a razgovor se dotaknuo i pitanja Međugorja, budući da je talijanski kardinal bio na čelu Međunarodnog povjerenstva koje je 2010. utemeljio papa Benedikt XVI., a čiji je cilj bio ispitati autentičnost međugorskih ukazanja.

Na izravno pitanje novinara da dadne svoje mišljenje o međugorskom fenomenu, Ruini je kazao kako smatra „da su prva ukazanja autentična“.

„Gospa je stvarno govorila. Što se tiče ostalih ukazanja tu neću donositi sud”, dodao je.

Podsjetimo, Vatikan je u rujnu ove godine dao „nihil obstat“ za Međugorje, čime je priznao duhovne plodove tog marijanskog mjesta te ustvrdio kako nema zapreke za promicanje Međugorja kao mjesta susreta s Bogom.

U skladu s ranije objavljenim normama vezanim za sva moguća marijanska ukazanja, Vatikan nije donosio prosudbu o autentičnosti ili nadnaravnosti fenomena, nego dao pastoralnu uputu i procjenu usklađenosti poruka s crkvenim naukom.

Razgovor s kardinalom Ruinijem osim Međugorja dotaknuo se i niza drugih pitanja, poput njegove suradnje s prethodnim papama. Što se tiče Ivana Pavla II., kazao je da unatoč njegovom protivljenju komunizmu „nije bio konzervativac“.

„S radošću je dočekao (Drugi vatikanski) koncil. Za njega je Koncil bio najveća milost dvadesetog stoljeća“, rekao je Ruini.

Za Benedikta XVI. je kazao da nije uživao u praktičnom upravljanju Crkvom, što je i sam priznavao, „no, poučavanjem i molitvom učinio je toliko dobra za Crkvu i za društvo“.

Odgovarajući na tzv. “kontroverzna pitanja”, Ruini je iskazao protivljenje homoseksualnim brakovima i ređenju žena, te ustvrdio kako Crkva ne bi trebala mijenjati pravilo obaveznog celibata za svećenike.

Talijanski kardinal istaknuo je da kao glavni uzrok krize našega vremena vidi gubitak vjere u Božju objavu.

„Sam koncept objave je izgubljen. Za naše je očeve bilo sigurno da je Bog govorio i da se autoritet Crkve temelji na tome, na Božjoj Riječi, konkretno na Isusu Kristu. Danas možda vjerujemo da Bog postoji, ali mnogo je manje onih koji vjeruju da je Bog govorio i da Crkva govori u njegovo ime“, kazao je.