Najveći trik koji je đavao ikada izveo jest taj što je uvjerio ljude da ne postoji, rekao je svojedobno francuski pjesnik Charles Baudelaire, ali Trent Horn i Jimmy Akin iz Catholic Answersa tvrde da vrag ima barem još jedan trik u koji je uvjerio ljude, a taj je da se nalazi u svemu.

Akin i Horn snimili su polusatni podcast naziva “Nisu uvijek demoni” u kojem su progovorili o nekoliko različitih područja u kojem ljudi (pre)često vide vraga, poput: navodnih ‘susreta s izvanzemaljcima’, različitih nadnaravnih pojava, knjiga poput Harryja Pottera ili društvenih igara poput Dungeons and Dragons.

“Demoni su stvarni i ne želimo minimizirati njihovu ulogu u svijetu, ali ne želimo je niti maksimizirati, ne želimo im pripisati više od onoga za što su odgovorni. Zapravo, povijesno u kršćanskoj teologiji vrag je samo jedan od tri izvora grijeha, druga dva uključuju ‘svijet’, tj. loš primjer drugih, i ‘tijelo’, odnosno naše vlastite neuredne sklonosti. Dakle, ako svaki grijeh pripisujete vragu, dajete mu preveliko priznanje”, objasnio je Akin, koji je preko 30 godina član tima Catholic Answersa, vjerojatno najveće internetske platforme za katoličku apologetiku.

Dvojac se posebno osvrnuo na sve veću popularnost tema vezanih uz vraga, opsjednuća i egzorcizme, kao potencijalno opasnu pojavu, posebno jer se ponekad zdravo za gotovo uzima ono što demoni govore tijekom egzorcizma.

Akin je naveo riječi egzorcista Gabrielea Amortha kako “demoni lažu, čak i o vlastitim imenima” te dodao kako nema načina da se demone “natjera” da govore istinu.

“Oni su lažljivci od početka, kako je Isus rekao, i jednostavno ne možete vjerovati onome što govore”, kazao je Akin dodavši kako Rimski obrednik iz 1998. vezan za egzorcizam, za razliku od nekih ranijih izdanja, “ne daje nikakve odredbe za postavljanje demonima ikakvih pitanja”. Akin to tumači kao naputak da se s demonima ne treba razgovarati, nego da ih samo treba istjerati “i ne brinuti o onome što imaju za reći”.

Istovremeno je kritizirao neke “popularne” egzorciste (ne navevši imena) koji u javni prostor komuniciraju ono što su im demoni rekli “kao da bi to bilo istinito”.

“Čovječe, ovaj s kojim razgovaraš radi za oca laži, ne vjeruj ničemu što govori”, kaže Akin. (Čini se da je sličnu poruku htio prenijeti i papa Franjo na Angelusu održanom početkom godine kada je rekao da se “s đavlom se nikad ne razgovara”.)[i]

Naveo je i povijesnu opasnost koja dolazi od razgovora svećenika s demonima tijekom egzorcizma upozorivši kako su u toj komunikaciji nastajale “čarobnjačke knjige” s “okultnim znanjem” koje su sačinjavale dio “kleričkog nekromantskog podzemlja” koje je neke uvuklo i u zazivanje demona u svrhu stjecanja ‘posebnih’ znanja i izvan samog egzorcizma.

Svećenici koji su takvo što činili smatrali su da informacije koje saznaju od demona mogu poslužiti proslavi Božjeg imena, ali Toma Akvinski je osudio takvo ponašanje, kazao je Akin.

Danas vidimo ponovni pojavak “kleričkog nekromantskog podzemlja”, upozorio je američki apologet, jer se pojavljuju popularni egzorcisti koji prenose informacije koje su dobili od demona tijekom egzorcizma.

Pred kraj razgovora Horn je upozorio i na pojavu “neuredne znatiželje što se tiče demona i demonskoga”.

Borba protiv demonskog utjecaja je dobra, kazao je, ali “neki je koriste kao opravdanje da se upuštaju u nezdravu znatiželju o demonima. To me posebno brine, jer na nekim kršćanskim kanalima najpopularniji sadržaj tiče se demona i demonskoga”.

[i] Isus nikad nije razgovarao s đavlom; a kad je bio napastovan u pustinji, njegove su riječi bile riječi iz Biblije, nikada dijalog. Braćo i sestre, s đavolom se ne razgovara. Pazite: s đavlom se ne razgovara, jer ako se s njim počne razgovarati, on uvijek pobjeđuje. Budimo na oprezu!