Izvrsna tradicionalna “Kuharica sestre Nikoline” sadrži više od pet stotina prokušanih i provjerenih recepata, a nastala je iz svakodnevnoga kulinarskog iskustva časne sestre Nikoline tijekom nekoliko desetljeća njezina kuharskog i samostanskog života. Nastojeći očuvati tradicionalnu kuhinju, dajući joj novo moderno ruho, sestra Nikolina u svojoj kuharici donosi jednostavno objašnjene recepte za početnike i nove ideje za iskusne kuhare i kuharice.

Danas vam iz Kuharice sestre Nikoline donosimo recepte za brz i jednostavan ljetni ručak:


Zelena rolada

Bešamel:

5 dag maslaca

4 dag brašna

3 dcl mlijeka

3 jaja

3 žlice kuhanoga špinata

3 češnja češnjaka

2 žlice naribanoga sira

peršin

sol

1 žlica brašna

Nadjev:

2 žlice punomasnoga kiselog vrhnja

1 jaje

3 žlice nasjeckane šunke

sol

U loncu rastopimo maslac, umiješamo brašno i zalijemo hladnim mlijekom. Miješamo pjenjačom. Kada provre, miješamo brže da dobijemo glatki, bijeli kremasti umak kojega nazivamo bešamel. Neka vrije 3 minute, zatim maknemo s vatre i dodajemo jedan po jedan žumanjak. Bjelanjke ostavimo sa strane za snijeg. U bešamel dodamo kuhani, ocijeđeni i nasjeckani špinat, zgnječeni češnjak, naribani sir i nasjeckani peršin. Napravimo čvrsti snijeg, posolimo ga, pospemo žlicom brašna i pjenjačom promiješamo. Tijesto izlijemo u namazani, pobrašnjeni lim da bude prst debelo. Pečemo 15 minuta na 200–220 °C. Kada je tijesto pečeno, dok je još u limu premažemo ga nadjevom, savijemo u roladu i vratimo na 10 minuta natrag u pećnicu kako bi se i nadjev (promiješano jaje, vrhnje, sol i nasjeckana šunka) zapekao (na 180 °C).


Sataraš s jajima

2–3 žlice ulja

2 luka

6–8 paprika

4–6 velikih rajčica

sol

3 jaja

papar (po želji)

Povrće operemo i očistimo. Luk sitno narežemo, papriku narežemo na pola centimetra debele kriške, rajčicu ogulimo, očistimo i grubo narežemo. Na ulju zažutimo luk, dodamo papriku i dinstamo dok ne omekša. Dodamo rajčicu, sol i po želji malo papra. Sve zajedno dinstamo na umjerenoj vatri dok povrće ne omekša, a voda ispari. Više puta promiješamo i pazimo da ne zagori. Čim se na dnu pojavi masnoća, dodamo razmućena jaja i miješamo dok se jaja ne ispeku. Jelo poslužimo s kruhom, a može također biti prilog tjestenini ili krumpirima. Sataraš možemo napraviti i s pečenom nasjeckanom slaninom.


Tikvice u pivskom tijestu

30 dag mladih tikvica

sol

Pivsko tijesto:

1,2 dcl piva

1 jaje

sol

12 dag brašna

2 žlice ulja

ulje za pohanje

Tikvice ogulimo (ne nužno), narežemo na 0,5 cm debele kriške i malo posolimo. Pivsko tijesto: jaja razmutimo, dolijemo pivo bez pjene, posolimo, dodamo ulje i umiješamo brašno. Pjenjačom napravimo gusto, glatko tekuće tijesto. Tikvice obrišemo krpom ili uvaljamo u brašno, umočimo u tijesto i stavljamo na vruće ulje. S obje strane rumeno ispržene tikvice vadimo i stavljamo u posudu pokrivenu papirnatim ubrusom. Dok ih pržimo, ne pokrivamo ih kako bi korica ostala hrskava.


Umak od krastavaca

30 dag krastavaca

2 žlice ulja

1 luk

1 žlica brašna

mljeveni kumin

češnjak

1 dcl juhe ili vode

3 žlice kiseloga vrhnja ili jogurta

peršin ili vlasac

Krastavce ogulimo, očistimo od sjemenki, naribamo na tanke listiće ili grublje rezance te posolimo. Ako nemamo svježih, koristimo zamrznute. Na ulju popržimo nasjeckani luk, dodamo ocijeđene krastavce i pržimo ih oko 12 minuta. Pospemo brašnom, kuminom, zalijemo juhom ili vodom, dobro promiješamo, dodamo zgnječeni češnjak i okus dotjeramo kiselim vrhnjem ili jogurtom. Umak neka više ne vrije. Na kraju pospemo nasjeckanim peršinom ili vlascem.

Savjet: umjesto pšeničnog brašna možemo uzeti rižino ili grahovo brašno.


Punjene rajčice

8 srednje velikih rajčica

20 dag kuhanoga ili pečenog mesa (mogu biti i ostatci)

Nadjev:

2 žlice ulja

3 žlice nasjeckanoga luka

10 dag riže

voda ili juha

1 jaje

1 žlica krušnih mrvica

1 žlica maslaca

2 žlice parmezana

ulje za lim

sol

papar

peršin

Opranim rajčicama izdubimo i odrežemo gornji dio (”pokrove”) te izdubimo središnji dio. Napunimo ih nadjevom: na ulju popržimo luk, rižu i zalijemo dvaput većom količinom vode ili juhe. Kuhamo 25 minuta. Maknemo s vatre, umiješamo jaja, sol, papar i nasjeckani peršin. Zatim pospemo krušnim mrvicama i parmezanom, pòkapāmo rastopljenim maslacem i stavimo ih u namazani lim, a onda u pećnicu zagrijanu na 200 °C 15 minuta. Tako pripremljene rajčice odmah stavimo na stol.

Savjet: za 12 sitnih rajčica veličine marelica pripremimo nadjev: 2 jaja, sol, papar, nasjeckani peršin i zgusnemo naribanim sirom i parmezanom. Pečemo po navedenoj uputi.


Vegetarijanski tanjur

50 dag kupusa

2 žlice jabučnoga octa

sol

8 dag mljevenih oraha

6 dag naribanoga sira ili parmezana

2 dcl kiseloga vrhnja ili mlijeka

1 jaje

peršin

U slanu kipuću vodu dodamo ocat i kupus te kuhamo 10 minuta. Dobro ocijeđeni kupus narežemo na kraće rezance i istresemo u namazani lim ili vatrostalnu posudu. Nasjeckani peršin, orahe, parmezan, jaja i vrhnje dobro promiješamo, dobro posolimo te prelijemo po kupusu. Pečemo u pećnici na 200 °C 15–20 minuta. Poslužimo kao samostalno jelo.

Bogato ilustriranu knjigu “Kuharica sestre Nikoline”, u tvrdom uvezu i s preko 555 tradicionalnih i isprobanih recepata u modernome ruhu potražite na linku ovdje.