U doba instant-komunikacije, s obiljem informacija nadohvat ruke, naše duše lako mogu zastraniti, piše Aleteia.

Informacija je općenito dobra stvar, osobito ako se odnosi na aktualne događaje i pomaže nam da budemo u tijeku sa svijetom oko nas.

No, s informacijama i općim znanjem moguće je pretjerati, kao i s hranom. Jednostavno ne moramo znati sve, a ponekad previše informacija može naškoditi našoj duši.

U svojemu Nasljedovanju Krista, Toma Kempenac razmišlja i o tom problemu:

“Odmorite se od neumjerene želje za znanjem, jer se u tome nalazi mnogo smetnji i prijevara. Oni koji imaju znanje žele izgledati učenima i biti nazvani mudrima. No moguće je znati mnoge stvari koje duši donose malu ili nikakvu korist.”

Znajući mnoge stvari, često nam se čini da znamo sve. To može dovesti do određenog ponosa, zbog kojega se možemo s pompoznim pristupom upustiti u komentiranje na društvenim mrežama, misleći da smo najmudriji od svih.

Nadalje, dok je možda dobro znati što se događa u svijetu, postoje i druge vrste znanja koje bi mogle koristiti nama i našoj duši.

Kao što Kempenac objašnjava:

“A bezuman je onaj koji se bavi drugim stvarima, a ne onima koje služe zdravlju njegove duše. Mnogo riječi ne zadovoljava dušu, ali dobar život krijepi um, a čista savjest daje veliko pouzdanje prema Bogu.”

Ako patimo od prezasićenosti informacijama, možda je vrijeme da promijenimo svoje prioritete i potražimo informacije koje će nas uzdići i koristiti našoj duši.