PITANJE

Vrlo često dobijem neugodnu i jaku hunjavicu. Alergična sam na mnoge lijekove pa se bojim uzimati sve što mi liječnik preporuči. Zašto mi se to događa i ima li ljekovitih biljaka koje bi mi pomogle?

ODGOVOR

Prehlada (nosa), hunjavica, nazeb ili nahlada, latinski coryza, jest akutna bolest gornjih dišnih putova. Nastaje zbog virusne infekcije sluznice u nosu. Postoje mnogi biljni pripravci koji pomažu pri liječenju prehlade.

Čaj od bazginih cvjetova (Sambuci nigrae flores). U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice bazginih cvjetova, ostavite 10 minuta poklopljeno, procijedite i dodajte malo soka od bazginih bobica te popijte toplo i na gutljaje, i to tri šalice tijekom dana. Čaj je vrlo djelotvoran ne samo kod hunjavice nego i bolova živaca u području lica i glave, probadajućih bolova u glavi, upale grla, grkljana i krajnika.

Bosiljak (Ocimum basilicum). Tijekom dana nekoliko puta kroz nos ušmrčite mljeveni bosiljak. Kura traje sve dok postoji hunjavica.

Čaj od lavandinih cvjetova (Lavandulae officinalis flores). U litru vrele vode stavite 30 g svježih ili suhih vršnih lavandinih cvjetova, ostavite 15 minuta poklopljeno i procijedite. Kad se ohladi, ali je još dosta toplo, dodajte veliku žlicu dobroga meda i ulijte u termos. Preko dana popijte čaj topao i na gutljaje, a kura traje tri tjedna. To je jedna od najboljih kura protiv hunjavice, a djelotvorna je i kod astmatičnih i bronhitičnih napadaja, kao i u slučaju lupanja srca i migrene. Ako treba, nakon tri tjedna čaja od lavandinih cvjetova, može se piti neki drugi od navedenih čajeva.

Planinska vrkuta (Alchemilla glabra). Brzo i učinkovito djeluje kod hunjavice i glavobolje u žena, umiruje živce i omogućuje dobar san. U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice listova vrkute, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte vrlo toplo i na gutljaje. Pije se tri tjedna, a nakon toga se prema potrebi uzima neki od navedenih čajeva.

Limun (Citrus limon). U čašu tople vode stavite 30 kapi svježega limunova soka pa ujutro i navečer grgljajte u ustima. Činite to 2-3 minute, zabačene glave unatrag, da prodre i u ždrijelo. Nakon toga uštrcajte najprije u jednu, a potom i u drugu stranu nosa ovu vodu s limunovim sokom.

Žuti šećer i papar. Pomiješajte veliku žlicu neprerađenoga žutog šećera s pola male žlice mljevenoga crnoga papra i pojedite tijekom dana. Ovo se može uzimati sve dok prehlada ne prođe.

Crni ribiz (Ribes nigrum). Izbjegavajte hladna pića, a tijekom dana popijte nekoliko čaša toploga soka crnog ribiza, koji možete nabaviti u trgovinama ekološke hrane.

Kamilica (Chamomilla recutita). Sameljite cvjetove kamilice bez listića i tijekom dana nekoliko puta ušmrčite dobiveni prah u obje nosnice. To ponavljajte dok hunjavica ne nestane.

Šljivovica. U šalicu nekoga čaja, najbolje od bazginih cvjetova (Sambuci nigrae flores), stavite malu čašicu šljivovice pa popijte toplo i na gutljaje. Dvaput na dan popijte samo po šalicu ove mješavine koja je vrlo djelotvorna i preventivna u vrijeme epidemije gripe.

Pranje ruku. Navečer prije spavanja oko minutu držite ruke u toliko vrućoj vodi koliko možete podnijeti a da se ne opečete.

Jednim prstom pritisnite razmak između obrva i masirajte triput po minutu. S dva prsta pritisnite, ispod nosa, obje udubine pokraj nosa sa strane i masirajte triput po minutu.

Prehrana. Treba jesti više biljnih masti i bjelančevina, osobito ulja od maslina, suncokreta i oraha; dosta svježega voća i povrća i svježe iscijeđene voćne sokove. Dobro je češće jesti ananasa, papaje, avokada i manga. Ipak najkorisnije je da se svakodnevno pojede kokošja juha s povrćem, osobito brokulu, mrkva, peršin, celer, kupus i komorač. Vrlo je korisno da se juhi doda ljute paprike i papra.

Gornji tekst je izvadak iz knjige fra Jure Marčinkovića “Ljekaruša”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net. Više o knjizi možete saznati na linku ovdje.