„Živi tako kao da živiš po drugi put i kao da si prvi put sve napravio onako loše kako to – upravo namjeravaš. Uspije li čovjeku da se uživi u takvu predodžbu, on istog časa postaje svjestan sve veličine odgovornosti koju ima u svakom trenutku svog života: odgovornosti za to što će biti u sljedećem satu, kako će oblikovati sljedeći dan.“

Viktor Frankl, Liječnik i duša

Liječnik i duša, s podnaslovom Temelji logoterapije i egzistencijske analize jedno je od najvažnijih djela Viktora E. Frankla, a kao III. dopunjeno izdanje objavila ga je 2021. Kršćanska sadašnjost. Tijekom veljače ova je knjiga u Kršćanskoj sadašnjosti izdvojena kao Knjiga mjeseca te se može pronaći po 30 % nižoj cijeni. Mjesec je to u kojem više promišljamo i o bolesnima, uz Svjetski dan bolesnika koji se obilježava na spomen Blažene Djevice Marije Lurdske, 11. veljače, a koji porukom prati i Papa Franjo: „Stanje bolesti potiče svakoga da zaustavi pretjerani tempo u koji smo uronjeni i ponovno pronađe samoga sebe.“

U knjizi Liječnik i duša najcjelovitije su obrađene glavne teze Franklove logoterapije i egzistencijske analize, osnovni antropološki pojmovi, tumačenja temeljnih pokretačkih snaga čovjeka, koje ga, prema Franklu, nužno vode i usmjeravaju prema vrijednostima, odnosno smislu. On tvrdi da je smisao moguće naći uvijek i do „posljednjeg daška života“. U knjizi se daje sustavan prikaz psihoterapijskog sustava koji je osnovao, prikazane su i obrazložene teorijske osnove, isto tako terapijska i klinička praksa kod psihičkih poremećaja i egzistencijskih kriza smisla. Frankl pred oči čitatelja, kao cilj, uvijek postavlja ljudsku osobu – za odgovornost sposobno, slobodno i prema smislu usmjereno biće – koju prepoznaje iza svih bolesti. 

U potrazi za smislom

Dodatnu vrijednoj ovoj knjizi daje i dodatak Deset teza o osobi, u kojima Frankl sažima sliku čovjeka u najkoncentriranijoj formi. Liječnik i duša broji 260 stranica i sastavljeno je od triju dijelova: ʺOd psihoterapije do logoterapijeʺ, ʺOd psihoanalize do egzistencijske analizeʺ i ʺOd svjetovne ispovijedi do liječničkoga dušobrižništvaʺ. U knjizi su prikazane i objašnjene ne samo teorijske osnove nego su navedeni i primjeri iz terapije, odnosno kliničke prakse, o čemu je posebno zanimljivo čitati i promišljati.

Vrijednost Franklove knjige Liječnik i duša gotovo je samorazumljiva – svatko će se katkada naći u situaciji kada mu može djelotvorno pomoći vjera u terapijsku snagu smisla. Kako u Predgovoru knjige ističe dr. Križo Katinić, koji je ujedno napravio redakturu teksta u pripremi novoga izdanja, „kao polazište za nalaženje smisla Frankl navodi usmjerenje na vrijednosti, koje dijeli na doživljajne, stvaralačke ili kreativne, te na one posebno važne za logoterapiju i općenito za čovjeka kao biće – stajališne vrijednosti – one vrijednosti koje se odnose na zauzimanje stajališta i onda kada nikakvim činom ne možemo promijeniti stvarnost. To se odnosi na suočavanje i nošenje sa sudbinom, gubitcima, bolestima, smrću. Doista, gledajući iz konteksta čovjeka 21. stoljeća, možemo s pravom tvrditi da je i danas jednako aktualno, i možda još zaoštrenije, ovdje izloženo Franklovo propitivanje ljudske naravi i njezinih stranputica.“

Kako čitati ovu knjigu?

Ovu je knjigu, ističe redaktor knjige dr. Katinić, nužno čitati polagano i uporno, uz nastojanje i ustrajnost i na onim manje privlačnim i obećavajućim rečenicama. „Upravo onima koje govore o ljudskoj savjesti kao »organu smisla«, o samodistanciranju, samotranscendenciji, slobodi, odgovornosti – te posebno o onim sastavnicama ljudske egzistencije koje Frankl naziva ‘tragičnim trijasom’, a to su patnja, krivnja i smrt.

Oni čitatelji koji se odluče uhvatiti u koštac s tematikom i tekstom ove knjige, koji te sadržaje protisnu kroz konkretna osobna iskustva, kroz otvorenost i neizvjesnost, kroz upitnost vlastite egzistencije – na dobrom su putu u osmišljavanju onih tijesnih životnih situacija, s pravom se nadajući čvršćem i bogatijem življenju, takvom življenju koje će zračiti pozitivnom energijom prema drugim egzistirajućim bićima i sudbinama oko sebe…“

Poželite li se uhvatiti u koštac s knjigom Liječnik i duša – a potom i sa samim sobom – do kraja veljače pronaći ćete ju kao Knjigu mjeseca sniženu 30 % u knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti.

“Suočeni sa smrću kao neprelaznom granicom naše budućnosti i ograničenjem naših mogućnosti, prisiljeni smo iskoristiti naš životni vijek i ne propuštati jedinstvene prilike – jer njihova »konačna« suma predstavlja sav život.”

Viktor Frankl, “Liječnik i duša”

Sponzorirani članak