NENADNARAVNOST NAVODNIH UKAZANJA
Vatikan objavio negativnu presudu povezanu s navodnim ukazanjima ‘Gospe svih naroda’
Dikasterij za nauk vjere objavio je jednoglasnu odluku koju je svojedobno odobrio papa Pavao VI., a kojom je potvrđen zaključak o "nenadnaravnosti" u vezi s navodnim nizozemskim ukazanjima povezanima s gradom Amsterdamom
Danas je Dikasterij za nauk vjere objavio negativnu i konačnu prosudbu svojih članova kardinala iz 1974., koji su jednoglasno pristali proglasiti nenadnaravnost navodnih ukazanja “Gospe svih naroda” u Amsterdamu, objavio je Vatican News.
Odluku je odobrio papa Pavao VI.
U priopćenju za tisak, Dikasterij je rekao da posljednjih godina obično “nije otkrivao odluke u vezi s navodnim nadnaravnim fenomenima”.
Međutim, „suočen s upornim sumnjama u vezi s navodnim ukazanjima i objavama iz 1945.-1959. u Amsterdamu, povezanim s pobožnošću ‘Gospi svih naroda'”, Dikasterij za nauk vjere objavio je ishod redovnog zasjedanje tadašnje Svete kongregacije za nauk vjere, održanog 27. ožujka 1974. godine.
Na toj su sjednici donesene presude o “nenadnaravnosti” navodnih ukazanja te je izrečen i negativan stav što se tiče daljnjeg istraživanja fenomena.
Ove je odluke, stoji u priopćenju, “odobrio Sveti Otac Pavao VI. tijekom audijencije prefekta Svete kongregacije za nauk vjere, kardinala F. Šepera, 5. travnja 1974. Ovo se priopćava tako da sveti Božji narod i njegovi pastiri mogu izvući odgovarajuće zaključke.”
Prije novih Normi, koje su stupile na snagu u svibnju 2024., Dikasterij bi priopćio samo službenu odluku mjesnom biskupu, a najviše bi objavio općenitiju obavijest.
Sada, kako bi se razjasnila svaka zabunu, odluka koju je odobrio Papa se objavljuje, što je u ovom slučaju najnegativnija prosudba, uz napomenu o nenadnaravnosti.
Nove Norme dopuštaju takvu prosudbu, navodeći da se “mora temeljiti na konkretnim i dokazanim činjenicama i dokazima” koji potvrđuju neautentičnost navodne pojave.
Dana 25. ožujka 1945., na 600. obljetnicu euharistijskog čuda u Amsterdamu, Ida Peerdeman je tvrdila da je vidjela Blaženu Djevicu Mariju, koja joj se predstavila naslovom “Gospa svih naroda”.
Nakon navodnog prvog ukazanja 25. ožujka, kasnije je Ida tvrdila da ih je doživjela još 55, što je trajalo do 1959. godine.
Prema Idinom izvještaju, u razdoblju od 14 godina, Gospa joj je unaprijed otkrila nekoliko događaja, uključujući smrt pape Pija XII. i pokazala joj svoju sliku koju je kasnije naslikao umjetnik Heinrich Repke na temelju opisa navodne vidjelice.
Danas se ta slika čuva u kapelici sagrađenoj 1973. na adresi Diepenbrockstraat 3, u rezidencijalnoj četvrti u južnom dijelu Amsterdama.
Godine 1956. tadašnji biskup Haarlem-Amsterdama, Johannes Petrus Huibers, izjavio je da navodna marijanska ukazanja nisu nadnaravnog porijekla.
Njegovu prosudbu pooštrila je u svibnju 1974. tadašnja Kongregacija za nauk vjere, koja je potvrdila konačnu negativnu presudu “constat de non supernaturalitate” uz osobno odobrenje pape Pavla VI.
Godine 1996. nasljednik biskupa Huibersa, Henny Bomers, nakon savjetovanja sa Svetom Stolicom, dopustio je štovanje “Gospe svih naroda” bez priznavanja navodnih ukazanja. Nasuprot tome, njegov nasljednik, biskup Jos Punt, 2002. priznao je njihovu autentičnost, iako bez konzultacija sa Svetom Stolicom.
Tri godine kasnije, 2005., Kongregacija za nauk vjere promijenila nekoliko riječi iz molitve koju je Djevica Marija navodno ostavila Idi Peerdeman jer nisu bile u skladu s katoličkim naukom. Umjesto izraza “Gospa svih naroda, koja je nekoć bila Marija”, uvršten je izraz “Gospa svih naroda, Blažena Djevica Marija”.
Naposljetku, 30. prosinca 2020. novi biskup Haarlema, Johannes Hendriks, “nakon konzultacija s Kongregacijom za nauk vjere i u suglasnosti s njom”, izjavio je da je “uporaba naslova Gospa svih naroda za Mariju teološki dopustiva.”
Međutim, dodao je da se “priznavanje ovog naslova ne može shvatiti čak ni kao implicitno priznanje nadnaravnosti određenih pojava”, budući da je Kongregacija dala “negativan sud”, koji je “odobrio Pavao VI.” 1974. godine.
Različite poruke koje je Djevica Marija navodno ostavila Idi uključivale su zahtjev da Crkva prizna dogmu o Mariji kao “suotkupiteljici”, zahtjev koji navodno potječe iz 8. prosinca 1952. godine.
Što se tiče ovog naslova, vrijedi spomenuti izjave pape Franje u najmanje dva navrata.
Dana 3. travnja 2020., u svojoj propovijedi na jutarnjoj misi u Domu svete Marte, Papa je rekao: „Gospa nije Isusu oduzela nikakvu titulu… Nije od sebe tražila da bude kvazi-otkupiteljica ili suotkupitelj: ne, Otkupitelj je jedan, a ovaj naslov nije umnožen.”
Ponovio je ovu tvrdnju na općoj audijenciji 24. ožujka 2021.: “Krist je jedini Otkupitelj: nema suotkupitelja s Kristom.”