Predsjednik Zoran Milanović danas se u sklopu službenog posjeta Svetoj Stolici susreo s papom Lavom XIV. Milanović je Svetom Ocu darovao Misal po zakonu rimskoga dvora iz 1483., prvu hrvatsku tiskanu knjigu, prenosi HRT.

Osvrnuvši se na susret predsjednik je kazao da nisu razgovarali o politici. “Nije bilo riječi o politici nimalo. Migranti su tema kojom se Papa bavi. Razgovor je bio ugodan”, izjavio je Milanović.

Potvrdio je da je Papu pozvao u Hrvatsku. „Uručen mu je formalni poziv i reagirao je dobro“, kazao je Milanović te dodao: “Mislim da će doći u Hrvatsku”.

„To je papa, nije regrutacija za talent show. Nećete nikad čuti od Pape da kaže – dolazim. Doći će, ja mislim da će doći u Hrvatsku“, kazao je predsjednik, a na dodatno pitanje novinara kazao je da sud temelji na vlastitoj procjeni. „Nemojte biti razočarani ako ne dođe“, dodao je.

Na pitanje razlikuje li se Lav XIV. od svojih prethodnika kazao je: “Zasad mi se čini da je ovo Papa koji se neće baviti politikom na način na koji su to ponekad znali činiti njegovi prethodnici. To ne držim pogrešnim, ali mislim da je on drukčiji i da se neće dati uvući u to”.

Na pitanje novinara o beatifikaciji kardinala Stepinca Milanović je odgovorio: “To je interna stvar Crkve, koncept svetosti je nešto u što se ja nimalo ne razumijem i o tome ne mogu govoriti”.

Milanović se sastao i s državnim tajnikom Svete Stolice, kardinalom Pietrom Parolinom s kojim je razgovarao o stanju u regiji i položaju Hrvata u BiH. Predsjednik Milanović posjetit će i Papinski hrvatski zavod svetog Jeronima gdje će se susresti s hrvatskim studentima katoličkih sveučilišta u Rimu.