DRUGI SVEZAK KRISTOLOGIJE
Dr. Ivan Karlić nagrađen Državnom nagradom za znanost za 2022. godinu
Prof. dr. sc. fra Ivan Karlić nagrađen je Državnom nagradom za znanost za 2022. godinu za svoju knjigu Bogočovjek Isus Krist – 2. Mesija, Sin Božji i Spasitelj u izdanju Kršćanske sadašnjosti.
Prof. dr. sc. fra Ivan Karlić nagrađen je Državnom nagradom za znanost za 2022. godinu za svoju knjigu Bogočovjek Isus Krist – 2. Mesija, Sin Božji i Spasitelj u izdanju Kršćanske sadašnjosti. Državna nagrada za znanost nagrada je koju Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimno važna znanstveno-istraživačka dostignuća i za znanstvena ostvarenja u primjeni rezultata znanstveno-istraživačkog rada državljanima Republike Hrvatske, a dr. sc. Ivan Karlić nagrađen je odlukom na sjednici Hrvatskoga sabora održanoj 13. studenoga 2023.
Knjiga Bogočovjek Isus Krist – 2. Mesija, Sin Božji i Spasitelj drugi je svezak Karlićeve kristologije (prvi svezak, Uvod u kristologiju, objavljen je 2001., postavši standardnim sveučilišnim i znanstvenim uvodom u kristologiju na našem jezičnom prostoru), a nastao je nakon dvadesetak godina autorova bavljenja tom temom, kristološkim promišljanjima i predavanjima kolegija Kristologija na nekoliko teoloških učilišta u Hrvatskoj i izvan nje, a ponajviše na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje radi kao profesor dogmatske teologije, nastavnik i pročelnik Katedre dogmatske teologije. Objavljena je, znakovito, o 100. obljetnici prve i dosad jedine objavljene kristologije na hrvatskome jeziku prof. dr. Ivana Bujanovića – Kristologija i soteriologija ili nauk katoličke crkve o Utjelovljenom Sinu Božjemu i Djelu Otkupljenja.
Kapitalno izdanje autorova znanstvenog rada i djelovanja Bogočovjek Isus Krist – 2. Mesija, Sin Božji i Spasitelj ujedno je i znanstveno djelo i sveučilišni priručnik te se može držati prvom hrvatskom suvremenom kristologijom, od trajnoga i povijesnoga značenja za hrvatsku kristološku misao i teološko-literarno stvaralaštvo.
Autor u knjizi iznosi temeljne sadržaje dogmatske, odnosno biblijske kristologije i njezina povijesno-dogmatskog razvoja, što su ujedno dva osnovna dijela knjige: Otajstvo Isusa Krista u Svetom pismu u perspektivi odnosa biblijske i dogmatske teologije i Povijesno-dogmatski razvoj kristologije.
Karlić je temi pristupio sustavno, analitičko-sintetički, dijakronijski i sinkronijski, kontekstualno, aktualizacijski i interdisciplinarno, koristeći se svim poznatim znanstveno-istraživačkim i prezentacijskim postupcima koje je u određenim razradama i prikazima smatrao potrebnim i prikladnim, što je prepoznato i u stručnim krugovima i u konačnici nagrađeno Državnom nagradom za znanost za 2022. godinu.
O sadržaju
Knjiga iznosi temeljne sadržaje dogmatske, odnosno biblijske kristologije i njezina povijesno-dogmatskog razvoja. To su i dva glavna dijela ove knjige. Prvi je dio posvećen biblijskom kristološkom govoru: polazi se od Starog zavjeta koji pripravlja i najavljuje dolazak Isusa Krista i u Njemu nalazi svoje ispunjenje. Potom slijedi novozavjetna kristologija s uvodnim govorom o povijesnom okružju Isusa iz Nazareta Krista, što bi trebalo pomoći boljem shvaćanju Njegova navještaja, smisla Njegova poslanja te sâmu Njegovu osobu. Relevantnost i izvornost teme ove knjige ogledava se, između ostaloga, u činjenici da ova tematika na ovako sveobuhvatan, temeljit i sustavan način nije obrađena ni ranije, a ne postoji ni adekvatna komparacija u suvremenosti, kako u pogledu autorskih, tako ni prijevodnih izdanja na hrvatskom jeziku. Knjiga je namijenjena znanstvenicima sa širokog područja teoloških znanosti, studentima filozofije i teologije, religiologije, politike, psihologije i sociologije, znanstvenicima različitih područja humanističkih, antropoloških i umjetničkih znanosti, posvećenima interdisciplinarnom istraživanju fenomena kršćanske filozofije i teologije te religioznosti i pastoralne duhovnosti. Osim što se u knjizi vodi računa o praktičnom značenju kristologije, shvaćene kao podrijetlo, povijest i razvitak nauka o otajstvu Isusa Krista, s naglaskom na znanstvenom pristupu, ona je na vrlo uspješan način ispunila dva polazišna kriterija u pristupu osobi Isusa Krista, istražujući i na vrlo suvremen način pokazujući te u izvjesnoj mjeri i dokazujući kako njegovu povijesnost, tako i njegovu univerzalnost.
U prikazu knjige u Bogoslovskoj smotri (Vol. 92 No. 4, 2022.), dr. sc. Stjepan Brebrić ističe da je prvi dio posvećen biblijskom kristološkom govoru. „Započinje Starim zavjetom koji pripravlja i najavljuje dolazak Isusa Krista, u kojemu nalazi svoje ispunjenje, što će autor potkrijepiti teološkom analizom mesijanske nade kod proroka Izaije. Ukazuje na nemogućnost doslovne ‘kristologije Staroga zavjeta’, ali isto tako i na nemogućnost potpunog razumijevanja događaja Isusa Krista prema tome kako ga predstavljaju novozavjetni spisi, ako se pritom ne uzima u obzir starozavjetna ekonomija spasenja, koja ima propedeutsku ulogu za Kristov dolazak. Slijedi novozavjetna kristologija, koja otpočinje istraživanjem povijesnog okružja Isusa iz Nazareta s ciljem boljeg razumijevanja njegova navještaja, poslanja i same osobe Bogočovjeka. U nastavku autor izlaže tradicionalnu kristološku temu otajstva utjelovljenja Isusa Krista (95 – 140), što nije toliko uobičajeno u suvremenoj kristologiji koja uglavnom slijedi tzv. ‘kristologiju odozdo’“, piše dr. sc. Stjepan Brebrić te nadalje navodi:
„U drugom dijelu knjige Karlić je sustavno i pregledno izložio cjelokupan povijesno-dogmatski razvoj kristologije. Tu je potrebno uvažiti unutarnju povezanost i komplementarnost knjige s prvim kristološkim sveskom autora, u kojem je o prosvjetiteljstvu, racionalizmu i modernizmu, sve do prve polovine XX. stoljeća, već prethodno iscrpno pisao. (…) Dakako da je posebna pažnja posvećena crkvenim koncilima u patristici, jer njihovo artikuliranje kristološke ispovijesti vjere u Crkvi od presudnog je značenja za povijesnodogmatski razvoj kristologije. U sljedećim poglavljima knjige Karlić prikazuje i istražuje srednjovjekovnu i skolastičku kristologiju, s posebnom pažnjom prema značajnijim teolozima toga razdoblja koji su dali značajan doprinos daljnjem razvoju kristologije, a među kojima autor naročito uz pojavu tzv. »prosjačkih redova« ističe i vrednuje djelo onih pojedinca i skupina koji su se kristološku misao trudili pretvoriti u konkretan život. Nakon preglednog uvida u bogatstvo kristologije skolastičkoga razdoblja, autor prelazi na sustavno izlaganje kristologije povijesnog razdoblja, koje je s jedne strane obilježeno protestantskom reformacijom, a s druge strane Tridentskim koncilom, čime i zaključuje povijesnodogmatski kristološki itinerarij“, istaknuo je među ostalim glavni urednik Kršćanske sadašnjosti dr. sc. Brebrić u Bogoslovskoj smotri o sadržaju knjige fra Karlića.
Knjiga Bogočovjek Isus Krist – 2. Mesija, Sin Božji i Spasitelj može se pronaći u svim knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti.
O autoru
Ivan Karlić (OFMConv.) rođen je 1962. u Vinkovcima. Osnovnu školu pohađao je u Vođincima (VK), a Interdijecezansku gimnaziju u Zagrebu. Studij filozofije i teologije započeo je na KBF-u u Zagrebu i nastavio na Papinskom teološkom fakultetu Sv. Bonaventure u Rimu, gdje je 1988. i diplomirao teologiju. Na istom je fakultetu specijalizirao dogmatsku teologiju (smjer: kristologija) i 1995. stekao doktorat obranivši disertaciju na temu: Il Gesù della storia nella teologia di Jürgen Moltmann. Predavao je dogmatske kolegije na više učilišta u domovini i kao gost-profesor u inozemstvu (Italija i Rumunjska), a od 2000. uposlen je i predaje na KBF-u Sveučilišta u Zagrebu. Pročelnik je Katedre za dogmatsku teologiju i voditelj specijalizacije u dogmatskoj teologiji na doktorskom studiju.
Objavio je do sada 12 autorskih knjiga, tri knjige/monografije je sa suradnicima priredio za objavljivanje, a napisao više od 60 znanstvenih te više stručnih i publicističkih članaka. Sudjelovao je na mnogo međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova, bio je voditelj i suradnik na nekoliko znanstveno-istraživačkih projekata, a član je više međunarodnih i domaćih znanstvenih društava.
Posebno područje interesa su mu suvremena teologija i kristologija, tj. kako ih približiti današnjem čovjeku da bi bile razumljivije i prihvatljivije, kako bi se mogle „prevesti“ u konkretni i svakodnevni život. Drugim riječima, što i kako suvremena teologija/kristologija mogu učiniti na humanizaciji današnjeg čovjeka i društva (kršćanstvo i humanizam).