euharistija

Godine 1263. njemački svećenik Petar iz Praga se na svom hodočašću u Rim zaustavio u Bolseni. Petar je bio pobožan svećenik, no ponekad mu je bilo teško povjerovati da je Krist zaista prisutan u posvećenoj hostiji… I tako dok je služeći svetu misu pored grobnice svete Kristine u crkvi ove mučenice izgovarao riječi Posvećenja, krv je počela curiti iz posvećene hostije i kapati preko njegovih ruku na oltar i tjelesnik.

Svećenik se zbunio. Najprije je pokušao sakriti krv, a onda je prekinuo misu i zamolio da ga odvedu u susjedni grad Orvieto gdje je boravio papa Urban IV.

Papa je poslušao svećenikovo izvješće i odriješio ga od njegova grijeha. Zatim je poslao glasnike da odmah provedu istragu. Nakon što su utvrdili sve činjenice, naredio je biskupu iz te biskupije da u Orvieto donese hostiju i laneno platno umrljano krvlju. Papa je dočekao procesiju u pratnji nadbiskupa, kardinala i drugih crkvenih dužnosnika te svečano pohranio relikvije u katedralu. Laneni tjelesnik na kojem se vide mrlje krvi još uvijek se nalazi izložen u katedrali u Orvietu.

Nakon katedrale u Orvietu mnogi hodočasnici i turisti pohode i crkvu svete Kristine u Bolseni kako bi sami vidjeli mjesto gdje se dogodilo čudo. Iz sjeverne lađe te crkve može se ući u Kapelu čuda gdje se na popločanom podu nalaze mrlje koje su, smatra se nastale od krvi iz čudesne hostije. Oltar čuda, kojeg nadvisuje svod iz devetog stoljeća danas je smješten u spilji svete Kristine. U blizini se nalazi i kip svetice kako počiva.

U kolovozu 1964., na 700. obljetnicu ustanovljenja blagdana Tijelova, papa Pavao VI. je slavio svetu misu na oltaru na kojem se u zlatnom svetohraništu u katedrali u Orvietu čuva laneni tjelesnik.

Dvanaest godina kasnije, isti je papa posjetio Bolsenu i putem televizije se obratio mnoštvu na 41. međunarodnom euharistijskom kongresu, koji je tada završavao u Philadelphiji. Tijekom svog obraćanja, papa Pavao VI. je za euharistiju rekao da je “… velik i neiscrpan misterij”.

Ovaj čudesni događaj iz Orvieta zabilježen je na Rafaelovoj fresci u Apostolskoj palači u Vatikanu.

Massatbolsena

Misa u Bolseni, 1512., freska u Rafaelovim sobama u Vatikanu

(Ostale članke o euharistijskim čudima VIDI OVDJE!)

S dopuštenjem preuzeto iz časopisa Book