Izvrsna tradicionalna “Kuharica sestre Nikoline” sadrži više od pet stotina prokušanih i provjerenih recepata, a nastala je iz svakodnevnoga kulinarskog iskustva časne sestre Nikoline tijekom nekoliko desetljeća njezina kuharskog i samostanskog života. Nastojeći očuvati tradicionalnu kuhinju, dajući joj novo moderno ruho, sestra Nikolina u svojoj kuharici donosi jednostavno objašnjene recepte za početnike i nove ideje za iskusne kuhare i kuharice.

Danas vam iz Kuharice sestre Nikoline donosimo četiri recepta za četiri različita načina pripremanja bazge:

Pohani cvjetovi bazge

12–15 cvjetova bazge
Tijesto:
2,5 dcl piva
2 jaja
sol
2 žlice ulja
1 žlica ruma
24 dag brašna
ulje za prženje
šećer za posipanje

Cvjetove bazge operemo pod mlazom vode i osušimo na stolnjaku. Za tijesto razmutimo jaja, sol, ulje, pivo i rum te umiješamo brašno. Tijesto neka odstoji 10 minuta. Cvjetove jedan po jedan umočimo u tijesto i na ulju ispržimo dok ne dobiju lijepu rumenu boju. Pospemo šećerom i poslužimo.

Sirup od bazge

25–30 cvjetova bazge
3 l vode
4 kg šećera
3 limuna
4 dag limunske kiseline

Vodu i šećer prokuhamo i ohladimo. U nju stavimo oprane i ocijeđene cvjetove bazge, oprane i narezane limune, limunsku kiselinu i promiješamo. Cvjetove ostavimo namočene 2–3 dana i više ih puta promiješamo. Zatim smjesu procijedimo i sirup ulijemo u staklenke, zatvorimo ih i pohranimo na tamnom mjestu.

Savjet: potpuno drukčiji okus dobit ćemo ako šećer karameliziramo – miješamo na vatri dok ne posmeđi (a ne zagori!), prelijemo vodom, prokuhamo i ohladimo te dodamo cvjetove bazge, limune i kiselinu. Na isti način možemo napraviti sirup od bagrema ili cvjetova lipe ili mente. U tom slučaju stavimo 12 šaka mente ili cvjetova lipe.

Vino od bazginih bobica (željezno vino)

1,5 l bazginih bobica (može i kupine, borovnice,
maline, ribizle)
3,5 l vode
1 kg šećera
1 dag kvasca

Vodu natočimo u dovoljno velik emajlirani lonac, dodamo šećer i prokuhamo. Ohladimo, dodamo pažljivo probrane i očišćene bazgine bobice. Još jednom zagrijemo, ali ne smije prokuhati! Maknemo s vatre, pokrijemo, ohladimo i dodamo izmrvljeni kvasac. Dobro promiješamo da se kvasac u tekućini ravnomjerno rasporedi. Napunimo jednu ili dvije staklene posude, zavežemo celofanom te ga iglom na više mjesta probušimo. Vino najbolje vrije u prostoriji na temperaturi 20 °C. Ako je prehladno ili prevruće, umjesto vina dobit ćemo ocat od bazge. Prvih je dana vrenje izrazito burno, a zatim se smanji. Nakon 8–10 tjedana tekućina postane bistra. Tada vino pažljivo pretočimo (da se riješimo taloga). Ulijemo ga u staklenke, zatvorimo ih i pohranimo. Staklenke neka budu položene! Vino je bolje što duže leži. Vino od bazge jako je dobro za krv. Zato je dobilo ime „željezno”. Umjesto bazginih bobica možemo uzeti kupine ili borovnice. Naziv vina ovisi, naravno, o voću koje se koristi.

Šabesa – bezalkoholno piće od bazge

10 l vode
1,5 kg šećera
15 lijepih rascvjetalih cvjetova bazge
0,5 dcl vinskoga octa
sok od pet limuna ili 10 dag limunske ili vinske kiseline

U veći lonac ulijemo vodu prokuhanu sa šećerom i pustimo da se ohladi. Dodamo oprane cvjetove bazge, ocat, limunov sok ili kiselinu. Dobro promiješamo i pokrijemo kuhinjskom krpom. Stavimo u toplu prostoriju i pustimo da stoji dva dana. Svaki dan tekućinu promiješamo. Piće zatim ocijedimo, po ukusu još zakiselimo, ulijemo u staklenke, pokrijemo gazom i čuvamo na hladnom. Piće je ugodno kiselkasto.

Bogato ilustriranu knjigu “Kuharica sestre Nikoline”, u tvrdom uvezu i s preko 555 tradicionalnih i isprobanih recepata u modernome ruhu potražite na linku ovdje.