Pitomi je kesten među drvećem ono što je komorač među grmolikim biljem i pir među žitaricama: sto posto zdrav od korijena do vrška. Kesten sadrži vrijedne tanine i bioflavonoide za uklanjanje stresa (lovce na slobodne radikale) i obnovu krvnih žila (vitamin P).

Sveta Hildegarda preporučuje kesten u djelu Physica kod svih vrsta slabosti, čak i oslabljena imuniteta (AIDS, karcinom, borelioza). Kesten dozrijeva u prozračnim visinama i pohranjuje puno Sunčeve energije u obliku biofotona. Zbog toga kod Hildegarde piše:

„Drvo kestena vrlo je toplo i zbog te topline posjeduje veliku snagu (životnu snagu, viriditas) jer simbolizira discretio (pravu mjeru, zlatnu sredinu). Sve što je u njemu – pa tako i njegov plod – korisno je protiv svake slabosti u čovjeku.“

Kesten sadrži vrijedne minerale i elemente u tragovima: željezo, cink, bakar, mangan, magnezij, kalcij, kalij i malo natrija.

Osim toga, ovaj plod sadrži specifične djelatne tvari (gama-aminomaslačnu kiselinu = GABA, biogene amine, neuroprijenosnike) potrebne za prijenos živčanih impulsa i podražaj mišića.

Kesten osim toga sadrži vitamine A, E, B1, B2, B3, B5, B6 i vitamin C (oko 27 mg/100 g).

Sto grama svježega kestena sadrži 36 g ugljikohidrata, 8 g balastnih tvari, 2 g masti, 2,5 g bjelančevina i 1,2 g minerala.

U kestenima nema monosaharida tipa glukoze (grožđanoga šećera) ili fruktoze (voćnoga šećera), već samo 25% škroba i 10% saharoze (šećera iz šećerne repe).

Lijek za bolesti

Jetrene tegobe, bolna jetra:

med s pitomim kestenom (20%-tni)

Pomiješati tri jušne žlice kestenova brašna i 100 g meda te svakoga dana tijekom najmanje dva mjeseca pojesti jednu čajnu žličicu, eventualno na kruhu. I nakon toga češće bi trebalo pojesti po čajnu žličicu ove mješavine. Pomoću ove kure izliječit će se i kronične jetrene tegobe, pri čemu će se transaminaze opet normalizirati.

Bolovi u slezeni: pitomi kesten

Slezena je najvažniji organ za čovjekov imunitet. Po Hildegardi, njezina je funkcija još i ta da čisti srce od otrova. Slezena osobito trpi kada se jede sirova hrana: može se povećati, upaliti i dovesti do srčanih bolova. Bolesti slezene se po Hildegardi ne liječe samo kestenima, već i kurom za srce (pilule za srce, sok i prah za srce).

Tegobe sa želucem i crijevima, bolesti gušterače, jetre i žučnjaka: juha od kestena

S kestenovom se juhom čak može obnoviti želučana sluznica ako je bila uništena čirevima. Potrebno je zgnječiti kuhane kestene, pomiješati ih s pirovom kašom (Dinkelhabermus) i malo sladića u prahu te skuhati u vodi.

„Koga boli želudac, neka skuha plodove kestena u vodi i zgnječi ih u kašu, neka u posudi pomiješa pirove kaše (Dinkelhabermus) sa sladićem u prahu i nešto manje obične osladi i neka od toga još jednom skuha kašu i neka je pojede. To će očistiti njegov želudac i učiniti ga toplim i jakim.“

Ova se kura uz druga ljekovita sredstva (eliksir od vodene leće, eliksir od muškatne kadulje i barsku metvicu) uspješno primjenjuje u liječenju infekcije bakterijom Helicobacter pylori. (…)

Gornji tekst izvadak je iz knjige Wigharda Strehlowa “Sv. Hildegarda i hrana kao lijek”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net.