Promocija knjige Sanje Nikčević održat će se u četvrtak, 22. veljače 2024. u 12 sati, u prostorijama Društva hrvatskih književnika, na adresi Trg bana Jelačića 7/1 u Zagrebu. Tom prilikom o knjizi će govoriti Antun Pavešković, Đuro Vidmarović i sama autorica, uz sudjelovanje posebnog gosta iznenađenja.

Knjiga “Bitno o bitnome” sastoji od duhovnih eseja posvećenih onome najvažnijem u čovjekovu životu – duhovnom putu. Naslov knjige ima još jednu dimenziju, povezanost s našim portalom, na kojem je objavljivana većina tekstova od 2014. do 2020. godine, kada je Sanja Nikčević bila naša kolumnistica.

Nova knjiga pokazuje odakle dolazi hrabrost autorice da se suprotstavi glavnoj struji, naglašavajući važnost istine koja ponekad zahtijeva određene žrtve. Autorica je izjavila da uvijek piše o onome što joj je važno u životu i iza čega stoji, što je najbolje opisano u uvodu knjige:

„Ovo je knjiga o mom duhovnom putu, mom putu prema Bogu kroz spoznaje, doživljaje, darove, susrete, rasprave, razmišljanja. Taj put u mom životu kreće od doživljaja opisanog u prvom tekstu ‘Kad ne zebu noge ili zašto se ne bojim smrti’. Iako toga tada nisam bila svjesna, iskustvo ‘bliskog susreta smrti’ u osnovnoj školi odredilo me je za cijeli život. Spoznaja da postoji transcendentna dimenzija svijeta koju ne vidimo golim okom, da imam dušu koja ostaje i nakon završetka života tijela oslobodila me je straha od smrti, ali i drugih strahova. Taj neoboriv dokaz da ima Boga odredio mi je prioritete u životu. Što mi je doista bitno, a što ne.

To je zapravo bilo moje obraćenje. Obraćenje je početak, a ne kraj duhovnog puta, ali na taj put se može krenuti tek nakon obraćenja. Cilj putovanja je gledati lice Božje. To se pak može samo nakon smrti. Zbog iskustava transcendencije nemam straha od smrti jer znam da smrt nije kraj nego početak, ali imam drugi strah: da ne izgubim dušu i da nakon smrti ne odem gledati lice Božje. Od tog trenutka imam onaj sedmi dar Duha Svetoga, ‘strah Božji’ (ostali su: mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost). To nije strah od Boga kako se često misli, nego strah da se ne uvrijedi Bog, da se ne izgubim na putu do njega. Ovo je knjiga o dijelu tog puta.“

Svjedočanstva, odgovori na teška pitanja i polemike

Knjiga se sastoji od tri dijela: prvi dio, “Osobne spoznaje bitnog ili kako upaliti svjetlo”, posvećen je duhovnim doživljajima. Autorica piše o iskustvima spoznaje transcendencije, temama oprosta, molitve, nereda i reda, o tome tko je vlasnik našeg života, sve do spoznaje da je najvažnije u mraku upaliti svjetlo, ma kako maleno bilo.

Drugi dio, “Odgovori na teška, a bitna pitanja”, bavi se analizom pitanja koja su autorici postavljali ljudi iz njezine okoline ili ona sama sebi. Pitanja poput zašto ne želi postati papa, čemu služe talenti, koja je funkcija svećenika ili po čemu je Isus jedinstven, poticaj su autorici na dublje razumijevanje Krista, Crkve i kršćanstva.

Iako ova knjiga nije posvećena kazalištu, njezin treći dio donosi polemike s umjetničkim porukama o vjeri, Kristu i Crkvi; Mozart, Salieri, sv. Terezija Avilska, Edita Majić, vampiri, Moby Dick ili film “Svećenikova djeca” postaju inspiracija za razmatranje važnih životnih izbora. U tekstovima se reagira na provokacije o Crkvi i vjeri, ali te reakcije nisu paskvile, već izražavaju duboke spoznaje o tome što je za autoricu ključno u vjeri i u životu.

Knjiga “Bitno o bitnome” pokazuje da se do odgovora o onom bitnom u životu može doći na razne načine – osjećajem, doživljajem, razmišljanjem ili učenjem. Osim toga, naglašava da je uloga katoličkog intelektualca rezultat svjesnih i promišljenih odluka, gdje vjera ne ograničava ljudsku misao, već je produbljuje.

Svi tekstovi u knjizi napisani su jednostavnim i razumljivim jezikom, predstavljajući toplu i duhovitu prozu. Zahvaljujući tome, kao i izražavanju osobnih stavova i iskustava, knjiga može biti snažan poticaj čitatelju da u svoj život unese radost, toplinu, dobrotu, zahvalnost i smisao.

Tekstove koje je autorica objavljivala na našem portalu možete pročitati OVDJE.