Nauk Katoličke Crkve o homoseksualnosti prelijep je, oslobađajuć, i prožet porukom istine, autentične ljubavi, i nade (KKC § 2357-2359, op. prev.). Istovremeno je teško čitati i usvojiti taj nauk u mraku ili u veoma slabo osvijetljenoj prostoriji.

Današnja je kultura mračna i nedostaje joj Kristova svjetla. Nešto od zbunjenosti u kulturi uvuklo se i u našu Crkvu. Treba nam Kristovo svjetlo, koje rasvjetljuje, koje se može probiti kroz tamu i rasvijetliti kulturu, a naročito rasvijetliti neke od onih što se nalaze u tamnim kutovima naših crkava.

Kako donijeti oslobađajuće i snažne riječi Katekizma Katoličke Crkve našoj djeci, koja svakodnevno moraju ostavljati sigurnost našega doma, dobro osvijetljenoga Kristovom svjetlošću?

Suprotstaviti se pomutnji

Izvan kuće prisutan je rizik od primanja zbunjujućih poruka iz kulture – od vršnjaka, učitelja, televizije, društvenih mreža i ostaloga.

Prva stvar koju moramo učiniti jest moliti i predati se. Moramo predati sve Kristu – svoje terete, svoje strahove, svoja nadanja – a onda se moramo pouzdati u Njega. Zamolite Ga da vam pokaže put, da vam dadne mudrost i razboritost što vam trebaju, i On će to providjeti.

Drugo: važno je ojačati svoju obitelj. Razmislite o tome da jedan dan u tjednu posvetite tome da uživate jedni u drugima kao obitelj. To možete učiniti igrajući društvene igre, gledajući neki film, ili možete otići na neko zabavno mjesto. No što je još važnije, nastojte pronaći načine da Krista učinite aktivnim dijelom svoje obitelji. Ključno je imati tjedno ili svakodnevno vrijeme za molitvu, kako biste razgovarali o Bogu i blagu naše vjere, i to će vaš dom osvijetliti svjetlom Kristovim. Podjednako je važno stvoriti ozračje povjerenja, u kojemu će vaša djeca znati da vam mogu postavljati pitanja ili razgovarati o stvarima koje ih muče.

Iznimno je važno da raščistite svaku pomutnju onoga trenutka kada se pojavi. Neka od njihovih pitanja mogu biti veoma teška, i vi na njih možda nećete imati odgovore. Budite iskreni i recite im da ne znate, ali da možete odgovor pronaći zajedno.

Utjecaj medija

Budite oprezni s time što dopuštate svojoj djeci gledati na televiziji. Mogli biste gledati skupa s njima. Neke od najboljih današnjih serija lijepo su napravljene i sadržavaju lijepe poruke, ali neke mogu sadržavati i grješke, koje proizlaze iz pomutnje u kulturi.

Gotovo svaka današnja televizijska serija ima likove koji se identificiraju kao LGBT, a što je još važnije, te serije promiču poruke koje su protivne crkvenome nauku. Gledajući televizijske serije sa svojom djecom, možete se pozabaviti grješkama koje uočavate, bilo za vrijeme reklama, bilo poslije serije. Pitajte ih što su vidjeli, i kako oni to razumiju. Ovisno o njihovoj dobi, možete ih upitati što oni misle da Crkva kaže o tome. To će vam dati priliku da ispravite grješke i upozorite na istinu tako što ćete objasniti zašto je to tako.

Naoružani istinom

To me dovodi do trećega važnoga zadatka: ne možemo saditi sjeme ako nemamo što saditi. To sjeme koje će vam trebati skupljate, na primjer, čitajući ovaj članak. Molim vas, nemojte zastati ovdje. Nastavite se naoružavati istinom. Nikada ne znate kada će Bog htjeti da posijete sjeme. Zato moramo biti naoružani istinom.

Izvori

Postoji jedna knjiga u kojoj se možda nalazi većina odgovora na vaša pitanja o tome kako s djecom raspravljati o ovim i o drugim stvarima: “Stvoreni ovakvi: Kako djecu pripremiti da se suoče s današnjim teškim moralnim pitanjima”, autora Leile Miller i Trenta Horna. Toplo preporučujem ovu knjigu kao odličan izvor kojim se možete poslužiti prije nego pokušate razgovarati o ovim ili drugim moralnim temama. Ona se bavi ne samo onime što se mora ispričati maloj djeci, nego i time kada i kako – ali i što i kako – ispričati tinejdžerima.

Pratiti uz suosjećanje

Autor David Prosen u knjizi “Kako pratiti osobe s privlačnošću prema istome spolu”, piše da nije na nama da „popravimo” osobu s privlačnošću prema istome spolu. Na nama je naprosto da ih ljubimo. On kaže da ljudi s privlačnošću prema istome spolu trebaju čuti da je Bogu stalo do njih, i naglašava važnost afirmiranja ljubavi i izražavanja istine na suosjećajan način. Kada nam netko neku istinu priopći na suosjećajan način, vjerojatnije je da ćemo je primiti.

O čemu se treba razgovarati s malom djecom? Miller i Horn citiraju papinski dokument „Ljudska spolnost: istina i značenje[1]. U paragrafu 125 stoji: „O homoseksualnosti se ne treba raspravljati prije adolescencije, osim ako se u nekoj specifičnoj situaciji pojavi neki specifičan i ozbiljan problem. Tu se temu mora predstavljati samo u okvirima čistoće, zdravlja, i „istine o ljudskoj spolnosti, i njezinoj povezanosti s obitelji, onako kako to naučava Katolička Crkva”.

Točke

Jedna moja dobra prijateljica podijelila je sa mnom dvije točke za koje smatra da su važne pri poučavanju male djece, i ja se u tome s njom posve slažem.

Kao prvo, ona smatra da malu djecu treba učiti da Bog voli svakoga, uključujući i one koji čine pogrješne stvari, ili misle neke pogrješne stvari. To uključuje sve nas.

Kao drugo, ova prijateljica naglasila je istinu da ljubav ne znači da se slažemo sa svime što netko drugi misli ili radi, a to se djeci mora objasniti dok su još malena. To je jako važno u današnjem ozračju, kada se u mnogim napisima na društvenim mrežama ljude koji se s nečime ne slažu naziva mrziteljima ili zadrtima.

Ozračje povjerenja

Na početku članka rekao sam da je naša kultura u mraku. Kako mala djeca postaju tinejdžerima, mogla bi ih zbuniti ta tama, naročito kada sretnu prijatelja ili člana obitelji koji se identificira kao LGBT. To je najveći razlog zašto je važno stvoriti atmosferu povjerenja. Ako to možete uspostaviti dok su djeca još mala, kada budu tinejdžeri, bit će im lakše doći k vama s ovim nezgodnim pitanjima ili brigama.

Upaljena svjetla

Jeste li ikada bili u prostoriji s ugašenim svjetlom, i gledali film, a kada je film završio, netko je naglo upalio svjetlo? Naše oči mogu boljeti dok se polagano prilagođavaju na svjetlo. Slično tome, mi moramo biti pažljivi kada svjetlo Kristovo donosimo onima koji su naviknuti na tamu naše kulture. To uključuje i neke tinejdžere. Njima može trebati da se svjetlo donosi polagano, kao kada se svjetlo pali jednim po jednim prekidačem, umjesto da ih sve upalimo odjednom.

Ima jako lijepo napravljenih DVD-ova ili filmova dostupnih na internetu koje možete gledati s tinejdžerima. Jedan od meni najdražih je film kompanije Blackstone Films, The Third Way: Homosexuality and the Catholic Church („Treći put: Homoseksualnost i Katolička Crkva”). Oklijevam govoreći to, jer u filmu i ja iznosim dio svojega svjedočanstva. No to je jedan od meni najdražih filmova, jer daje primjere za tri paragrafa o homoseksualnosti koje nalazimo u Katekizmu Katoličke Crkve, ali oživljene uz pomoć stvarnih ljudi, bibličara i katoličkih govornika. Radi se o odličnome načinu za predstavljanje istine nauka Katoličke Crkve. Toplo preporučujem da pogledate ovaj film sa svojim tinejdžerom. Tako ćete njemu ili njoj pomoći riješiti bilo kakve nejasnoće što ih muče, ali i odgovoriti na sva pitanja koja možda budu postavljali.

Ako se vaš tinejdžer nakon filma ili u razgovoru poslije gledanja naljuti, ne budite zabrinuti. Ljutnja nije nužno loša stvar. Ako budu nastojali riješiti tu situaciju u kojoj su ljuti, Bog tu ljutnju može upotrijebiti da ih dovede do istine. Uvažite njihove osjećaje, jer su svi osjećaji u redu. Pomozite im istražiti zašto su ljuti. Ta ljutnja može se brzo raščistiti, a možda i ne. Ako im treba vremena, dajte im ga, i dajte im do znanja da ste blizu ako ikada budu htjeli razgovarati o tome.

A zatim – molite. Molite Boga da otkrije svoju istinu, i da vama ili drugima dadne sjeme koje je potrebno vašemu tinejdžeru. Dopustite Bogu da učini svoj dio, natapajući tlo u kojemu je sjeme posijano, i pružajući Sunčevu svjetlost.

Vi pružite svoju ljubav i molitve, a kada vas Duh Sveti potakne, porazgovarajte s njima, i posijte još koju sjemenku.

Svjetlo u mračnim vremenima

Živimo u mračnim vremenima, ali ne moramo bauljati kroz taj mrak. Krist nam je rekao da svoje svjetlo ne skrivamo pod varićak. To je svjetlo Krist. Predajmo Mu se, i žarko molimo da se Njegovo svjetlo probije u srca onih što žive u ovoj kulturi kaosa, a naročito u srca naših obitelji i djece.

Za još izvora o nauku Katoličke Crkve o homoseksualnosti, posjetite internetsku stranicu davidprosen.com.

Izvor: Our Sunday Visitor | Prijevod: Ana Naletilić

Članak je preveden i objavljen uz dopuštenje nositelja prava. Sva prava pridržana.


[1] Engleski tekst možete naći na poveznici vatican.va.