Iako otajstva svjetla koja se razmatraju četvrtkom prilikom molitve krunice povezujemo s Ivanom Pavlom II., lako je moguće da je poljski papa nadahnuće za njih pronašao kod jednog drugog sveca, piše Aleteia.

Kao što je poznato, dugi niz godina katolici su krunicu molili razmatrajući tri otajstva: radosna, žalosna i slavna. Njih je 1214. osmislio sveti Dominik kao katehetsku metodu borbe protiv katarske hereze.

Godine 2002. Ivan Pavao II. u apostolskom pismu Rosarium Virginis Mariae predložio je uvođenje novih otajstava. “Vjerujem da bi za potpuno otkrivanje kristološke dubine krunice bilo prikladno učiniti dodatak tradicionalnom obrascu koji bi se, prepušten slobodi pojedinaca i zajednica, mogao proširiti na otajstva Kristovog javnog djelovanja između njegova krštenja i njegove muke”, napisao je Papa.

U istom je pismu predložio razmatranja za svaku od pet desetica krunice koja su vezana za:

1) Krštenje na Jordanu

2) Svadbu u Kani

3) Navještaj Kraljevstva Božjeg i poziv na obraćenje

4) Preobraženje na gori Tabor

5) Ustanovljenje euharistije

Iako nikada nije javno naveo izvor nadahnuća za otajstva, zanimljivo je da je Ivan Pavao II. godinu dana ranije, 2001. godine, proglasio blaženim Georgea Precu, karmelićanina s Malte. Vatikanska biografija bilježi kako je Preca, “Godine 1957. … predložio korištenje pet ‘otajstava svjetla’ za privatnu molitvu krunice”.

Precina vlastita podjela “otajstava svjetla” ima vrlo veliku sličnost s onom Ivana Pavla II.

1) Nakon što je Isus kršten u Jordanu, odveden je u pustinju

2) Isus se objavljuje kao pravi Bog riječju i čudima

3) Isus naučava blaženstva na gori

4) Isus se preobražava na gori

5) Isus blaguje svoju posljednju večeru s apostolima

Ivan Pavao II nikada nije otkrio je li sv. George Preca bio nadahnuće za otajstva svjetla, ali ono što se može reći je da su oba sveca željela pomoći da krunica potpunije odražava Kristov život.