Uz bezbrojne svjedoke i navjestitelje vjere tijekom povijesti i sv. Joseph Vaz je odgovorio na zapovijed Uskrsloga da sve narode učini njegovim učenicima (usp. Mt 28:19) – rekao je Papa te dodao kako je Svetac to – više no riječju – vršio primjerom života te je šrilankanski narod doveo do vjere koja mu osigurava baštinu među posvećenima Božjim (usp. Dj 20:32).

Papa Franjo je rekao da u novoproglašenom Svecu vidimo jasan i snažan znak Božje dobrote prema narodu Šri Lanke, ali i izazov da ne skrenemo s evanđeoskog puta, kako bismo mogli rasti u svetosti i drugima svjedočiti evanđeosku poruku pomirenja, kojoj je Svetac posvetio svoj život. Svećenik Joseph Vaz je u ovu zemlju došao nadahnut misionarskim žarom i ljubavlju prema ovdašnjem narodu. Pod religijskim progonom prerušio se u prosjaka kako bi potajno vršio svoje svećeničko poslanje, susrećući se s vjernicima uglavnom pod okriljem noći – rekao je papa Franjo.

Svojim je nastojanjima bio duhovna i moralna potpora katoličkom življu, a njegovo služenje oboljelima od velikih boginja u Kandyiju tako je oduševilo kralja, da mu je dopustio da s većom slobodom obavlja svoju službu, proširujući je i na udaljene krajeve Otoka. Iscrpljen misionarskim naporima umire u 59. godini života, na glasu svetosti – kazao je Sveti Otac te nastavio.
Sveti Joseph Vaz nastavlja biti primjer i učitelj iz mnogih razloga, ali bih od njih izdvojio tri: Prvi je da je bio uzoran svećenik. Papa je primijetio kako se danas na kanonizaciji okupilo mnoštvo svećenika, redovnika i redovnica koji su poput Sveca isto tako posvećeni za službu Bogu i bližnjemu. Papa ih je zatim potaknuo da se povedu za svečevim sigurnim primjerom, koji nas uči kako izaći na periferije i kako učiniti da Isus Krist posvuda postane poznat i voljen.

Drugo: Sveti Joseph Vaz je pokazao važnost nadilaženja religijskih podjela u korist mira. Nepodijeljena ljubav prema Bogu otvorila ga je i za ljubav prema bližnjima, kojima je služio, bez obzira tko ili gdje oni bili. I danas njegov primjer nadahnjuje ovdašnju Crkvu koja rado i velikodušno služi svim pripadnicima društva. Ne pravi nikakvu razliku po pitanju rase, vjere, plemenske pripadnosti, religioznog stanja ili same religije, u služenju koje provodi kroz škole, bolnice, klinike i kroz mnoge druge dobrotvorne aktivnosti. Po primjeru sv. Josepha Vaza, ispravno bogoštovlje donosi plod u poštovanju svetosti života, dostojanstva i slobode drugih i predanoj ljubavi za blagostanje svih ljudi.

Konačno i treće: sveti Joseph nam pruža primjer misionarske gorljivosti. Iako je ovdje došao služiti katolicima, svojim je evanđeoskim djelovanjem dopro do svakoga. Napustivši dom i obiteljski ugođaj, odazvao se pozivu da ide naprijed i govori o Kristu gdjegod došao.
Znao je u višereligijskom okruženju kako ponuditi istinu i ljepotu Evanđelja, s poštovanjem, predanjem i poniznošću – kazao je Papa istaknuvši da je to i danas put Isusovih nasljedovatelja te dodao kako osjetljivost za druge, poput one Svečeve, poštovanje prema njima, te želja da s njima podijeli Riječ Božje milosti, može ih izgraditi te im dati baštinu među posvećenima Božjim (usp. Acts 20:32) – kazao je papa Franjo – napomenuvši da smo pozvani biti učenici misionari.

Papa je naposljetku kazao da se moli da kršćani Šri Lanke, po primjeru svetog Josepha Vaza, budu utvrđeni u vjeri i da u šrilankanskom društvu još više pridonose miru, pravednosti i pomirenju. To Krist od vas traži; tome vas uči sveti Joseph i to je ono što je Crkvi od vas potrebno. Sve vas preporučujem molitvama novoga Sveca tako da, u jedinstvu s Crkvom po cijelom svijetu, možete Gospodinu pjevati novu pjesmu i kazivati njegovu slavu do nakraj zemlje, jer velik je Gospodin i hvale predostojan – zaključio je Sveti Otac početnim riječima 96. psalma.

10896902_866442280086457_4208711946602231998_n

Foto: L’Osservatore Romano

Nakon svečane mise Papa je posjetio marijansko svetište Naše Gospe od Madhua, grada smještenoga na sjeveru zemlje. Riječ je o mjestu koje, prilikom svojih putovanja u tu zemlju, papa Pavao VI. i papa Ivan Pavao II., upravo zbog sukoba nisu nikako mogli pohoditi.

“Rat u Šri Lanki, koji je nakon tridesetogodišnjega sukoba završio 2009. godine, donio je mnogo mržnje, mnogo nasilja i mnogo razaranja. Neka svi Šrilančani – Tamili i Sinhalezi – u primjeru Marije, koja je pod Križem oprostila ubojicama Sina Isusa, pronađu nadahnuće i snagu za izgradnju budućnosti pomirenja, pravednosti i mira – rekao je papa Franjo u svetištu.

Stigavši pred svetište, gdje ga je čekalo 500.000 vjernika, papa je Franjo oslobodio jednu bijelu golubicu, te potaknuo dvije šrilankaške zajednice da ponovno uspostave izgubljeno jedinstvo. Tek kada, u svjetlu Križa, shvatimo zlo za koje smo sposobni, i u kojemu smo čak sudjelovali, možemo iskusiti istinsku grižnju savjesti i istinsko kajanje. Tek onda možemo primiti milost približavanja jednih drugima, u pravoj skrušenosti, te dajući i tražeći istinski oprost – istaknuo je Papa.

Osim što se susreo sa šrilankanskim biskupima, Papa je jučer posjetio i budistički samostan. Riječ je o neplaniranom posjetu koji se dogodio nakon što je Papa po svojoj želji iskoristio vremensku rupu u svom rasporedu.

RV | Bitno.net