Godina 2022. ponovno je bila uzbudljiva za portal Bitno.net koji je potvrdio i učvrstio svoju ulogu najčitanijeg i najrelevantnijeg vjerskog portala u Hrvatskoj (i šire).

Trudili smo se redovito i pravovremeno, uz pomoć naših suradnika, izvještavati o svim relevantnim temama iz svijeta Katoličke Crkve . “Probili smo” priču o nelogičnostima s brojem katolika na posljednjem popisu stanovništva, pokretali smo polemike i komentirali, a na kraju godine, u suradnji s povjesničarom Trpimirom Vedrišem, pokrenuli smo i novi podcastPovijesna četvrt‘ koji se bavi rasvjetljavanjem kontroverznih točaka iz Crkvene povijesti.

Sadržaj portala obogatila je nova kolumnistica Anja Mihanović dok je duhovna razmatranja u korizmi pisao fra Ante Vučković. Ponovno vrijedi istaknuti filmsku i glazbenu umjetnost koje su komentirali fra Danko Kovačević te majstor glazbene kritike Toni Matošin.

Na kraju, proširili smo i prisustvo na društvenim mrežama te među mladima, otvorivši profil na TikToku.

Ipak, naše najveće novinarsko bogatstvo originalne su priče, komentari i intervjui male četveročlane redakcije koju čine Rašeljka Zemunović, Tino Krvavica, Ivo Džeba i Matija Štahan. Svaki od autora izabrao je tri svoja najvažnija teksta u ovoj godini, a njihov izbor donosimo u nastavku.

Prije toga, moramo, dakako, spomenuti vas, naše čitatelje, bez kojih sve ovo ne bi bilo moguće. Stoga vas pozivamo da i dalje nastavite podržavati naš rad putem Kluba prijatelja.

Najbolje od Bitno.net-a u 2022.

Izvršna urednica Rašeljka Zemunović ponovno se istaknula zanimljivim životnim pričama. U lipnju je donijela veliki razgovor s popularnim hrvatskim svećenikom paterom Stjepanom Ivanom Horvatom. Predani navijač vinkovačke Cibalije u mladosti se borio s besmislom i depresijom da bi kasnije život predao Gospodinu te se posvetio evangelizaciji putem društvenih mreža.

Mladi Zagrepčanin Vilim Mufić bio je tema svjedočanstva objavljenog u srpnju, nedavno nakon što se vratio s volontiranja u Beninu gdje je sedam mjeseci pomagao sestri Ivančici Fulir i drugim redovnicama iz Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice. Ekskluzivno za Bitno.net progovorio je o neizmjernom bogatstvu koje je stekao među najsiromašnijima te podijelio neke nezaboravne trenutke s kontinenta koji mijenja ljudska srca. Bila je to Vilimova Afrika.

Posljednje svjedočanstvo, koje je svjetlo ugledalo početkom prosinca, ono je istarskog svećenika don Damira Štifanića, rođenog u Puli. Kada je razmišljao o životnom putu, majka mu je rekla: “Jedino te molim, nemoj poći u vojsku ili za svećenika ako baš ne moraš.” Njezina želja nije ostala ispunjena. Damir je prvo bio vojni pilot, kasnije se prebacio na komercijalne letove, a danas je župnik u Vodnjanu. Filmska priča, zar ne?

Afrika, Benin

Vilim Muftić/Foto: Saša Ćetković

Da su najbolje priče one životne dokazuje i tekst našeg Tina Krvavice koji je u veljači razgovarao s najboljim hrvatskim esport igračem te legendom svjetske LoL (League of Legends) scene Lukom Perkovićem Perkzom. Luka je od 16. godine živio u Berlinu, Los Angelesu i Parizu te je samo od nagrada na turnirima zaradio više od pola milijuna dolara. Nakon višemilijunskog transfera iz europskog tima G2 u američki Cloud9 postao je najcjenjeniji zapadni igrač LoL-a. Ipak godine stresa i pritisaka ostavile su na njemu traga te ga, u konačnici, vratile vjeri. Cijelu priču pročitajte OVDJE.

U svibnju smo na portalu donijeli razgovor s don Mladenom Parlovom, dekanom splitskog KBF-a koji je pružio svoje viđenje trenutne situacije u kojoj se nalazi domaća teologija, uključujući i odgovor na kritike upućene teološkoj misli u Hrvatskoj. Unatoč teologiji kao glavnoj temi, intervju pod naslovom “Nadbiskup Uzinić je u krivu, hrvatska teologija je aktualna, ali je Crkva postala irelevantna” odjeknuo je i u svjetovnim medijima te potaknuo brojne reakcije.

Među najvažnijim, ali i najčitanijim tekstovima ove godine na portalu bio je komentar o Susretu hrvatske katoličke mladeži u Bjelovaru čiju je organizaciju naš novinar prozvao “fijaskom”. O čemu se radi možete provjeriti OVDJE.

Svoj obol aktualnim temama dao je i Ivo Džeba koji je u jeku euforije među određenim desnim krugovima oko preuzimanja Twittera od strane Elona Muska napisao komentar drugačijeg tona: “Je li Muskovo ‘oslobađanje’ Twittera uvod u porobljavanje ljudi?”

Sredinom studenog naš je novinar napravio zanimljiv razgovor s teologom Blagojem Pantelićem, pokretačem prvog teološkog portala u Srbiji. Cilj razgovora je bio dobiti odgovore na pitanja i probleme koji su u današnjem globaliziranom društvu zajednički pravoslavnima i katolicima, ne bi li se unijelo malo svježine u naš domaći prostor u kojem su odgovori na pitanja koja nas muče postali prilično predvidivi i očekivani. Kako je to prošlo provjerite OVDJE.

Najviše prašine potaknuo je pak nedavni komentar Molitva krunice na Trgu ili (ne)snalaženje Crkve u javnom prostoru u kojem se Ivo Džeba dotaknuo jedne od najsvježijih pojava na domaćoj katoličkoj sceni koja je polarizirala hrvatsku, ali i vjerničku javnost. Njegovo promišljanje svakako vrijedi pročitati, bez obzira s koje se strane debate nalazite.

Foto: Blagoje Pantelić

U jeku društvene rasprave o slučaju Čavajda, koji je uz svesrdnu podršku medijske mašinerije te na valovima emocionalne manipulacije javnošću završio tragedijom pobačaja, Matija Štahan napisao je prodoran komentar pod naslovom: “Pobačaj kao ljudska žrtva“. “Ako je jedno od temeljnih postignuća kršćanske civilizacije što je dokinula ritual prinošenja ljudskih žrtava, zašto nas suvremeni pogani žele vratiti u pradavna, krvava, nemilosrdna pretkršćanska vremena?” pita se Štahan u ovom odličnom tekstu.

Možda najvažnija tema ove godine definitivno je ruska invazija na Ukrajinu koja i dalje traje, odnoseći svakodnevno velik broj ljudskih i materijalnih žrtava. U dijelu ruskog pravoslavnog svijeta pojavila su se čak i teološka opravdanja spomenutog rata. Ta promišljanja i zaključke naš je autor dekonstruirao u komentaru: “Antikrist, Rusija i apokalipsa.”

Teško je shvatljivo, ali nažalost i više nego stvarno, da je u 21. stoljeću jedno od najčešćih pitanja bilo “Što je žena?”, potaknuto rastućim ludilom rodne ideologije koja mijenja stvarnost, ali pritom izbjegava i one najjednostavnije odgovore. To je odlično u istoimenom filmu pokazao američki konzervativni komentator Matt Walsh, o čijem smo dokumentarcu, kao i o posljedicama o moderne verzije gnosticizma pisali u lipnju. Više o tome pročitajte OVDJE.

Foto: Shutterstock