U devet od deset slučajeva, ako majka dozna da njezino dijete ima Downov sindrom, odabrat će pobačaj, javlja ABC news a prenosi Vigilare. Život će biti završen, samo zato što dijete ima jedan kromosom više. Ta situacija nije tipična samo za Downov sindrom. Majke će često izabrati abortiranje svojega djeteta ako je otkriven nedostatak na plodu, čak i zbog nečega minornoga poput razdijeljena nepca ili iskrivljenih stopala.

Zahvaljujući jednom sudcu u Sjevernoj Dakoti, poduzet je malen korak na putu prema promjenama. Ta je savezna država postala tako prva zemlja koja je zabranila abortus zbog Downova sindroma.

Federalni sudac odbacio je dio tužbi suočavajući se s novim zakonom u Sj. Dakoti koji sprječava abortuse izvršene na temelju neželjenoga spola ili genetskoga nedostatka, kao što je Downov sindrom. Jedina državna klinika za pobačaje u Fargu, koju podupire njujorški Centar za reproduktivna prava, podnijela je tužbu u lipnju 2013. Ova se tužba, također, suočava i s drugom novom mjerom koja zabranjuje abortiranje kada su detektirani otkucaji srca, što je privremeno zabranjeno u srpnju. Američki Okružni sudac Daniel Hovland odobrio je zahtjev Klinike za ženske bolesti Red River da se iz dijela tužbe izostavi dio o spolnom ili genetskom nedostatku. Klinika je poručila da zabrana ne utječe na njih jer ne izvršavaju abortuse iz navedenih razloga. Hovland je odbacio taj dio tužbe kao neosnovan, što znači da klinika ovaj pravni izazov može kasnije oživjeti.

Ovo zaista može biti vrlo malen, ali vrlo važan korak. Netko tko ima samo jedan kromosom više ili bilo koji drugi urođeni nedostatak, ne zaslužuje da mu se oduzme prilika za život samo zato što je različit, navodi Vigilare.