Biskup Košić zaredio Martina Radića: Svećenik nije pozvan živjeti za sebe
Sisačka biskupija postala je bogatija za novog svećenika
Sisački biskup Vlado Košić predvodio je u subotu, 27. lipnja 2026., svečano misno slavlje u bazilici sv. Kvirina u Sisku, tijekom kojega je za svećenika zaređen Martin Radić iz te župe, objavila je.
U koncelebraciji su bili pomoćni biskup zagrebački i rektor Nadbiskupijskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu Vlado Razum, rektor Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu Matija Pavlaković, rektor bazilike Robert Jakica, generalni vikar Ivica Mađer, mons. Ivan Hren te pedesetak svećenika.
U homiliji se biskup Košić obratio ređeniku Martinu, okupljenim svećenicima i vjernicima, osvrnuvši se na poruku pape Lava XIV. svećenicima prigodom svetkovine Presvetoga Srca Isusova.
Govoreći o svećeničkom pozivu, biskup je podsjetio da svećenik nije pozvan živjeti za sebe, nego kao služitelj Božje milosti i navjestitelj Radosne vijesti. „Svećenik je pozvan blagoslivljati, na braću zazivati Božji blagoslov, dijeliti milost u svetim sakramentima i naviještati Riječ života. Neka bude naš svećenički život sam po sebi blagoslov našoj braći, a sveta otajstva koja dijelimo neka bude naš identitet, naš izvor za život“.
Posebno je naglasio potrebu svećeničke blizine suvremenom čovjeku, osobito onima koji trpe materijalnu ili duhovnu oskudicu, samoću, bolest i beznađe. „Današnji siromasi su, kao i nekada, oni koji oskudijevaju u materijalnim uvjetima, u hrani, odjeći i neimaštini, ali danas još više nego nekada to su i oni koji su osamljeni, koji su beznadni, koji trpe jer ih drugi ne razumiju, jer su upućeni sami na sebe, jer su bolesni i ne vide izlaza svojoj patnji.“
Poručio je i kako takvi mogu osjetiti Božju blizinu ponajprije po svećenicima koji su spremni ostati uz njih i služiti im. „A kako će to oni moći doživjeti? Samo tako ako mi ostanemo s njima, ako smo se mi spremni žrtvovati za njihovo dobro, biti onima koji nas trebaju sluge i životni suputnici.“
Tumačeći evanđeoski lik Dobroga Pastira, biskup je podsjetio da Krist svećenicima daje udio u svome poslanju te ih poziva na velikodušnu ljubav i spremnost na žrtvu. „Molimo Dobroga Pastira da i Tebe, dragi Martine, i sve nas svećenike obdari tom spremnošću na žrtvu za druge, za Crkvu i za Boga!“
Na kraju homilije biskup je mladomisniku Martinu poželio da mu riječi pape Lava XIV. budu trajna vodilja u svećeničkom životu i služenju te ga radosno primio u prezbiterski red Sisačke biskupije.
Nakon popričesne molitve biskup je još jednom čestitao mladomisniku, njegovoj obitelji, župniku i mentoru te župnim zajednicama.
Na završetku slavlja mladomisnik je okupljenim vjernicima podijelio svoj mladomisnički blagoslov.
Pjevanje je predvodio Biskupijski zbor pod ravnanjem Katarine Mandić.









