Foto: Shutterstock.com

„Ima li još uvijek prostora za dijalog s muslimanima? Odgovor je: ima, i to više nego ikada“. Tim čvrstim uvjerenjem započinje spomenuta Izjava koja ukida jednačenje: ‘religija’ jednako ‘nasilje’. Unatoč nedavnim vijestima, s islamom se može, i mora dijalogizirati, i to zbog toga – kako stoji u Izjavi – što se velika većina samih muslimana ne prepoznaje u tom barbarstvu, a i stoga što vjernici moraju pokazati da su religije pozvane biti navjestiteljice mira, a ne nasilja.

Ubijati zazivajući religiju ne znači samo vrijeđati Boga, nego je to poraz za ljudski rod – napominje se u dokumentu u kojemu se potom podsjeća na oštre riječi Benedikta XVI., iz 2006. godine, kojima je istaknuo da nikakva okolnost ne opravdava terorizam koji baca ljagu na onoga tko ga počinja, i koji je još više za osudu kada se krije iza religije, svodeći tako čistu istinu o Bogu na mjeru vlastite sljepoće i moralne izopačenosti. Naprotiv, vjernici su izvanredna snaga mira, (…) a nastaviti dijalog i kada se iskušava progon, može biti znak nade – ističe se u Izjavi.

Dokument Papinskoga vijeća završava pozivom na hrabro razmatranje kvalitete života u obitelji, načina poučavanja religije i povijesti, te sadržaja propovijedi u našim bogoštovnim mjestima. Ponajviše su obitelj i škola ključni kako bi se sutrašnji svijet temeljio na uzajamnom poštovanju i bratstvu – istaknuto je na kraju izjave Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog.

Radio Vatikan | Bitno.net