U takvim vezama jedan od partnera je prekomjerno povučen i zbunjen, ili je pak agresivan i zlostavlja drugoga. Mnoge takve veze uključuju ovisnosti, od alkoholizma do radoholičarstva. Kako Robin Norwood piše u svojoj knjizi Women Who Love Too Much, svim je tim mladim ljudima zajedničko to da veza uključuje partnera koji je emocionalno nedostupan.

Rita nije mogla shvatiti zašto joj je tako teško prekinuti s njezinim mladićem Andreom. Slušala je priče o ženama koje su zaglavile u toksičnim vezama sa zlostavljačem, ali nije mogla pojmiti činjenicu da se i sama nalazi u takvoj vezi. Ni sama ne zna kako je završila u vezi u kojoj ju partner zlostavlja, laže joj i verbalno je degradira. Imala je potrebu osjećati se voljenom i prihvaćenom, ali ova ju je potreba dovela u opasnost.

Rođeni smo s potrebom za ljubavlju i prihvaćanjem. Mladima koji odrastaju u zdravim obiteljima, te potrebe zadovoljavaju roditeljske blage riječi, dodiri puni ljubavi i pažnja. U muškarcima i ženama poput Rite, žeđ za prihvaćanjem i ljubavlju ostaje neutažena. Njima su emocionalno nedostupni roditelji mjerilo.

Emocionalna nedostupnost može se očitovati na različite načine: kod majki koje su hladne i povučene, opterećene vlastitim teretima; kod očeva agresivaca ili zlostavljača zarobljenih u dugogodišnju ovisnost. Takvi su roditelji toliko zakopani u svoje brige da jednostavno ignoriraju potrebe svoje djece. Na taj način duboko ukorijenjene emocionalne potrebe pojedinaca ostaju neispunjene.

Mnogim ljudima romantične veze postanu utočište gdje utišavaju vapaj svojih neispunjenih emocionalnih potreba. Kroz te veze mogu proživjeti prošle događaje, promijeniti sada ono što nisu mogli onda i dobiti sve što nisu u primarnoj obitelji.

I tako započinje ciklus toksičnih veza – kad se emocionalno neispunjena osoba baci u potragu za emocionalno nedostupnim partnerom, u nadi da će od njega dobiti ono što nije mogla u prošlosti, u nadi da će ga promijeniti, da će ga pridobiti svojom ljubavlju.

Tužna je činjenica da su te veze, koliko god bile uzbudljive i strastvene, uvijek kaotične i nestabilne. One u konačnici nikada ne ispune čežnju srca osobe koja traži ljubav, jer ne mogu. Zato ona ostaje povrijeđena, slomljena i više nikome ne vjeruje.

Ali ima nade da se oslobodite toksičnih veza. Samo budite odlučni!

1. Prepoznajte svoje potrebe. Sjajan način da započnete ovaj proces je vođenje dnevnika nekoliko puta tjedno. Bilježite svoje osjećaje – što vas je povrijedilo, što vas je obradovalo… Dajte si vremena kako biste spoznali sami sebe i kako biste upoznali svoje emocionalne potrebe.

2. Donesite te potrebe pred Boga. Nekim ljudima nije teško pomiriti se sa svojom obitelji, ali drugima je to teško dostižan cilj. Dobra je vijest da možete biti iscijeljeni i oprostiti sa ili bez pristanka onoga tko vas je povrijedio. Zamolite Boga da vam udijeli sposobnost praštanja drugima i zamolite ga da ispuni vaše potrebe za prihvaćanjem i ljubavlju kroz svoju Riječ. Biblija je ispunjena istinama o onome što mi jesmo u Kristu. Pročitajte te riječi, upamtite ih i dopustite im da postanu dio vaše svakodnevice.

3. Potražite podršku prijatelja. Nabrojite razloge zbog kojih ste se odlučili promijeniti i zamolite za podršku prijatelje vjernike, članove obitelji ili duhovnika istog spola koji će vas pratiti na tom putovanju. Dajte im kopiju svog popisa kako bi vas mogli podsjetiti na određene stavke s njega, javite im se s vremena na vrijeme i nađite se s njima kako biste zajedno porazgovarali o svojim poteškoćama ili uspjesima. Potražite stručnu pomoć psihoterapeuta kao dodatni vid podrške i izvor nove perspektive.

4. Maknite se od partnera. Budite dosljedni i ustrajte u promjeni. Okončajte vezu koja vas udaljava od onoga što Bog želi za vas. Ako vas partner zlostavlja, verbalno, fizički ili emocionalno, pod hitno potražite stručnu pomoć psihoterapeuta, koji će vas savjetovati kako da se zaštitite. Okružite se prijateljima i obitelji koji će vas podupirati u ovom teškom razdoblju.

5. Upamtite da ovaj proces nije nimalo lagan. Uvijek je teško izaći iz svoje zone udobnosti, čak i kad nam ona šteti. Pomisao na promjenu može zvučati zastrašujuće. Makar ste motivirani da poduzmete prave korake, ne očekujte da će to biti „špancirfest“. Emocije će se poigravati s vama; sumnjat ćete u sebe i pitati se činite li pravu stvar. Iskoristite podršku bliskih osoba i obratite im se za dodatnu dozu ohrabrenja.

Bog čezne da vas izbavi iz ciklusa toksičnih veza. Čezne da ispuni potrebe vašeg srca. Čezne da obnovi vaš um i otvori vam srce za velike stvari koje je pripremio za vaš život. Svaki iskorak iz nezdrave veze bit će korak bliže boljem životu.

Gornji tekst je izvadak iz knjige “Tri koraka do prave ljubavi”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.