Već mnogo godina patim od migrena. Budući da imam mnogo obveza i stresova u obitelji, ona je postala još jača i češća. Koji su uzroci te bolesti i može li se liječiti prirodnim putem jer mi lijekovi više ne pomažu?

Migrena su periodični napadaji glavobolje koji se pojavljuju uglavnom na jednoj polovici glave (zato se zove i hemikranija) s popratnim smetnjama kao što su zujanje u ušima, treperenje očiju, osjetljivost na svjetlo i šumove, vrtoglavica… ili bez njih. Češće se pojavljuju kod žena. Smatra se da u glavi nastaje grčevito suženje krvnih žila i, kada se one opet prošire, nastaje jaka glavobolja zvana migrena. Uzroci su migrene u prvome redu stres, ljutnja, preopterećenost, promjena vremena, hormonalne promjene tijekom mjesečnice i uzimanje pilula te nepodnošenje nekih namirnica, poput crnog vina, sira, čokolade itd.

Preporučujem brojne biljne pripravke, a Vi izaberite one koji Vam najbolje odgovaraju.

Čaj od matičnjaka (Melissa officinalis). Kod glavobolje i migrene ujutro rano i navečer popijte po šalicu čaja od matičnjaka. Kod akutne jake glavobolje i migrene popijte tijekom dana i treću šalicu čaja. U šalicu vrele vode stavite vrhom punu malu žlicu matičnjaka (Melissa officinalis), ostavite poklopljeno 10 minuta, procijedite i popijte.

Čaj od dimnjače (Fumaria officinalis). Stavite veliku žlicu u 0,25 litre hladne vode, pustite da provri, ostavite poklopljeno 10 minuta i procijedite. Čaj pijte 10 dana (ne više!) po šalicu prije doručka, ručka i večere. Nakon stanke od tjedan dana čaj pijte još 10 dana, a zatim se mora napraviti stanka od najmanje tri mjeseca. Kura je djelotvorna kod migrene koju je uzrokovao zastoj žuči. Poslije kure nestaju bolovi u gornjem desnom dijelu želudca, jelo se lakše probavlja i migrena nestaje. Biljku možete dobiti u ljekarnama, ali samo uz liječnički recept!

Čaj od mažurana (Origanum maiorana). U šalicu vrele vode stavite dvije male žlice mažurana, dodajte 10 kapi iscjedine gorskoga pelina (Artemisia absinthium), ostavite 10 minuta poklopljeno, otiđite u tamnu sobu i legnite, popijte čaj na gutljaje, zatvorite oči i opustite se. To je učinkovito kod napadaja ili vrlo jakih bolova od migrene.

Čaj od jaglaca (Primula veris). Stavite dvije male žlice mješavine jaglačevih cvjetova i listova u šalicu vrele vode, dodajte 2-4 kapi iscjedine gorskoga pelina (Artemisia absinthium, možete je nabaviti u ljekarni), ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite te popijte toplo i na gutljaje. Djeluje vrlo brzo. Na dan se piju tri šalice, i to 15 minuta prije doručka, ručka i večere. Pije se tijekom tri tjedna, a nakon toga se može prijeći na neki drugi od navedenih čajeva.

Prah od matičnjaka (Melissae officinalis pulvis). U kući je korisno imati mljevenoga matičnjaka. Ako se pojave migrena ili depresija, u čašu mlijeka stavite malu žlicu praha matičnjaka, dobro izmiješajte i popijte. Na dan se uzima tri puta.

Mješavina kave i limunova soka. Kod jake migrene pomaže da u šalicu crne nezaslađene kave (bez mlijeka!) dodate iscijeđen svježi sok od jednoga limuna te popijete toplo i na gutljaje. Na dan popijte dvije šalice kave.

Čajna mješavina AP. U šalicu vrele vode stavite malu žlica mješavine od 30 g lavandinih cvjetova (Lavandulae officinalis flores), 20 g listova matičnjaka (Melissa officinalis), 20 g lopuhova korijena (Petasitis hybridi radix), 20 g ružmarina (Rosmarinus officinalis) i 20 g vrbine kore (Salicis cortex), pet minuta ostavite poklopljeno, procijedite i popijte tijekom dana, toplo i na gutljaje. Na dan popijte dvije šalice čaja.

Vino od broskina korijena (Peucedani ostruthii radix). U litru prirodnoga crnog vina stavite 30 g sitno nasjeckanoga suhog ili svježeg korijena broske, prokuhajte, čim provri skinite s vatre, ostavite dva sata poklopljeno, procijedite i ulijte u tamnu bocu. Na dan se pije najviše 2 dl i tako svaki dan dok se ne popije boca, što je za oko pet dana. Najbolje je da dnevnu dozu otpijate svaki sat po mali gutljaj. Tek kad dovršite jednu bocu, kuhajte novu brosku s vinom tako da uvijek imate svježi pripravak. To je izvanredan lijek kod jake glavobolje i migrene, a djeluje dobro i poslije moždanog udara te krvarenja u mozgu. Čisti i obnavlja krvne žile u glavi. Kad se pije to vino, onda se ne pije nikakav čaj, ali zato treba u organizam unijeti najmanje litru i pol vode.

Lavanda (Lavandula officinalis). Oko podneva, kad je sunce vrlo jako, naberite procvjetale grane lavande, osušite ih u hladu, stavite u jastučnicu i onda pod jastuk pa spavajte na tome. To će pomoći protiv glavobolje, a spavanje će biti ugodnije. Osim toga, provedite trotjednu kuru s čajem od lavande. U litru vrele vode stavite 30 grama svježih ili suhih lavandinih cvjetova, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite, ulijte u termos, zasladite medom pa tijekom dana popijte toplo i na gutljaje. Kura je djelotvorna kod migrene, pri lupanju srca, kroničnoj hunjavici, astmi i bronhitisu.

Tamjanovo ulje (Boswelliae aetheroleum). U zdjelu od 2 do 3 litre stavite vrelu vodu i dodajte 20-30 kapi tamjanova ulja. Posudu držite u prostoriji u kojoj boravite ili u spavaonici preko noći. Kako ulje isparava, mi ga udišemo, prolazi kroz nos i djeluje ljekovito na živce u nosu i glavi. Glavobolja se polako smiruje, a istodobno je to djelotvorno za mozak i cijeli organizam.

Papar kubeba (Piper cubeba). Taj papar raste samo na Javi i Sumatri, a zrna su mu veća nego kod običnog papra. Može se nabaviti u ljekarnama. Pri glavobolji žvačite na dan samo 3-5 zrna. Preporučujem ga svima koji pate od migrene, glavobolje i meteoropatima.

Puna kupka od matičnjaka. Stavite 150 g suhog ili svježega matičnjaka (Melissa officinalis) u tri litre vrele vode, ostavite 15 minuta poklopljeno, procijedite i dodajte pripremljenoj vodi u kadi. Ostanite u kadi 20 minuta, obrišite se ručnikom, izmasirajte cijelo tijelo mješavinom čistog ulja od borovice (Iuniperus communis) i suncokreta (Helianthus annuus) u omjeru 1:2 te odležite u postelji najmanje sat vremena. Migrena će se ubrzo smiriti i postupno prolaziti. Ponavljajte to nekoliko večeri prije spavanja.

Prehrana. Vrijedi kao i ona kod glavobolje. Ipak, u slučaju migrene važno je da otkrijete na koju ste hranu preosjetljivi i da je uklonite iz svakodnevne prehrane. Neke su osobe vrlo osjetljive na čokoladu, šećer, sir, naranče, alkohol (osobito na crno vino), kavu, čaj, kolu, pšenicu, mlijeko, jaja, govedinu, kobasice, jetru, kiselo zelje, kvasac, suhomesnate proizvode, kukuruz, banane i mahune.

Gornji tekst je izvadak iz knjige fra Jure Marčinkovića “Ljekaruša”. Dopuštenje izdavača za prenošenje teksta iz knjige je ekskluzivno i vrijedi isključivo za portal bitno.net