1. Ne slušaj kritike koje te ranjavaju.

Ako te netko kritizira, umjesto da gledaš u sebe i tražiš svoju pogrešku, razmisli odakle vjetar puše. Cilj nije optužiti drugoga, nego zauzeti distanciranije i nepristranije stajalište.

2. Proturječiti sebi pomaže ti da se dobro osjećaš.

Vezati se uz odveć kruti identitet znači izgubiti doticaj s promjenjivošću duha. Fleksibilnost je sposobnost mijenjanja mišljenja.

3. Ne govori loše o sebi.

Ima riječi koje su postale sastavnim dijelom našega uobičajenog načina izražavanja. Često su to pridjevi, superlativi i pejorativi: najgori neprijatelji našega samopoštovanja. Treba ih izbjegavati jer nas zadržavaju u statičnoj ulozi te koče naše kreativne energije.

4. Ograniči samokritiku.

„Dovoditi se u pitanje” opće je mjesto koje šteti našemu samopoštovanju. Bolje je naučiti prepoznavati svoje darove.

5. Traži nemir, a ne besplodni mir.

U trenutcima prividnoga mira ili veselja nemoj „sjesti” i držati se defanzive kako bi izbjegao sve što bi moglo poremetiti dosegnuti mir. Dopusti da te svako malo pohodi nemir jer, kao što je rekao Carl Gustav Jung, „nemir je snaga koja nas tjera na napredovanje, traženje, na budnost i otvorenost novome”.

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Zabranjeno kukanje”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.